عربستان امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، هواپیماهای بدون سرنشین حدود ساعت 6:30 صبح به دو تلمبه‌خانه نفت شرکت آرامکو حمله کردند.

به گزارش نسیم اقتصاد، ایسنا نوشت: شبکه العربیه با این مقدمه گزارشی با عنوان «درباره دو تلمبه‌خانه نفت مورد هدف قرار گرفته در سعودی چه می‌دانیم؟» منتشر کرد که در ادامه آن آمده است: «در این حملات دو تلمبه‌خانه شماره 8 و 9 که وظیفه تقویت فشار نفت و گاز خطوط انتقال نفت از منطقه الشرقیه از طریق مناطق الدوادمی و عفیف در نزدیکی ریاض و رساندن آن به منطقه ینبع در ساحل دریای سرخ را دارند، مورد حمله قرار گرفتند.

دو خط لوله اصلی که تأسیسات تولید نفت در منطقه الشرقیه را به ینبع متصل می‌کنند، در سال 1982 راه‌اندازی شدند. یکی از این دو خط، میعانات گاز طبیعی را از تأسیسات فرآوری گاز در منطقه شدقم به ینبع که در 1171 کیلومتری واقع شده، منتقل می‌کند. خط لوله دوم که 1200 کیلومتر طول دارد، نفت خام را از منطقه بقیق به ینبع می‌برد.
این دو خط لوله که با نام «لوله‌های شرق-غرب» از آنها یاد می‌شود، در دو سوی جاده قرار دارند و پیشرفته‌ترین خط لوله‌های انتقال مواد هیدروکربنی هستند که با سیستم‌های رایانه‌ای نظارت و راهبری می‌شوند. خط لوله انتقال نفت خام که 122 سانتی‌متر قطر دارد، قادر است روزانه 1.85 میلیون بشکه نفت خام را به ینبع برساند تا پالایش و صادر شود.

شرکت آرامکو با کشیدن لوله دیگری به قطر 142 سانتی‌متر (56 اینچ) به موازات این خط، توان آن را به 3.2 میلیون بشکه در روز رساند. ایستگاه‌های تقویت فشار وظیفه ایجاد امکان انتقال این حجم عظیم نفت از طریق این خط لوله را بر عهده داشتند. توسعه ایستگاه تقویت فشار در اواخر سال 1992، ظرفیت این خط را به 4.5 میلیون بشکه در روز رساند.

تأسیسات نفتی ینبع متشکل از 11 مخزن است که هر کدام از آنها یک میلیون بشکه ظرفیت دارد. علاوه بر این مخزنی با حجم 1.5 میلیون بشکه در این منطقه وجود دارد که بزرگ‌ترین مخزن عربستان از نظر قُطر است. این مخزن در سال 1992 و در چارچوب برنامه‌های توسعه ظرفیت تأسیسات ینبع راه‌اندازی شد. مجموع ظرفیت ذخیره این منابع نفت خام، 12.5 میلیون بشکه در روز است. دو مخزن مخروطی شکل با حجم 250 هزار بشکه نیز در این منطقه وجود دارد که سوخت کشتی در خود نگهداری می‌کنند.

این سامانه نفت خام به چهار خط بارگیری متصل است که قطر هر کدام از آنها 142 سانتی‌متر است و به سکوهای بارگیری نفت‌کش‌ها منتهی می‌شوند. سیستم بارگیری همزمان نفت‌کش‌ها که در این تأسیسات نفتی استفاده می‌شود، بارگیری 130 هزار بشکه نفت خام در ساعت را ممکن می‌کند. این سامانه بندرگاهی که از سال 1981 به کار گرفته شده، وظیفه بارگیری نفتی را بر عهده دارد که «لوله‌های شرق-غرب» از الشرقیه به ینبع منقل می‌کنند. این بندرگاه که تا عمق 32 متری لایروبی شده، چهار سکو برای پهلو گرفتن نفت‌کش‌ها دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما