در حال حاضر عموم سازمانها و ارگانها به شکلی اداره می‌شوند که گویی ارگان مربوطه ملک شخصی مسئولان است.

سید مسعود آریادوست: آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد. اکنون چشم به اروپا دوخته‌ایم. به فرض مثال اروپا هم با ما همراهی کند. آیا چرخ توسعه اقتصاد ایران پیش خواهد رفت؟ محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و عضور هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با نسیم اقتصاد گفت: اگر بخواهیم مقابله به‌مثل کنیم و در این راستا حتی اگر اروپا را هم بتوانیم جدا نگه داریم، شک نکنید که سرمایه‌گذار خارجی وارد ایران نخواهد شد و نقل و انقال کالا و پول به سختی انجام خواهد شد. عموم این مسائل منجر به بحران اجتماعی خواهد شد. چرا نباید تجربه کشورهایی که با بحران مواجه شده‌اند را ببینیم؟ مثل سوریه و عراق؟ فردای یک تخاصم به چنین مشکلاتی ختم می‌شود. 

یوسفی  در ادامه گفت: ما این موضوع را باید بپذیریم که همه مسائل پیش آمده در اقتصاد ایران ناشی از تصمیم ترامپ نیست؛ بلکه عموما ناشی از مشکلات گذشته است که در اقتصاد کشور به وجود آمده است. این مشکلات هرچند می‌توانست نباشند، اما به دلایل مختلف ایجاد و در ادامه نیز تکثیر شدند.

وی افزود: مشکلات کشور بسیار شدید هستند. مسئولان باید بدانند که ترامپ همه آمریکا نیست و جو پیش آمده را  گسترش ندهند. عموم آمریکاییها با ایران دشمن نیستند. در آمریکا افراد آزاداندیش فراوانی وجود دارد که اهل بحث و گفتگو و کمک هستند. می‌توان با آنها رابطه صلح آمیز برقرار کرد. این امر پسندیده‌ای است اگر مجلس ما حرکتی را آغاز می‌کرد تا با مجلس آمریکا گفتگویی را داشته باشد و اختلافات را حل و فصل کنند. این یکی از راههایی است که می‌توان مسائل به وجود آمده را اصلاح کرد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای کم اثرشدن تحریم‌ها براقتصاد ایران گفت: البته می‌توان راهکارهایی را انجام داد تا تحریم‌ها کم اثر شوند. در همین راستا اول باید فساد را کاهش داد. هم اکنون مساله اساسی کشور فقر و بیکاری است. فی‌الواقع این مسائل بحران ساز هستند. دولت مردان باید در رویه خود تغییرات اساسی ایجاد کنند.

او ادامه داد: در حال حاضر عموم سازمانها و ارگانها به شکلی اداره می‌شوند که گویی ارگان مربوطه ملک شخصی مسئولان است. برخی از مسئولان در ادارات دارای قدرت نامریی هستند. البته بعید می‌دانم که در منزل خود چنین قدرتی را دارا باشند. اکنون نیز هر مدیری بدون توجه به شرایط مکانی و زمانی تصمیم می‌گیرند و منابع را هزینه می‌کنند. این روال باید حل و فصل شود.

یوسفی تصریح کرد: دولت اگر قرار باشد با رویه جاری پیش برود، مشخصا نارضایتی‌ها در حین تحریم بیشتر خواهد شد و مشکلاتی مثل فقر و نابرابری‌ها، نهایتا منجر به اعتراضات خواهد شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه توسعه از مسیر دشمنی با آمریکا حاصل نمی شود، تصریح کرد: نباید این مساله را در ذهنمان بگنجانیم که با دشمنی با آمریکا پیشرفت خواهیم کرد. باید بسنجیم که مشکلات ایجاد شده را برطرف کنیم. در دوران تحریم، اگر هر سیاست دیگری را (غیر از سیاست گفتگو و حل مشکل) بررسی کنیم، مشخصا به سود کشور نخواهد بود. اگر با این فرض پیش برویم که دشمنی با آمریکا تداوم داشته باشد و منابع کشور را هم هزینه این مساله کنیم، نتیجه این تصمیم صرفا رانت و فساد خواهد شد و هیچ نتیجه‌ای را عاید ملت نخواهد کرد. این موضوع را باید برای مسئولان جا بیندازیم که ادامه این وضعیت، امکان‌پذیر نیست؛ چرا که هم کشور عقب می‌ماند، هم مردم آسیب می‌بینند و همه منابع تلف خواهد شد.

