امروز علیرغم رشد 78 واحدی نماگر اصلی بازار سرمایه خودرویی ها با کاهش در قیمت پایانی رو به رو شدند این موضوع می‌تواند ناشی از خروج پژو سیتروئن از ایران باشد.

 به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، در سال‌های گذشته با به تفاهم رسیدن ایران با کشورهای موسوم به 1+5 بورس تهران شرایط آرام تری را به خود دید چرا که این توافق باعث شد در آن مقطع خاص تعدادی از شرکت ها از جمله خودرویی‌ها با افزایش قیمت رو به رو شوند.

بعد از برجام یک اتفاق خوب که در بازار سرمایه برای گروه خودرو رخ داد، عقد قرارداد ایران خودرو و سایپا با شرکت فرانسوی پژو سیتروئن بود. این قرارداد توانست بار روانی مثبتی بر بازار بگذارد و روند قیمت‌ها در مقاطعی صعودی شود، اما به تازگی این شرکت فرانسوی اعلام کرده که با تحریم‌های آمریکا فعالیت خود را در ایران تعلیق می‌کند. در نتیجه گروه خودرو امروز شاهد فروش حقیقی‌ها و سنگینی در طرف عرضه شد و این موضوع توانست قیمت بیشتر سهم‌ها را با کاهش مواجه کند.

در گروه بانکی‌ها که امروز عمدتا کمتر از 2 درصد نوسان قیمت داشتند، بانک صادرات نهمین سالروز عرضه‌اش را در حالی جشن گرفت که بیش از نیمی از سرمایه اش زیان دارد و زیان انباشته این بانک به گفته مدیر عامل مقدار قابل تاملی است. این موضوع سبب شده این بانکِ بورسی مشمول ماده 141 قانون تجارت شود. این ماده قانونی می گوید  اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود. اما در عین حال مدیر عامل این بانک می گوید زیان ها در این بانک در حال کاهش است و بانک در جهت کاهش زیان ها و سود آوری قدم بر میدارد.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 78 واحد رشد کرد و به رقم 96 هزار و 77 واحدی رسید. در عین حال شاخص کل هم‌وزن با 67 واحد رشد تا رقم 17 هزار و 389 واحد بالا رفت. شاخص آزاد شناور نیز با رشد 210 واحد تا رقم 105 هزار و 551 واحد افزایش یافت و شاخص بازار اول با 87 واحد رشد تا رقم 69 هزار و 232 بالا رفت. اما شاخص بازار دوم با حدود سه واحد کاهش رقم 199 هزار و 315 واحدی را تجربه کرد.

امروز در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای شاخص کاهش سطح قیمت‌ها بودیم. در این گروه 10 میلیون سهم به ارزش 4 میلیارد و 100 میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه محصولات شیمیایی نیمی از سهم‌ها توانستند روند رشد در قیمت پایانی را ادامه دهند و نیمی دیگر با کاهش قیمت مواجه شدند. در گروه فلزات اساسی نیز بیشتر سهم‌ها با افزایش قیمت روبرو شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم 207 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن 954 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 62 هزار و 316 نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز با 4.23 واحد کاهش تا رقم 1107.4 افت کرد و ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم 172 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن تا رقم 297 میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت.

اخبار مرتبط

نظرات شما