روز پنج‌شنبه 24 مرداد با وحشت گسترده سرمایه‌گذاران از سقوط تاریخی سود اوراق بلندمدت آمریکا که نشانه‌ای جدی برای رکود اقتصادی این کشور است،بازارهای جهان به هم ریخت و قیمت سهام و نفت سقوط کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، روز پنج‌شنبه 24 مرداد 98 با وحشت گسترده سرمایه‌گذاران از سقوط تاریخی سود اوراق بلندمدت آمریکا، که نشانه‌ای جدی برای رکود اقتصادی است، بازارهای جهان به هم ریخت و قیمت سهام و نفت سقوط کرد.

هجوم گسترده سرمایه‌گذاران وحشت‌زده به خرید اوراق بهادار باعث افزایش قیمت و کاهش سود آنها شد؛ ضمن اینکه برای اولین بار در تاریخ، سود اوراق 30 سال آمریکا به زیر 2 درصد سقوط کرد و 1.965 درصد شد.  

سود اوراق 10 ساله آمریکا به 1.545 درصد سقوط کرد که پایین‌تر از سود اوراق 2 ساله است. این معکوس شدن منحنی سود اوراق قبلا فقط در سال 2007 میلادی رخ داده بود و به درستی رکود اقتصادی بزرگ جهان که در سال بعد از آن اتفاق افتاد را، پیش‌بینی کرد.  

کریس راپکی، اقتصاددان ارشد مالی ام‌یواف‌جی یونیون بانک می‌گوید: معکوس شدن منحنی اوراق «فریاد هشداری» است که رکود اقتصادی تقریبا قطعی است و سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند خود را از سر راه آثار مخرب رکود کنار بکشند، چراکه رکود باعث افت درآمدهای شرکت‌ها و سقوط تا 20 درصدی سهام خواهد شد.  

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن 0.7 درصد افت کرد؛ ضمن اینکه نیکی ژاپن 1.21 درصد سقوط کرد.  

ای‌اس‌اکس استرالیا با سقوط سنگین 2.85 درصدی روبرو شد. در عین حال، در بازار چین، شاخص‌ها افت اولیه خود را جبران کردند؛ کامپوزیت شانگهای 0.09 درصد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ 0.32 درصد رشد کردند.  

کوسپی کره‌جنوبی هم با 0.65 درصد رشد همراه شد. همچنین در بازار ارز، دلار 0.8 درصد در برابر ین ژاپن، که به عنوان سرمایه امن در نظر گرفته می‌شود سقوط کرد و به نرخ برابری 105.91 رسید. 

اخبار مرتبط

نظرات شما