نسیم اقتصاد- معاون وزیر صنعت که از خصوصی‌سازی خودروسازی‌ها در دولت‌های قبل صریحا انتقاد داشت، تأکید کرد که این‌بار خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی متخصص واگذار شوند.

به گزارش پایگاه خبری  نسیم اقتصاد به نقل از مهر، معاون وزیر صنعت که از خصوصی‌سازی خودروسازی‌ها در دولت‌های قبل صریحا انتقاد داشت، تأکید کرد که این‌بار خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی متخصص واگذار شوند. او صراحتا گفت: سیاست‌های دولت‌های قبلی در خصوصی‌سازی خودروسازان اشتباه بوده است و خصوصی‌سازی واقعی صورت نگرفته است و باید به بخش خصوصی واقعی واگذار شود که اهلیت آن را داشته باشند و تخصص‌شان در حوزه خودرو باشد.

مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت، برنامه دولت دوازدهم برای خصوصی‌سازی این دو شرکت را تشریح کرد. اصغر خسروشاهی، مشاور خودرویی وزیر صنعت، در گفت‌وگویی با اشاره به این موضوع که سیاست و رویکرد وزارت صنعت حمایت از تولید داخلی است، ‌گفت: صنعت خودرو به‌عنوان یکی از صنایع بزرگ کشور است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

او با بیان اینکه درحال‌حاضر سالانه دو‌ میلیون خودرو نیاز کشور است، گفت: طبیعتا چنین ظرفیتی در بازار داخلی، فرصت بسیار مناسبی برای نوسازی و توسعه صنعت خودروی کشور است که باید از این فرصت استفاده کرد. خسروشاهی افزود: صحیح نیست که چنین بازار بزرگی صرفا در اختیار خارجی‌ها قرار گیرد.

مشاور خودرویی وزیر صنعت خاطرنشان کرد: نیاز بازار داخلی به خودرو و از طرف دیگر وجود ظرفیت مناسب تولید و وجود نیروهای متخصص فنی بومی زمینه را برای رشد و توسعه صنعت خودرو مهیا کرده است. او گفت: من معتقدم باید به سمت تولید داخل حرکت کنیم؛ ولی این به معنای آن نیست که رقابت وجود نداشته باشد. ما در داخل کشور می‌توانیم رقابت ایجاد کنیم تا تولیدکنندگان در رقابت با یکدیگر بهترین محصول را با قیمت و کیفیت مناسب به مردم ارائه دهند.

خسروشاهی حرکت به سمت خصوصی‌سازی واقعی را بهترین راه برای توسعه و نوسازی صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: یکی از سیاست‌هایی که باید دنبال شود، خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی است که باعث ایجاد رقابت و مدیریت حرفه‌ای در صنعت خودرو خواهد شد. او با بیان اینکه دولت به‌شدت از سیاست‌های خصوصی‌سازی حمایت می‌کند، تصریح کرد: این کار در صنعت خودروسازی عملیاتی است و خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی در برنامه دولت است؛ ولی از نظر اجتماعی در جامعه باید آمادگی لازم وجود داشته باشد. خسروشاهی افزود: با توجه به جایگاه و وسعت صنعت خودرو در کشور، دولت صرفا تصمیم‌گیر نیست.

نهادهای دیگری نیز تأثیرگذار هستند که باید همه دست به دست همدیگر دهند. او با اشاره به اینکه ظاهرا سهم دولت در خودروسازان حدود 20 درصد است، خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که شرکت‌های خودروسازی همچنان دولتی هستند. خسروشاهی با انتقاد از نحوه خصوصی‌سازی خودروسازان در دولت‌های قبلی گفت: سیاست‌های دولت‌های قبلی در خصوصی‌سازی خودروسازان اشتباه بوده است و خصوصی‌سازی واقعی صورت نگرفته است. باید به بخش خصوصی واقعی واگذار شود که اهلیت آن را داشته باشند و تخصص‌شان در حوزه خودرو باشد.

او افزود: متأسفانه در روند خصوصی‌سازی، شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو و سایپا اقدام به خرید سهام این دو شرکت کرده‌اند؛ بنابراین به نحوی اکثریت هیئت‌مدیره این دو شرکت در اختیار مدیران دولتی است.

خسروشاهی در پاسخ به این سؤال که آیا ایجاد قطب سوم با محوریت ایدرو عملیاتی است، گفت: من با این شکل که دولت باید قطب سوم ایجاد کند، مخالف هستم. ما قرار است خصوصی‌سازی کنیم. این به آن معنا است که دولت حضور نداشته باشد. پس معنا ندارد که قطب سوم با محوریت دولت صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات شما