نسیم اقتصاد- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا در مقابل تصمیم وی درباره وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم دست به اقدامات تلافی جویانه بزند، بر خودروهای ساخت اروپا مالیات وضع خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری  نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، ترامپ روز شنبه در توئیتی اعلام کرد: اگر اتحادیه اروپا بخواهد تعرفه های سنگین و موانع پیش روی شرکت های آمریکایی فعال در آنجا را افزایش دهد، ما بر خودروهای آنها که آزادانه وارد ایالات متحده می شود، به راحتی مالیات می بندیم. آنها فروش (بیشتر) خودروهای ما را غیرممکن می کنند. این عدم توازن تجاری بزرگی است. 
آسوشیتدپرس نوشت: ترامپ گفته که طی روزهای آینده تعرفه 25 درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ای 10درصدی بر واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. اتحادیه اروپا اعلام کرده که اگر ترامپ تصمیم خود را عملی کند، مبادرت به وضع تعرفه های مشابه بر کالاهای وارداتی از آمریکا خواهد کرد.
ترامپ قراردادهای تجاری را که دولت های قبلی آمریکا بسته اند، «بسیار احمقانه» توصیف کرده و گفته که کشورهای دیگر «به اینکه رهبران ما چه احمق بوده اند، می خندند.»
به نوشته آسوشیتدپرس، جمهوریخواهان کنگره بی ثباتی در تصمیم ها و سیاست های ترامپ را نادیده می گیرند. آنها به این نتیجه رسیده اند که وی ابتدا در مورد مساله حمل سلاح، مهاجران و سایر موضوعات پیچیده سخنانی بر زبان می راند که در روزهای بعدی نظراتش را تغییر می دهد.
اما تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه های فولاد و آلومینیوم نگرانی هایی در میان قانونگذاران جمهوریخواه ایجاد کرده است.
آنها سعی دارند ترامپ را متوجه این موضوع کنند که وی با اعمال تعرفه ها، جنگی تجاری را آغاز می کند که به دستاوردهای اقتصادی اخیر در آمریکا لطمه می زند.
ترامپ روز جمعه در توئیتی گفت که جنگ تجاری با سایر کشورها «خوب» و «پیروزی در آن آسان است.»

اخبار مرتبط

نظرات شما