هتل‌هایی که پول خدمات خود را برمبنای لیر دریافت می‌کنند، در شرایطی که ارزش پول‌شان افت می‌کند، قیمت‌های بالاتری را از مسافران طلب می‌کنند، چراکه میزان سودی که هتلداران ترک قرار است از یک‌سال فعالیت کسب کنند، همان ابتدای‌ سال مشخص و برمبنای آن برنامه‌ریزی صورت می‌شود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از شهروند، ریزش مداوم ارزش لیر ممکن است این پرسش را برای ایرانی‌ها ایجاد کند که آیا سفر به ترکیه ارزان‌تر شده است؟ پاسخ «نه» است! لیدر تورهای گردشگری می‌گویند ریسک قراردادهای برمبنای لیر بشدت بالا رفته است و حالا هتلداران ترک و صاحبان مشاغل در ترکیه برای این‌که زیر بار این ریسک نروند، قراردادهای‌شان را برمبنای یورو و دلار می‌بندند، زیرا آنها تا آخر ‌سال برای درآمدهای گردشگری‌شان برنامه‌ریزی کرده‌اند و به این سادگی به ریزش ارزش لیر تن نمی‌دهند. از این گذشته ارزش ریال همزمان با لیر بشدت کاهش داشته است و حتی از افت 50‌درصدی ارزش ریال در کمتر از یک‌سال می‌گویند. این موضوع موجب شده ایرانی‌ها هم دلار و یوروی گران‌تر بخرند و در نتیجه قیمت سفر به ترکیه آنچنان که مورد انتظار عموم است، تغییری نداشته باشد.

محمدحسن کرمانی، مدیر انجمن آژانس‌های مسافرتی به وجه دیگری از این ماجرا اشاره می‌کند و می‌گوید: نمی‌توان انتظار داشت که وقتی ارزش پول کشوری افت می‌کند، قیمت خدمات در آن کشور هم کاهش یابد. به‌عنوان مثال ارزش ریال در برابر دلار طی یک‌سال گذشته افت بیش از 50‌درصدی را تجربه کرده است، آیا به این بهانه می‌توان به هتلداران یا ایرلاین‌های ایرانی گفت که باید قیمت خدمات خود را برای توریست‌های خارجی نصف کنند.

قراردادها برمبنای دلار بسته می‌شود
نگاهی به آمارها نشان می‌دهد ارزش برابری لیر در مقابل دلار از 3,8 اسفند پارسال، امروز به 4.8 رسیده است. نوسانات لیر در طول سال‌های گذشته به قدری زیاده بوده که حتی آژانس‌های مسافرتی حاضر نمی‌شوند ریسک قرارداد برمبنای لیر را با هتل‌های ترک به جان بخرند. آن‌گونه که مدیر انجمن آژانس‌های مسافرتی توضیح می‌دهد: تورگردانان معمولا قراردادهای خود را برمبنای دلار می‌بندند و به‌ازای خدماتی که به توریست‌های ایرانی ارایه می‌شود، دلار یا یورو پرداخت می‌شود. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که با افت ارزش لیر قیمت خدمات در این کشور کاهش پیدا کند. او از اعمال قیمت‌های شناور در برخی از هتل‌های ترکیه خبر داد و گفت: هتل‌هایی که پول خدمات خود را برمبنای لیر دریافت می‌کنند، در شرایطی که ارزش پول‌شان افت می‌کند، قیمت‌های بالاتری را از مسافران طلب می‌کنند، چراکه میزان سودی که هتلداران ترک قرار است از یک‌سال فعالیت کسب کنند، همان ابتدای‌ سال مشخص و برمبنای آن برنامه‌ریزی صورت می‌شود.

قیمت هتل در استانبول؛ از شبی 70 دلار تا 450 دلار
خدمات در کشورهای توریست‌پذیر به قدری متفاوت است که نمی‌توان قیمت‌گذاری مشخصی برای آن انجام داد. کرمانی با بیان این‌که هر بازاری قیمت خود را دارد، دراین‌باره می‌گوید: به‌عنوان مثال همین امروز قیمت هتل 5 ستاره در ترکیه از 70 دلار شروع می‌شود و در برخی از هتل‌ها حتی به شبی 450 دلارهم می‌رسد. این تفاوت قیمت را در پروازهای خارجی می‌توان مشاهده کرد. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که تورها از یک قیمت واحدی پیروی کنند. اگر خواهان سفر به استانبول در تاریخ 9 تا 12 خرداد هستید، بد نیست که بدانید برای اقامت در یک هتل 4 ستاره و پرواز با هواپیمایی معراج و زاگرس یک‌میلیون و 990‌هزار تومان و در یک هتل 5 ستاره حدود 2‌میلیون و 290‌هزار تومان باید هزینه کنید.