وی افزود: اگر در این سال‌ها ما در حال جنگ با آمریکا بودیم تا امروز این جنگ به پایان رسیده بود. اما 40 سال تمام در شرایطی هستیم که نه مصداق جنگ است و نه صلح. این شرایط به توسعه و صنعت و فرهنگ و رفتار اخلاقی کشور لطمه وارد کرده است. ما باید به شکلی دیگر برخورد کنیم. باید در کشور اصلاحات سیاسی را رقم بزنیم. باید نظرات همدیگر را تحمل و تقبل کنیم. راه نجات از مسیر شایسته‌سالاری می‌گذرد. بحث‌های تخیلی که در تیم اقتصادی دولت مطرح است باید حذف شود تا هزینه‌های اضافی از کشور کنار گذاشته شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از خروج از برجام مقابله به‌مثل با آمریکا به خصوص در حیطه اقتصادی، توصیه می‌شود یا خیر، گفت: به هیچ عنوان مقابله به‌مثل با آمریکا توصیه نمی‌شود. آقای ترامپ نماینده کل ملت آمریکا نیست. بسیاری از مردم آمریکا درک بهتری از مردم ایران دارند. آمریکا به ما نیاز دارد. ما هم به آمریکا نیاز داریم. ما می‌توانیم به طور مستقیم با آمریکا مذاکره کنیم. دلیلی ندارد به اختلافات دامن بزنیم. اینگونه رفتار کردن، برای اقتصاد کشور فقط هزینه‌ساز است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به شرایط نجات اقتصاد ایران گفت: برای نجات اقتصاد ایران باید یک "جام شیرین" نوشید. این اصطلاح غلطی است که برخی از آن به عنوان "جام زهر" یاد می‌کنند. کسانی جام زهر را می‌نوشند که اسلحه را به دست بگیرند؛ یعنی زمانیکه به جای عقل و منطق، خشونت حاکم شود و خونریزی را طلب کنند. وقتی انسان‌ها گفتگو کنند و بخواهند صلح را جاری کنند به سمت "جام شیرین" می‌روند نه جام زهر. من نمی‌دانم که چرا دیگران از این جام به نام "جام زهر" یاد می‌کنند.

یوسفی در مورد فرجام اقتصادی تقابل آمریکا و ایران ابراز داشت: این موضوع البته به خود ما بستگی دارد. ما موضع طرف را می‌دانیم؛ اگر ما فکر کنیم که می‌توانیم آمریکا را عقب بزنیم چندان سنجیده نیست. آمریکا هم از نظر اقتصادی قدرت دارد و هم از نظر نظامی. سایر کشورها نیز با آمریکا در ارتباط هستند. ما باید بپذیریم که ایران یک کشور توسعه نیافته است که البته این موضوع عیب و عار نیست. ما باید به این فکر کنیم که به دانشمندان سایر کشورها از جمله دانشمندان آمریکایی نیاز داریم. ما می‌توانیم با آنها ارتباط داشته باشیم و از دشمنی‌های سیاسی دوری بجوییم. اگر مسئولین ما پیش قدم شوند، نشان دهنده یک تحول عمیق در نظام تصمیگیری خواهد بود.

وی افزود: اگر بخواهیم مقابله به‌مثل کنیم و در این راستا حتی اگر اروپا را هم بتوانیم جدا نگه داریم، شک نکنید که سرمایه‌گذار خارجی وارد ایران نخواهد شد و نقل و انقال کالا و پول به سختی انجام خواهد شد. عموم این مسائل منجر به بحران اجتماعی خواهد شد. چرا نباید تجربه کشورهایی که با بحران مواجه شده‌اند را ببینیم؟ مثل سوریه و عراق؟ فردای یک تخاصم به چنین مشکلاتی ختم می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما