در روز سه شنبه، قیمت نفت نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، افزایش یافت. از دلایل افزایش قیمت در روز جاری کاهش تولید عربستان در ماه جولای و همچنین شروع مجدد دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران عنوان شده که هر دو موجب نگرانی از کاهش عرضه جهانی شده اند. با این حال جنگ تجاری گسترده و احتمال کاهش رشد اقتصادی جهانی و در پی آن کاهش تقاضا موجب شده است که قیمت ها افزایش بسیار زیادی نداشته باشند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته 50 سنت افزایش یافت و بشکه ای 73.10 دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 55 سنت افزایش، بشکه ای 67.63 دلار صورت گرفت.

عربستان سعودی به سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) گفت که این کشور در ماه جولای تولید خود را 200 هزار بشکه در روز کاهش داده و به 10.29 میلیون بشکه در روز رسانده بود.

خود اوپک، که از منابع دست دوم استفاده می کند، در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرده بود میزان تولید عربستان در ماه گذشته را اندکی بیشتر از سطح اعلام شدهٔ امروز تخمین زده بود و سطح تولید عربستان در ماه جولای را 10.39 میلیون بشکه در روز می دانست.

اما هر دو آمار حاکی از آن است که عربستان سعودی، به عنوان بزرگترین تولید کننده اوپک، قصد ندارد تجربهٔ اشباع بازار نفت که در چند سال گذشته موجب کاهش قیمت ها شده بود، مجدداً اتفاق بیافتد.

بیارنه شیلدراپ، تحلیلگر کالای SEB گفت: “ما فکر نمی کنیم که عربستان سعودی به دیدن قیمت نفت زیر بشکه ای 70 دلار علاقه ای داشته باشد.”

از سوی دیگر بحران مالی ترکیه خطر گسترش این مشکل به باقی اقتصادهای نوظهور را افزایش داده است، و موجب کاهش ارزش راند در آفریقای جنوبی، پزو در آرژانتین و مکزیک و همچنین روبل روسیه شده است. این امر در حالی که رشد اقتصادی را کاهش می دهد و موجب کاهش تقاضا برای نفت می شود، بر روی بازار سهام نوظهور نیز اثر گذاشته است.

این امر باعث نگرانی است که جنگ تجاری در حال افزایشی بین ایالات متحده، چین و اتحادیه اروپا فعالیت تجاری در بزرگترین اقتصادهای جهان را تحت فشار قرار خواهد داد.

ترکیه نسبتا مصرف کننده کوچک نفت است که کمتر از 1 میلیون بشکه در روز یا تقریبا 1 درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص می دهد. اما کارستن فریتچ تحلیلگر کامرز بانک می گوید که تاثیر بحران ترکیه می تواند قابل توجه باشد.

او می گوید: “تاثیر مستقیم (ترکیه) بر روی تقاضای نفت قابل نادیده گرفتن است، اگرچه با کشیده شدن این بحران به دیگر کشور های بزرگتر، تقاضا برای نفت به شدت کاهش می یابد.”

بالا گرفتن جنگ تجاری و در پی آن سایه افتادن بر روی آینده رشد اقتصادی و همچنین نرخ بالای دلار که نفت با آن داد و ستد می شود، موجب شده است که هزینهٔ متقاضیان نفت که از سایر ارز ها استفاده می کنند، بالا رود.

اقتصاد های رو به رشد اصلی، من جمله چین، هند و ترکیه شاهد نزول ارزش واحد پولشان بوده اند.

هری چیلینگورین، سرپرست استراتژی نفت بانک فرانسوی بی ان پی پاریباس در لندن گفته است که: “ نفت مانند سایر کالاهای دیگر تحت تاثیر قدرت گرفتن شاخص دلار قرار می گیرد.”

این در حالی است که بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران موجب شده است که ترس از کاهش احتمالی عرضه نفت ایران، مانع از کاهش قیمت شدید نفت در پی جنگ تجاری و کاهش تقاضا شود.

تونی نونان، مدیر احتمال‌سنجی زیان و ضرر نفتی شرکت میتسوبیشی ژاپن گفت: ‘’قیمت ها در بازار نفت با نگرانی از این امر که تحریم ها علیه ایران موجب کاهش عرضه نفت ایران خواهد شد، بالا رفته است.’’

تحریم های آمریکا علیه ایران، که در ماه جولای نزدیک به 3 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر کرده، از روز سه شنبه اجرایی شده است.

تحریم های مجدد، تا ماه نوامبر، نفت ایران را مستقیماً مورد هدف قرار نخواهند داد، اگرچه دونالد ترامپ گفته است که می خواهد تا آنجا که امکان دارد کشور های بیشتری واردات نفتشان از ایران را به صفر برسانند.

بسیاری از کشور ها، من جمله متحدان اروپایی آمریکا و همچنین چین و هند، مخالف این تحریم ها هستند.

اخبار مرتبط

نظرات شما