خدمات گران برای گردشگران ایرانی
قیمت هتل برای ایرانی‌ها در ترکیه بالاتر از توریست‌های سایر کشورهاست. کرمانی دراین‌باره می‌گوید: کشورهای توریست‌پذیر فرمول‌های متفاوتی برای قیمت‌گذاری خدمات گردشگری دارند. از آن‌جایی که ایرانی‌ها کمتر از خدمات جانبی و امکانات گردشگری استفاده می‌کنند و درآمدهای جانبی کمتری دارند، ترک‌ها قیمت‌های پایه بالاتری برای توریست‌های کشور ما در نظر می‌گیرند. همین مسأله موجب شده بسیاری از ایرانی‌ها با ویزا کارت شهروندان دیگر کشورها نسبت به رزرو هتل در ترکیه اقدام کنند.

ایرانی‌ها 2017 چقدر سفر کردند
در‌ سال 2017 شمار ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه به 2‌میلیون و 502‌هزار نفر رسید که نسبت به یک‌میلیون و 665‌هزار گردشگر ایرانی در ‌سال گذشته میلادی (2016) افزایش تقریبا 837‌هزار نفری معادل رشد 25/ 50‌درصدی را ثبت کرده است. ایران با این آمار پس از روسیه و آلمان در رده سوم مبادی برتر گردشگری ترکیه جای گرفته است و 72/ 7‌درصد از کل گردشگران ورودی به ترکیه را ایرانیان تشکیل می‌دهند. این آمار در ‌سال 2015 حدود 7/ 1‌میلیون نفر و در بیشترین مقدار خود در ‌سال 2010 به 885/ 1‌میلیون نفر رسیده بود. درواقع ثبت آمار 5/ 2‌میلیون نفری رکوردشکنی در شمار گردشگران ایرانی ترکیه به حساب می‌آید.

ترکیه در‌ سال 2016 پس از بحران‌های شدید سیاسی، امنیتی و حتی در برخی موارد تروریستی، با افت قابل توجه توریسم ورودی خود روبه‌رو شد و آمار آن از 36‌میلیون و 245‌هزار گردشگر ورودی خارجی در‌ سال 2015 به 25‌میلیون و 352‌هزار نفر در ‌سال 2016 رسید. در مجموع، عملکرد‌ سال 2017 ترکیه در زمینه گردشگری بسیار قابل توجه بوده و توانسته در طول یک‌سال پس از بحران‌های‌ سال 2016 این کشور، حدود 7‌میلیون و 58‌هزار نفر را به این کشور جذب کند و شمار گردشگران بین‌المللی ورودی به آن به 32‌میلیون و 410‌هزار نفر برسد که حدود 12‌درصد از این میزان رشد، ناشی از افزایش 837‌هزار نفری ایرانیان بوده است. همچنین نکته دیگر این‌که با وجود رشد تقریبا 28‌درصدی تعداد گردشگران خارجی ترکیه در ‌سال 2017، تعداد ایرانیان در این ‌سال بیش از 50‌درصد رشد داشته است.

چرا ترکیه؟
در یکی از مطالعاتی که از سوی استادان دانشگاه‌های ترکیه در آنکارا و با مشارکت برخی استادان دانشگاه‌های غربی ازجمله دانشگاه‌های ولورهمپتون و فلوریدای مرکزی انجام شده، انگیزه‌های ایرانیان از سفر به ترکیه و میزان رضایت آنان از تورهای این کشور مورد بررسی قرار گرفته است.این مطالعه که در ‌سال 2017 انجام شده، از گردشگران ایرانی وارد شده به آنتالیا نظرسنجی کرده است. نتایج این تحقیقات حاکی از این است که تفریحات، مقصدی جذاب بودن برای سفر خانوادگی، آب و هوا، منابع فرهنگی و کیفیت هتل‌های تفریح‌گاه‌های این کشور مهمترین عواملی هستند که گردشگران ایرانی برای سفر به ترکیه مورد توجه قرار می‌دهند.همچنین از عوامل انتخاب تورهای این کشور، برنامه و زمان‌بندی از پیش‌ تعیین‌شده، کیفیت خدمات ارایه‌شده، قیمت و حذف هزینه‌های زاید از سوی این تورها و طرحان آنها است.این تحقیق حاکی از این است که تورهای ترکیه در مجموع از اقبال و سطح رضایت خوبی در میان گردشگران ایرانی مورد مطالعه، برخوردار بوده‌اند. با این حال به‌نظر می‌رسد تفاوت‌هایی از نظر سن و جنسیت در میزان رضایت و انتخاب عوامل تأثیرگذار نقش داشته است.براساس این مطالعه، از آن‌جا که ایران به یکی از مهمترین تأمین‌کنندگان درآمدهای ارزی گردشگری ترکیه تبدیل شده، ارایه تورهای ارزان و متنوع با هدف جذب تعداد فزاینده گردشگران ایرانی مورد توجه فعالان گردشگری ترکیه قرار گرفته است.

