مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است و به عنوان بازوی کمکی اقتصاد کشور نقش ایفا می کند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا،  مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور شامگاه یکشنبه در نخستین روز از سفر خود به منطقه آزاد ماکو در جلسه تکریم و معارفه اعضای هیات مدیره این سازمان شرکت کرد و افزود: منطقه آزاد ماکو یکی از مهمترین مراکز ترانزیتی و استراتژیک کشور است.


وی افزود: با توجه به ظرفیت های این منطقه در ترانزیت و لجستیک، احداث پارک یا شهرک لجستیک در برنامه های توسعه ای سازمان قرار گیرد.


وی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی را پربرکت خواند و ادامه داد: این سفر منشاء خیر برای توسعه استان به شمار می رود و گام بزرگی برای پیشرفت مناطق محروم و کم برخوردار آذربایجان غربی است.


بانک اضافه کرد: افتتاح چندین پروژه عمرانی به خصوص فرودگاه و نیروگاه ماکو و چندین پروژه دیگر در این منطقه حاصل تلاش های دولت در پاسخ به مطالبه های مردم در زمان دولت تدبیر و امید است.


وی تسهیل تردد و ترانزیت در این منطقه را پراهمیت خواند و افزود: اقدامات زیرساختی مناسبی در گذشته و در دولت تدبیر و امید انجام گرفته و باید تمام پروژه های نیمه تمام تا 6 ماه اول سال 1398 به اتمام برسد.


وی با اشاره بر اینکه 1397 سال پرفراز و نشیب با وجود نوسانات ارزی برای دولت و مردم است، اضافه کرد: تمرکز روی توسعه صادرات و جذب گردشگر تنها راه حل عبور از چالش های موجود اقتصادی در مناطق آزاد است.


مشاور رییس جمهوری از اهتمام دولت برای رفع موانع فعالیت های صنعتی و تولیدی خبر داد و گفت: مشکلاتی در حوزه تولید و اقتصاد وجود دارد ولی با درایت و تبدیل تهدیدها به فرصت می توان به مشکلات فائق آمد.


وی اهداف راهبردی و چشم انداز تبیین شده برای چند سال آینده در سازمان منطقه آزاد ماکو را توسعه بخش و هوشمندانه خواند و ادامه داد: برنامه محوری و حرکت توسعه ای بر روی اصول با استفاده از دانش بومی می تواند نتایج به مراتب مطلوب تری را داشته باشد.
وی جذب سرمایه گذار و گردشگر را مهمترین رسالت مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد را باید غنیمت شمرد و بسترها را برای جذب سرمایه گذار فراهم کرد.


دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی راه اندازی پنجره واحد خدماتی، تقویت استارتاپ ها و استفاده از خدمات الکترونیکی نوین را یک اقدام زیرساختی خواند و گفت: دسترسی یکسان سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به خدمات الکترونیکی، کاهش موانع و بروکراسی اداری و تسهیل در تجارت از جمله مزایای اجرای این طرح است.


بانک با تاکید بر اینکه باید منابع جدیدی برای درآمدزایی در مناطق آزاد تعریف شود، اضافه کرد: تکیه بر درآمدزایی از عوارض گمرکی برای منطقه آزاد اصلا درست نیست و هیأت مدیره جدید باید به دنبال تامین منابع جدید برای افزایش درآمد و اتمام پروژه های عمرانی باشد.


 در این مراسم میرعلی سیدی، رستم آقازاده قولکی و سید رضا حسینی به عنوان اعضای غیر موظف هیات مدیره جدید معرفی و از زحمت های ارسلان ازهاری، قربانعلی سعادت و بیات ماکو تقدیر شد.


مرتضی بانک در روز جاری /دوشنبه/ و همزمان با سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی، در شهرستان چالدران حضور می یابد و بعد از آن به شوط خواهد رفت.


منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.


مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، حدود 200 هزار نفر است.


منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای 140 کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و 130 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

اخبار مرتبط

نظرات شما