توقف و بازگشایی نماد در بازار سرمایه به منظور جلوگیری از زیان احتمالی سهامداران و سو استفاده برخی افراد دارای اطلاعات نهانی انجام می شود؛ فرایندی که در برخی اوقات به طول می انجامد و به خودی خود سبب زیان سهامداران و بلوکه شدن سرمایه آن ها می شود و دلایلی همچون افشای اطلاعات با اهمیت، برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق العاده سهامداران یا تعلیق نماد از مهم ترین عوامل توقف نمادهای معاملاتی است.

به گزارش نسیم اقتصاد، در این گزارش به بررسی لیست نمادهای با توقف طولانی تا تاریخ 19 خرداد ماه جاری پرداخته شده تا شرکت هایی که در راه بازگشت به تابلوی معاملات بورس مانده اند، معرفی شوند.

در این بین، تا تاریخ 19 خرداد ماه جاری نماد معاملاتی 25 شرکت متوقف شده که توقف 15نماد به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق العاده سهامداران و مابقی به دلیل تعلیق نماد انجام پذیرفته است.

بر اساس اطلاعات موجود، شرکت کنتور سازی ایران که نماد معاملاتی آن در 13 شهریور سال 95 به دلیل ابهام در صورت های مالی و بروز مشکلات متعدد در وضعیت سود برآوردی آن متوقف شده، بیشترین زمان توقف نماد را به خود اختصاص داده و به حالت تعلیق درآمده است. 

بعد از آن، بانک پاسارگاد که جهت تهیه صورت های مالی بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر استاندارد سازی صورت های مالی در تاریخ دوم آذر ماه 95 با توقف نماد مواجه شده، دومین شرکتی است که سهامداران خود را با توقف طولانی مدت نماد مواجه ساخته است.

علاوه بر این، در سال گذشته توقف نماد معاملاتی شرکت های آذر آب، داده گستر عصر نوین و سرمایه گذاری ملت رقم خورده است. به گونه ای که "فاذر" در تاریخ سوم تیر ماه، "های وب" در 22 آذر ماه و "وملت" در 21 اسفند سال 96 متوقف شدند و تا کنون به تابلوی معاملات بورس بازنگشتند.

در پایان این گزارش می افزاید، صرف نظر از پنج نماد مورد اشاره که در سال های 95 و 96 متوقف شدند، 20 نماد از ابتدای امسال تا کنون با توقف نماد مواجه شدند. به طوریکه گروه مپنا در 21 فروردین ماه و شرکت فرآورده های نسوز پارس در نماد "کفپارس" در 31 اردیبهشت امسال به طور موقت از تابلوی معاملات بیرون رفتند تا پس از بررسی بیشتر اطلاعات مورد بازگشایی قرار گیرند. بدین ترتیب، 18 نماد باقیمانده در خرداد ماه جاری متوقف شدند که عمدتاً این امر به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی یا فوق العاده سهامداران انجام پذیرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات شما