مقاصد جذاب برای ایرانیان شهرهای آنتالیا، بدروم، کوش‌آداسی و مرمره هستند که ویژگی آنها داشتن آفتاب، ساحل و تفریح‌گاه‌ است. از نظر توزیع جنسیتی مسافران، مردان بیشتر بوده‌اند و همچنین از نظر محدوده سنی مسافران ایرانی ترکیه، بیشترین گردشگران به ترتیب متعلق به گروه سنی 29-20‌سال با 4/ 30درصد، 39-30‌سال با 3/ 26‌درصد و 49-40‌سال با 5/ 16‌درصد بوده‌اند. این درحالی است که گروه سنی 59-50‌سال با 5/ 10درصد و مسافران 65ساله و بیشتر با 5/ 4درصد کمترین سهم را داشته‌اند. با در نظر گرفتن سطح تحصیلات، 31‌درصد از مخاطبان ایرانی این تحقیق اعلام کرده بودند که تحصیلات دیپلم و متوسطه، 3/ 31‌درصد تحصیلات دانشگاهی فوق‌دیپلم و کارشناسی و 2/ 14درصد نیز تحصیلات تکمیلی داشته‌اند. علاوه بر این، 4/ 53‌درصد از مخاطبان خانواده‌هایی بودند که با خود فرزند نیز همراه داشتند.

از نظر عوامل مهم بازدید از ترکیه، 2/ 57‌درصد از مخاطبان اعلام کرده بودند تفریحات و آرامش نخستین دلیل آنها بوده است. پس از این عامل، مطلوب بودن این مقصد برای سفرهای خانوادگی قرار داشت. آب و هوای خوب و منابع فرهنگی نیز در رده‌های بعدی جای گرفتند. این تحقیق نشان می‌دهد انتخاب ترکیه برای سفر تنها به یک دلیل انجام نمی‌شود، بلکه ترکیبی از عوامل فوق است.

«خرید» در اولویت
علاوه بر این، تحقیق مذکور برخی موارد ازجمله فعالیت‌های گردشگران را مورد بررسی قرار داده است. در میان فعالیت‌ها، خرید کردن مهمترین فعالیتی بود که 72‌درصد از گردشگران ایرانی به آن اشاره کرده بودند و پس از آن نیز تورهای طبیعت با 3/ 42‌درصد در رده بعدی فعالیت‌ها قرار می‌گرفت. پس از این موارد، تورهای تفریحی با 1/ 31درصد، تورها به مقاصد مکان‌های تاریخی با 7/ 28‌درصد و فعالیت‌های ورزشی با 9/ 14درصد قرار داشتند. افزون بر این موارد، 9/ 8‌درصد از مخاطبان نیز در هیچیک از فعالیت‌های بالا شرکت نکرده بودند.همچنین هر یک از مصاحبه‌شوندگان این تحقیق اظهار کرده بودند که حدود 2‌هزار یورو صرف چنین فعالیت‌هایی کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد خرید کردن در ترکیه یکی از موارد بسیار محبوب برای گردشگران ایرانی محسوب می‌شود و هزینه نسبتا زیادی نیز به آن تعلق می‌گیرد. برخی تحقیقاتی که پیش از این در ترکیه انجام گرفته بودند نیز نشان می‌دهند خرید کردن اغلب یکی از موارد اساسی است که گردشگران ایرانی را به این کشور می‌کشاند و همچنین یکی از فعالیت‌های مهم گردشگران ایرانی نیز به‌شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظرات شما