نسیم اقتصاد- امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: اینکه ایران بخواهد از پاکستان به خاطر تعویق در احداث خط لوله گاز شکایتی کند، تا این لحظه خبری از این موضوع دریافت نکرده‌‌ام و هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گزارش پایگاه خبری  نسیم اقتصاد، سید مسعود آریادوست: امروز در اخبار شایعه احتمال شکایت ایران از پاکستان در مجامع بین الملی، به دلیل تعلل پاکستان در قبال احداث خط لوله انتقال گاز ایران شنیده شد. زمانی‌نیا به این موضوع واکنش نشان داد.

وی در مورد آخرین اوضاع خط لوله گاز صادرات گاز ایران به پاکستان گفت: در حال حاضر پاکستان برای دریافت گاز ایران آمادگی ندارد. هر چند که این کشور اظهار علاقه کرده که گاز ایران را دریافت کند؛ اما هنوز لوله‌کشی‌های ضروری را برای دریافت گاز ایران انجام نداده است. به همین دلیل باید گفت، پاکستان آماده دریافت گاز ایران نیست.
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت ابراز داشت: پاکستان همیشه این موضوع را به ایران اعلام کرده که به گاز ایران نیاز دارد و خواهان واردات گاز از ایران است. این موضوع به کرات در مطبوعات نیز منعکس شده است. اما واقعیت امر بیانگر این موضوع بوده که پاکستان در عمل تصمیمی را اتخاذ نکرده و در حیطه حقوقی کردن این مساله، فعالیتی را از خود نشان نداده است.
زمانی‌نیا در پاسخ به این موضوع که برخی دلیل عدم حرکت پاکستان را برای واردات گاز ایران را فشارهای آمریکا می‌دانند گفت: این موضوع البته چندان معتبر و موثق نیست. البته بارها شنیده‌ایم که پاکستانی‌ها، خودشان این موضوع را انکار کرده‌اند. هر چند که سیاسی بودن این مساله را نمی‌توان انکار کرد و بی‌ارتباط با سیاست نیست؛ به هر حال ایران این آمادگی را داشته که طبق قرارداد عمل کند. مشکل اصلی، پاکستانی‌ها هستند که آمادگی این موضوع را ندارند.
وی در واکنش به حقوقی کردن مشکل قرارداد صادرات گاز به پاکستان تصرح کرد: تا این لحظه ایران تصمیمی برای حقوقی کردن مساله صادرات گاز به پاکستان و ارائه دعوی حقوقی بین‌المللی در این باره را اتخاذ نکرده است.
زمانی‌نیا ادامه داد: در کل صادرات گاز ایران به پاکستان به طرف قرارداد ایران( یعنی پاکستان) بستگی دارد. ایران تمام توافقات خود را عملیاتی کرده است.
او درپاسخ به این سوال که آیا در وزارت نفت، بحث شکایت از پاکستان به عنوان گزینه فشار، مطرح شده یا خیر ابراز داشت: همیشه شرکت‌ها این آمادگی را دارند که در هر زمانی که لازم باشد، بتوانند نظرات و استدلال‌های خود را ارائه کنند. اما این تصمیم یک تصمیم سیاسی است که تا این لحظه هنوز اتخاذ نشده است.
او گفت: البته در حال حاضر با «گازپروم روسیه» نیز توافقاتی داشته‌ایم تا از طریق آب‌های عمیق، خط لوله‌ای به پاکستان و هند کشیده شود. در حال حاضر مشغول مذاکرات اولیه با این شرکت روسی هستیم. هر چند که این مذاکرات بر خط لوله کنونی صادرات گاز به پاکستان تاثیری نخواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات شما