یادداشت/ نیلوفر جمالی

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رادیو اقتصاد، همچنان برخی سایتها و خبرگزاریها از فروش نفت ایران و توانایی فروش از طریق کانالهای غیررسمی سخن می گویند. آنها خیلی ادعا می کنند اما خودشان هم می دانند هیچ آدم عاقلی به کسانی که قبلا میلیاردها دلار پول ملت را به باد داده و آن را بالا کشیده است اعتماد نمی کند. دزدی و رذالت حدی دارد. آنها در حالی که فروش نرفتن نفت ایران را ناشی از بی کفایتی ساختار وزارتی و... می دانند خیلی راحت از اعاده شیوه هایی مانند هالک بانک و فروش نفت ایران توسط ترکیه سخن می گویند. اما خودشان هم می دانند که این ابزارها هم دیگر جواب نمی دهد.
 
آنها البته منافع خود را دارند و احتمالا از زدن زیرپای وزیران و شلوغ کردن میدان به نفع برخی منافعی دارند اما این رویه باید در جایی متوقف شود.ملت دیگر سرنوشت خود را دست دزدها نمی دهد.
واقعا این قدر سخت است درک این مساله که فروش نفت ایران دیگر مانند گذشته نیست. عوامل داخلی و خارجی یک بار برای همیشه باید اذعان کنند که نفت کالایی نیست که بتوان آن را لای پتو پیچید و صادر کرد. نفت را باید یا از طریق خشکی یا از طریق دریا فروخت.
از طریق دریا یعنی نفت را با کشتی از منبع خلیج فارس صادر کنیم. یعنی کشتی نفتکش را مستقیم به خلیج فارس و تنگه هرمز بفرستیم. این خیلی عوامی است که مدعیان ندانند آمریکایی ها کاملا هرگونه حرکت کشتی ها را در این دو منطقه تحت نظارت ماهواره ای و کشتیرانی دارند. هر کشتی ای از مقصد ایران به راحتی در این دو گذرگاه از سوی آمریکایی ها تحت نظارت قرار دارد و نمی توان راحت نفت را روانه دریا کرد. این از راه حل دریا.
 
در خشکی، نفت ایران باید از طریق نفتکشهای بزرگ یا از طریق خطوط لوله و از طریق سواپ و... به فروش برسد.
فکر نمی کنم درک این قضیه خیلی سخت باشد که دوستان قبلا در سواپ خرابکاریهای لازم را کرده اند. دوره دولتهای نهم و دهم بود که سواپ را هم به بن بست کشیدند و از طرف دیگر راههای فروش نفت از طریق خشکی را هم تعطیل کردند.
هالک بانک ترکیه آنقدر چوب معاملات نفتی با ایران را خورده است که دیگر نتواند کاری به کار تحریمها و... داشته باشد.
 
نفتی را که می توان به راحتی از منابع دیگر تامین کرد چرا باید با این همه مشقت از ایران بخرند؟
نکته مهم در این میان آن است که حتی به فرض توانایی در ارسال محموله نفتی خریدار را از کجا می یابید؟وقتی همه معاملات تحت نظر قرار دارند کدام کشوری حاضرمی شود پای چنین معامله ای بیاید؟
دوستی که در همه نشریات و سایتهای وابسته به یک جریان خاص مطالبی را به هم می چسباند و ادعاهایی را مطرح می کند، قبل از هر چیز باید از طریق مراجع ذی صلاح تحت بازجویی قرار گیرد تا ادعاهای خود را ثابت کند وگرنه این ادعاها مانند خیلی از حرفها و حدیثها که دوستان مطرح می کنند اما حاضر نیستند حتی از منافع محدود و روزمره خود در راه آن بگذرند تنها در هوا پرتاب می شود و...
 
دوستان قبل از دیر شدن خیلی حرفها سعی کنید بیهوده برای خود داستان درست نکنید. در این دوره جدید از تحریمها چنین ادعاهایی می تواند تنها گلوی آمریکا را سیراب کند. چرا به جای اقدامات عجیب و غریب فکری برای حل مشکل تحریم نکنیم. عاقلانه تر و بی ضررتر نیست؟
 

اخبار مرتبط

نظرات شما