محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام پایانی سال، قیمت مرغ در خرده فروشی‌ها 3 تا 5 درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 700 تا 10 هزار و 300، مرغ آماده به طبخ میدان بهمن 13 هزار و 700 و خرده فروشی‌ها 14 هزار و 500 تا 15 هزار و 500 تومان است.
وی با اشاره به اینکه قیمت‌های کنونی در بازار استمرار خواهد یافت، افزود: با توجه به روند مناسب توزیع مرغ گرم با نرخ مصوب 11 هزار و 500 تومان در میادین میوه و تره بار، پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ در ایام پایانی سال به سبب ازدیاد تقاضا در خرده فروشی‌ها حداکثر 3 تا 5 درصد افزایش  یابد.
به گفته یوسفی، اگر پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع مرغ منجمد و گرم با نرخ مصوب در بازار نمی‌کرد، بی شک قیمت مرغ از نرخ‌های کنونی بالاتر می‌رفت.
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه تا ایام پایانی سال امیدی به کاهش قیمت مرغ نیست، بیان کرد: کاهش قیمت تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر تولید، عرضه و تقاضاست به طوریکه با افزایش تولید، قیمت مرغ با روند کاهشی در بازار روبرو خواهد شد. همانگونه که علی رغم افزایش قیمت نهاده‌های دامی، نرخ تخم مرغ به سبب افزایش بی رویه تولید و واردات با روند کاهشی در بازار روبرو شده است به طوریکه مرغداران تخم گذار در فروش هر کیلو تخم مرغ یک هزار و 500 تا 2 هزار تومان زیان می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، افزود: با توجه به ظرفیت مناسب تولید داخل، واردات مرغ می‌تواند ضربه مهلکی به مرغداران گوشتی وارد کند.
این مقام مسئول، قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را 9 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها را 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان اعلام کرد.
یوسفی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 350 و کنجاله سویا با قیمت 2 هزار و 400 تومان تحویل بنادر می‌شود این در حالیست که متاسفانه در بازار هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 700 تا یک هزار و 800 و کنجاله سویا 3 هزار و 300 تا 3 هزار و 500 تومان در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن می‌زند.
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در پایان درباره آینده بازار مرغ در روز‌های آتی تصریح کرد: اگرچه در ایام پایانی سال پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ به 16 هزار تومان برسد، اما بعد از تعطیلات نوروز قیمت مرغ به حدی در بازار کاهش می‌یابد که مرغداران تمایلی به جوجه ریزی نخواهند داشت و در نهایت این امر قیمت جوجه و سایر نهاده‌های تولید را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظرات شما