یک کارشناس خودرو معتقد است: گرچه مصوبه ساماندهی بازار خودرو گامی در جهت شفاف سازی وضعیت و جزییات تعیین قیمت خودرو تلقی می شود اما با توجه به شرایط فعلی تولید،به نظر نمی رسد کمک موثری در جهت کنترل قیمت خودرو باشد.

آرش رازانی، کارشناس خودرو در گفت و گو با "نسیم اقتصاد" گفت: مصوبه مجلس درباره اعلام جزئیات قیمت تمام شده خودرو، مصوبه خوبی است.البته اطلاعات قیمت خودرو همواره در اختیار وزارت صنایع بوده است و فقط در اختیار افکار عمومی قرار نمی گیرد.
وی افزود: آنچه انجام این مصوبه را دشوار و امکان شفاف سازی قیمت خودرو را سلب می کند، عدم امکان تعیین میزان ارزبری خودرو به دلیل عدم همکاری تامین کنندگان خارجی به صورت طولانی مدت و هم‌چنین تعیین معادل ریالی ارزی است که برای تامین قطعات و مواد اولیه استفاده می شود.
رازانی خاطرنشان کرد: با توجه به زمان مورد نیاز در فاصله تخصیص ارز تا استفاده قطعه در خط تولید که در بهترین شرایط سه ماه تخمین زده می شود، هر دو فاکتور مزبور به شدت متغیر بوده و بدین ترتیب قیمت تمام شده خودرو تولیدی در ماه های مختلف سال عملا متفاوت خواهد بود.
وی با اشاره به تاکید خودروسازان بر حفظ حاشیه امن قیمت، افزود:  البته خودروسازان با اعلام بالاترین قیمت تمام شده احتمالی سعی در حفظ حاشیه امن قیمت خواهند کرد که این امر موجب اعلام قیمت های بالاتر از انتظار بوده و محل مناقشه بین شورای رقابت و خودروسازان قرار خواهد گرفت.
رازانی در پایان گفت: در مجموع، گرچه مصوبه مذکور گامی در جهت شفاف سازی وضعیت و جزییات تعیین قیمت خودرو تلقی می شود اما با توجه به شرایط فعلی تولید ،به نظر نمی رسد کمک موثری در جهت  کنترل قیمت خودرو باشد.
گفتنی است: روز گذشته در مجلس شورای اسلامی طرح "ساماندهی بازار خودرو" تصویب شد که برخی از مهم‌ترین بندهای آن به شرح زیر است:
- طبق ماده 4 این طرح واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل، از پرداخت حقوق ورودی معاف خواهد بود.
- طبق ماده 6 این طرح، شماره‌گذاری خودروها منوط به تأیید سازمان ملی استاندارد شده و این سازمان را موظف کرده تا از شماره‌گذاری خودروهایی که با استانداردهای سازمان ملی استاندارد هماهنگی ندارند، جلوگیری شود.
- همچنین طبق پیشنهادی که به ماده 6 این طرح الحاق شده است نیز شرکت‌های خودروسازی موظف هستند هنگام فروش، قیمت تمام شده خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام کنند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما