ژاپن به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا جزو آن دسته از کشورهایی است که هدف تعرفه‌های تجاری ترامپ قرار گرفته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از مذاکرات با نخست‌وزیر ژاپن در کاخ سفید اعلام کرد، دو طرف برای ارتقای روابط تجاری همکاری خواهند کرد و شینزو آبه هم به سرمایه‌گذاری جدید ژاپن در ایالات متحده وعده داد.

 رویترز گزارش داد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک گفت شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به او گفته است که توکیو "میلیاردها میلیارد دلار دیگر محصولاتی شامل جت جنگنده و هواپیماهایی از بوئینگ و کلی محصولات کشاورزی" خریداری خواهد کرد. ترامپ گفت: ما به شدت روی کاهش عدم توازن تجاری خودمان کار می‌کنیم تا به شراکت اقتصادی سودمند دوجانبه دست پیدا کنیم.

ژاپن به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا جزو آن دسته از کشورهایی است که هدف تعرفه‌های تجاری ترامپ قرار گرفته است. دولت آمریکا همچنین تهدید کرده است تا روی واردات خودرو از ژاپن مالیات بیشتری وضع کند. با این حال ترامپ به وضوح گفت که یک توافق دوجانبه برای کاهش کسری تجاری آمریکا با ژاپن را ترجیج می‌دهد و در همین حال دولت آبه می‌گوید توافق‌های چند جانبه بهتر است.

ترامپ پنج‌شنبه گفت ایالات متحده به دنبال توافق دوجانبه با ژاپن براساس اصل انصاف و تعامل دو طرفه است. آبه هم تاکید کرد گفت‌وگو و تبادل نظر ویژه‌ای با ترامپ خصوصا با تمرکز روی کره‌شمالی داشته است. ترامپ گفت دولتش خواستار سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در طرح‌های اقتصادی جدید در ایالات متحده شده است. او افزود: نخست‌وزیر ژاپن به من گفتند که این خواسته عملی خواهد شد. ما می‌خواهیم کارخانه‌های خودروسازی جدید وارد میشیگان و پنسیلوانیا و اوهایو شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد، دیپلمات‌هایی به کره‌جنوبی و چین اعزام می‌کند تا پس از نشست ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی اطلاعاتی در اختیار سایر کشورهای آسیایی قرار دهند. به گفته وزارت خارجه آمریکا، مایک پامپئو در جریان نشست 12 ژوئن سنگاپور ترامپ را همراهی می‌کند و فردای آن عازم سئول می‌شود. او در آنجا با مقام‌های ارشد کره‌جنوبی و ژاپن دیدار می‌کند و پس از آن عازم پکن می‌شود.

ترامپ در پایان کنفرانس خبری با شینزو آبه به خانواده "اوتو وارمبیر" ادای احترام کرد. این دانشجوی آمریکایی که در کره‌شمالی در حبس به سر می‌برد اندکی پس از ورود به خاک آمریکا جان سپرد. ترامپ همچنین به آبه قول داد تا مساله شهروندان ربوده شده ژاپنی را با رهبر پیونگ‌یانگ در میان بگذارد. او گفت گمان می‌کند که این نشست با موفقیت همراه خواهد شد.

او همچنین درباره نامه‌ای که کیم یونگ چول، از مقام‌های ارشد کره‌شمالی اخیرا در کاخ سفید به او داد، صحبت کرد. ترامپ گفت نامه‌ای "بسیار صمیمانه" و "بسیار خوب" دریافت کرده است. او گفت نامه مذکور "فقط احوالپرسی" است و چیزی بیش از آن نبوده است. ترامپ قبلا در جمع خبرنگاران گفته بود که نامه کیم "بسیار جالب" بوده است اما بعدا مشخص شد که ترامپ اصلا این نامه را نخوانده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد نشست سنگاپور به "آینده‌ای روشن" برای کره‌شمالی و کل جهان بینجامد. او همچنین تاکید کرد خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره برای تمام کره‌ای‌ها سعادت و صلح به ارمغان می‌آورد.

اخبار مرتبط

نظرات شما