روند بازار در اردیبهشت ماه امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته حدودا 3 درصد افت داشته است. ما امسال شاهد کاهش تعداد معاملات بوده‌ایم. کاهش این میزان از معاملات نسبت به سال گذشته بی ارتباط با "دبه کردن حین معامله" نیست.

سید مسعود آریادوست: شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که حین معامله‌ای، طرف شما زیر قول و قرارش بزند و به قول معروف دبه کند. مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک تهران، در گفتگو با «نسیم اقتصاد»، ضمن تقبیح این رفتار ابراز داشت که دبه کردن‌ها در کاهش 3 درصدی معاملات بخش مسکن امسال نسبت به سال قبل، تاثیرگذار بوده است.

او گفت: همیشه مکتسبین به بچه‌هایشان این موضوع را آموزش می‌دهند که از اصل سرمایه هزینه نکنند و نخورند. آموزش دیگر آنها به فرزندانشان این است که حتی از سود خودتان هم نخورید! بچه‌هایشان آنگاه سوال می‌پرسند که اگر از سود و سرمایه نخوریم، پس از کجا هزینه کنیم و بخوریم که در جواب می‌شنوند از "دبه" بخورید! به هر حال از دبه چیزی به دست می‌آید  و این روال به نوعی طبیعی جلوه می‌کند.

خسروی ابراز داشت: به کرات پیش می‌آید که مالک یا مستاجر و خریدار یا فروشنده، حین نهایی شدن قرارداد سعی می‌کنند دبه کنند تا شاید به سود بیشتری دست یابند. اگر سودی عائدشان شد که فبها‌المراد و اگر هم نشد که باز هم به مقدار سود معینی دست یافته‌اند.

وی با اشاره به افزایش میزان دبه کردن در حین معاملات مسکن در سال جاری گفت: وقتی اقتصاد کشور از ثبات لازم برخوردار نیست و شخص معامله‌گر در بخش مسکن، از آینده اقتصادی کشور و میزان سود و ضرر احتمالی خود آگاهی لازم را ندارد، مشخصا حین معامله در شک و تردید گرفتار می‌شود. به همین دلیل برای کسب سود بیشتر و دوری از ضرر احتمالی، حین معامله قیمت متفاوتی را اعلام می‌کند.

رییس اتحادیه املاک تهران در ادامه گفت: این مسائل در حین معامله شاید طبیعی محسوب ‌شود منتها در این میان باید به مردم این فرهنگ را هم آموخت که دبه کردن حین معامله حرام و فاقد جایگاه اخلاقی در معامله است.

خسروی ابراز داشت: دبه کردن حین معامله به هیچ وجه قابل توجیه نیست و امری ناشایست محسوب می‌شود. البته همانطور که گفته شد این تغییر نظر حین معامله، به دلیل نبود ثبات در اقتصاد کشور است. مشخصا اگر ما در اقتصاد کلان کشور ثبات داشته باشیم، با چنین بد اخلاقی در بخش مسکن مواجه نخواهیم شد.
او تصریح کرد: یکی از عوامل دبه کردن در حین معامله در بخش مسکن، به اقتصاد متزلزل و ناپایدار کشور باز می‌گردد.

خسروی در پاسخ به این سوال که آیا امسال دبه کردن معامله‌گرانِ بخش مسکن، تاثیری بر میزان کاهش معاملات داشته است، گفت: البته ایجاد رونق در بازار مسکن و خرید و فروش و همچنین سیاست قیمت‌گذاری، در حیطه وظایف وزارت راه و شهرسازی است. ما فقط امانت فروش مردم هستیم. مشتری به ما مراجعه می‌کند و با ایجاد یک گفتمان چند طرفه سعی در فروش امانت مردم داریم.

وی ادامه داد: روند بازار در اردیبهشت ماه امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته حدودا 3 درصد افت داشته است. ما امسال شاهد کاهش تعداد معاملات بوده‌ایم. کاهش این  میزان از معاملات نسبت به سال گذشته بی ارتباط با "دبه کردن حین معامله" نیست.

او در مورد دلایل افزایش قیمت مسکن گفت: چهار عامل اساسی در افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره تاثیرگذار است. قیمت حامل‌های انرژی، نرخ ارز، طلا و بازار بورس. وقتی روند این چهار مولفه صعودی باشد، مشخصا در افزایش قیمت مسکن دخیل خواهد بود.

خسروی رییس اتحادیه املاک تهران توصیه‌ای هم به مردم داشت. وی ابراز داشت: به مردم توصیه می‌کنم که حین معامله مسکن چند اصل اساسی را در نظر بگیرند تا بعدها دچار پشیمانی و ضرر نشوند. از مشاوران و متخصصین مربوطه بهره بگیرند، متن قرارداد را به خوبی مطالعه کنند و در نهایت رودربایستی را کنار بگذارند و از هر مطلب ضروری سوال کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما