وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت با ارز 4200 تومانی توانست جلوی افزایش انجام گسیخته قیمت ارز را بگیرد و آن را کنترل کند که این مسئله بر روی حمایت از تولید تاثیر گذار بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از میزان، محمد شریعتمداری در مراسم تودیع خود با بیان اینکه حیات کشور در حمایت از تولید است، اظهار کرد: در دوره مدیریت بر وزارت صنعت حوادثی رخ داد که خارج از اراده همه بود و بسیاری تلاش کردند یاس و ناامیدی را در جامعه بگسترانند.

وزیر سابق صنعت با بیان اینکه سیاست‌های ارزی اثرش را بر تولید و تجارت نشان داد افزود: دولت در زمانی تصمیم گرفت برای اینکه ترمز قیمت ارز را بکشد قیمت ارز را 4200 تومان اعلام کرد.

وی گفت: دولت با ارز 4200تومانی توانست جلوی افزایش انجام گسیخته قیمت ارز را بگیرد و آن را کنترل کند.

شریعتمداری ادامه داد: این تصمیم در آن زمان بهترین کار ممکن بود هر چند بعد از 3ماه از آن انتقاد شد، اما در آن شرایط ویژه باید این تصمیم گرفته می‌شد.

شریعتمداری ادامه داد: امروز نیز با دو نوع ارز 4200 تومانی که برای کالا‌های خاص، مواد اولیه، کالا‌های اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز هفت هزار و 500 تومانی برای باقی کالا‌ها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.

وزیر سابق صنعت با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم باید  برای تسهیل امور تولید گام‌های اساسی برداشته شود، تصریح کرد: اگر در خط تولید قطعه‌ای از بین می‌رود تولیدکننده باید بتواند با یک تلفن قطعه را دریافت کند و نباید در صف سامانه نیما بایستد.

وی با اشاره به واردات کالا بدون ارز در گذشته اظهار کرد: امروز نیازمندیم تا برخی کالا‌ها را با مکانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینکه از سامانه نیما ارز گرفته شود وارد کنیم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: در سال‌های قبل راهکاری تحت عنوان «حساب باز» داشتیم که بین تولیدکنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آن‌ها برقرار بود، اما امروز کاملا متوقف شده است؛ باید این راهکار مجددا ایجاد شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما