شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن‌پیکر A380، بزرگترین هواپیمای جهان را بعد از حدود 14 سال متوقف کند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن‌پیکر A380، بزرگترین هواپیمای جهان را بعد از حدود 14 سال متوقف کند.

فروش کمتر از انتظار این هواپیمای غول‌پیکر باعث این تصمیم ایرباس شده که قصد داشت این هواپیما را به یکی از پرفروش‌ترین هواپیمای مسافربری قرن 21 تبدیل کند.

شرکت ایرباس در بیانیه‌ای تایید کرده که آخرین هواپیمای A380 را در سال 2021 تحویل خواهد داد.

بزرگترین هواپیمای جهان با دو طبقه و ظرفیت حمل 544 نفر در حالت چینش استاندارد، برای رقابت با بوئینگ 747 به میدان آمد اما نتوانست موفقیت چندانی کسب کند، چون اکثر خطوط هوایی سفارش‌های خود را روی هواپیماهای کوچکتر متمرکز کردند.

ایرباس گفته است که در هفته‌های آینده با اتحادیه‌های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از سه‌هزار شغلی که به دلیل تصمیم به توقف تولید A380 به خطر می‌افتد تصمیم‌گیری کنند.

تا زمان توقف کامل ساخت این هواپیمای پهن‌پیکر، ایرباس 17 فروند هواپیمای A380دیگر تولید خواهد کرد که از این تعداد 14 هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات خواهد بود.

امارات که پیشتر تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است که سفارش تازه‌ای شامل 40 هواپیمای A330 و 30 فروند هواپیمای A380 را جایگزین قبلی کند.

خطوط هوایی امارات ناوگان هوایی خود را در عرصه جهانی با هواپیماهای ایرباس A380 و بوئینگ 777 شکل داده است و حدود صد فروند از بزرگترین هواپیمای پهن‌پیکر جهان را در اختیار دارد.

بعد از اعلام تصمیم ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس خطوط هوایی امارات گفت که این شرکت از همان ابتدای تولد A380 از طرفداران پروپاقرص این هواپیما بوده است.

او از تصمیم ایرباس برای توقف تولید آن ابراز ناامیدی کرد اما گفت که امارات «واقعیت موجود را می‌پذیرد».

بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هوایپماهای A380 تا دهه 2030 میلادی همچنان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

اخبار مرتبط

نظرات شما