مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و تعاون به انتشار اسامی دریافت کنندگان وام اشتغال روستایی، تطبیق قراردادهای کار خبرنگاران توسط بازرسان کار، ایجاد 200 هزار شغل در حوزه گردشگری و کاهش سهم زنان در مدیریت تعاونی‌ها اختصاص داشت.

به گزارش نسیم اقتصاد، ایسنا نوشت: در هفته‌ای که گذشت نشست تخصصی شورای عالی اشتغال برگزار شد و در این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 25 هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال جاری خبر داد.

به گفته شریعتمداری، این طرح برنامه‌ای با مشارکت تمام دستگاه‌های اجرایی است که در سال 98 به اجرا در می‌آید و برای آن 2,500 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات عمومی تبصره 18 قانون بودجه 98 کل کشور به عنوان یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی مراکز جدید گردشگری، از ایجاد 200 هزار شغل در حوزه گردشگری طی سال گذشته خبر داد.

وزیر کار درباره اشتغال ایجاد شده در طرح اشتغال روستایی هم گفت: قرار بود از مجموع 7,000 میلیارد تومان منابعی که در این طرح پرداخت کردیم 140 هزار شغل ایجاد شود که تاکنون 114 هزار شغل به صورت تمام شماری در استان‌ها توسط استانداران گزارش شده است.

شریعتمداری با اشاره به سخت و زیان‌آور بودن شغل خبرنگاری، وظیفه انطباق قراردادهای کار خبرنگاران با شغل آنها را برعهده بازرسان کار دانست و گفت: بازرسان کاری که به مراکز فرهنگی و رسانه‌ای مراجعه می‌کنند باید به این موضوع توجه کنند و قراردادهای کار خبرنگاران را با مشاغل آنها تطبیق دهند.

این هفته، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از افزایش تعداد بیکاران استان تهران به 564 هزار نفر خبرداد و تعداد شاغلین را بیش از چهار میلیون نفر ذکر کرد.

آنطور که وی گفته بر اساس آمارها چهار میلیون و 613 هزار و 19 نفر جمعیت فعال (39.8 درصد) و شش میلیون و 978 هزار و 958 نفر جمعیت غیرفعال (60.2 درصد) هستند که جمعیت غیرفعال را افراد محصل و زنان خانه دار و افرادی که درآمد بدون کار دارند، تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمارهای ثبت شده در سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون از میزان مشارکت زنان در مدیریت تعاونی‌ها و سهم مدیران عامل زن در اداره تعاونی‌ها از مجموع 3823 مدیری که جنسیت آنها به عنوان مدیرعامل تعاونی‌ها در سال 1397 اظهار و ثبت شده، 3236 نفر را مردان و 587 نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

این امر نشان می‌دهد با وجود افزایش چشمگیر تعداد زنان توانمند و کارآفرین در کشور، میزان مشارکت اقتصادی زنان به ویژه در مشاغل مدیریتی و در تصدی پست‌های مدیریتی بسیار ناچیز و اندک است.

در حال حاضر 10 هزار تعاونی زنان در کل کشور فعالیت دارند که 25 درصد اعضای این تعاونی‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان وام اشتغال روستایی از دیگر خبرهای این هفته بود.

بر اساس دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اسامی دریافت کنندگان وام 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره همراه با مبلغ مصوب و مبلغ دریافتی، بانک عامل، دستگاه اجرایی درگیر در پروژه، بنگاه و تعداد اشتغال ایجاد شده این هفته انتشار یافت.

دستورالعمل آئین نامه پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال برای اجرا در مناطق روستایی، عشایر و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دی ماه 1396 به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد. بر اساس این طرح معادل ریالی 1.5 میلیارد دلار (حدود 6 هزار میلیارد تومان) از محل صندوق توسعه ملی نزد مؤسسات عامل (بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی) سپرده گذاری شده که با تلفیق منابع هر مؤسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت می‌شود که در مجموع حدود 12 هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اختصاص خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظرات شما