نسیم اقتصاد- جی پی مورگان چیس، بزرگترین بانک آمریکا به لحاظ دارایی پیش بینی کرد که تحریم ایران می تواند قیمت نفت برنت را به 80 دلار در هر بشکه افزایش دهد.

به گزارش  نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، کارشناسان استراتژیک جی پی مورگان چیس، بزرگترین بانک آمریکا به لحاظ دارایی پیش بینی کردند که در صورت اعمال تحریم بر علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده، قیمت نفت برنت به 80 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

بلومبرگ انگلیسی نوشت: به گفته این کارشناسان، احتمال ریسک هایی که از طریق تحریم ایران جامعه عمل خواهد پوشید، به دلیل حوادث سوریه تا حدودی سریع تری در حال پدیدار شدن هستند. البته خصومت های جدید در سوریه تاثیر جزیی بر روی نفت دارد؛ ضمن اینکه تولید نفت این کشور هم از 7 سال پیش یعنی همزمان با وقوع جنگ در سوریه به شدت کاهش پیدا کرده است.

جی پی مورگان اعلام کرد که تصمیم احتمالی آمریکا در ماه می (اردیبهشت ماه) برای وضع تحریم بر روی ایران می تواند شروع فرآیند برای حفظ فشار پایین بر روی بازار نفت باشد که پیامد آن افزایش قیمت ها و بی ثباتی بیش از حد متوسط است.  

کارشناسان استراتژیک جی پی مورگان چیس این وضعیت را به جای شوک های اصلی بازار نفت در سال 1973، 1979 و 1990 میلادی با بهار عربی در سال 2011 میلادی مقایسه می کنند. جی پی مورگان چیس اعلام کرد که احتمالا بازارهای سهام و اعتباری به تنش های ژئوپولتیکی و رسیدن قیمت نفت به 80 دلار در هر بشکه روی خوش نشان نخواهند داد و قیمت نفت 80 دلاری نمی تواند برای چندین ماه باقی بماند. بر پایه این گزارش، قیمت نفت برنت آخرین بار در نوامبر سال 2014 میلادی 80 دلار در هر بشکه رسیده بود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما