بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته توسط یک کارشناس امور مالیاتی، خریدار 38 هزار سکه از بانک مرکزی باید حدود 9 میلیارد و 500 میلیون تومان به عنوان مالیات پرداخت کند که البته این رقم در برابر 105 میلیارد تومان سودی که این فرد می‌برد، رقم چندانی نیست!

به گزارش نسیم اقتصاد، در پیش‌فروش سکه که در سال 1396 از سوی بانک مرکزی انجام شد، حدود 58 هزار نفر کمتر از 20 قطعه سکه خریدند که طبق قانون مشمول مالیات نمی‌شوند اما طبق اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی، 490 نفر بیش از هزار قطعه سکه خریده‌اند که 38 نفر از آنها هر کدام بیش از 5000 قطعه سکه خریده‌اند و یک نفر هم به تنهایی 38 هزار سکه بهار آزادی خریده است.
 
در این باره، سیاوش غیبی‌پور - کارشناس امور مالیاتی - با اشاره به اینکه نرخ مالیات بر سکه از 20 سکه به بالا مشمول مالیات تصاعدی (مالیاتی که با افزایش سود افزایش پیدا می‌کند) خواهد شد، اظهار کرد: بر اساس قوانین، اگر مشمولان مالیاتی در موعد مقرر اظهارنامه فعالیت‌های خود را پر کنند مشمول جریمه نمی‌شوند، در غیر این صورت باید علاوه بر مالیات تعیین شده، جریمه آن را نیز پرداخت کنند.
 
غیبی‌پور با بیان اینکه اگر مشمولان مالیات بر سکه پرونده مالیاتی نداشته باشند، مالیات تعلق گرفته به آنها بر اساس درآمدی که کسب کرده‌اند محاسبه خواهد شد، نرخ مالیات بر اشخاص حقیقی را بین 15 تا 25 درصد متغیر ارزیابی کرد.
 
این کارشناس مالیاتی همچنین محاسبه نرخ مالیات بر درآمد خریداران بیش از 200 سکه را بر اساس ضریب هر قطعه سکه ارزیابی کرد و گفت که بر این اساس خریداران سکه باید حدود 30 درصد از سود حاصل شده را به عنوان مالیات پرداخت کنند.
 
بر این اساس اگر بخواهیم میزان مالیات پرداختی توسط فردی که 38 هزار سکه خرید است را برآورد کنیم باید این تعداد سکه را در 250 هزار تومان (به عنوان 30 درصد از مجموع سود) ضرب کنیم که مبلغی حدود 9 میلیارد و 500 میلیون تومان خواهد شد.
 
البته این تعداد سکه برای صاحب آن فقط حدود 114 میلیارد تومان سود داشته است که با این حساب پرداخت 9 میلیارد تومان به عنوان مالیات رقم بالایی نخواهد بود.
 
گفتنی است؛ پیش از این سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که تمامی خریداران سکه که در سال 1397 نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام کرده‌اند، مشمول این دستورالعمل و از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند. نحوه تعیین این مالیات و پرداخت آن این گونه است که دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال 1397 سکه خود را دریافت کرده‌اند، تا 20 سکه معاف از مالیات هستند.
 
بر این اساس، برای کسانی که بیش از 20 سکه دریافت کرده‌اند، نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هرس که یک میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع؛ نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه دو میلیون ریال مالیات مقطوع و نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه دو میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.
 
طبق این دستورالعمل مؤدیان این نوع فعالیت که مشمول مالیات نمی‌شوند، نیازی به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت، اما مؤدیان مشمول باید جهت پرداخت مالیات به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند.
 
همچنین مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک‌جا در خردادماه 1398 ندارند، می‌توانند حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی، مالیات خود را پرداخت کنند. عدم پرداخت به موقع مالیات یا عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده 190 قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه 1398 خواهد بود.
 
سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که چنانچه مؤدیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند.
 
بر اساس این دستورالعمل، اشخاصی که بیش از 200 سکه در سال 1397 دریافت کرده‌اند، مشمول این دستورالعمل نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند.
 
ادارات کل امور مالیاتی نیز مکلفند ترتیبی اتخاذ کنند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام کرده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری کرده‌اند) حداکثر تا پایان امسال انجام گیرد.
 
همچنین اعلام شده صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نمی‌شوند، اما مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام کنند که موعد ارائه اظهارنامه برای اشخاص حقیقی خردادماه و برای اشخاص حقوقی تیرماه است.
 
منبع: ایسنا