چهار آیین از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است.

به گزارش نسیم اقتصاد، باشگاه خبرنگاران نوشت: برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 7 هزار و 500 تا 8 هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان با تلورانس 200 تا 300 تومانی در بازار در نوسان باشد.

چهار آیین عدم دسترسی عادلانه مرغداران گوشتی به آمار و اطلاعات مورد نیاز تولید را دلیل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: بر خلاف ماده 5 قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات و ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مرغداران قرار نمی‌دهد که در نهایت این امر افزایش جوجه ریزی و زیان مرغداران را به همراه داشته است.

این مقام مسئول نیاز ماهانه کشور به جوجه ریزی را 100 تا 105 میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: این در حالی است که میزان جوجه ریزی به سبب عدم انتشار اطلاعات از سوی وزارت جهاد کشاورزی در ماه‌های قبل به 135 تا 140 میلیون قطعه رسیده که در نهایت این امر به سبب ازدیاد عرضه به زیان مرغداران تمام شده است.

وی از کاهش میزان جوجه ریزی خبر داد و گفت: اگرچه آمار و اطلاعاتی دقیقی از میزان جوجه ریزی واحدهای مرغداری در دسترس نیست، اما برآورد می‌شود که میزان جوجه ریزی به مدار منطقی ماهانه 100 میلیون قطعه بازگشته است.

چهار آیین قیمت مرغ در بازار را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید خانوار پیش بینی می‌شود که روند صعودی قیمت مرغ از 20 روز آینده در بازار آغاز شود.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را 9 هزار و 200 و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها را 13 تا 14 هزار تومان اعلام کرد و گفت: از کارگروه ستاد تنظیم بازار تقاضا داریم که هر چه سریع‌تر نرخ مصوب مرغ را اعلام کند تا انگیزه مرغداران برای استمرار تولید افزایش یابد.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ 4 هزار و 200 تا 4 هزار و 500 و ذرت یک هزار و 750 تومان از بازار آزاد خریداری می‌شود که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن می‌زند.

اخبار مرتبط

نظرات شما