نسیم اقتصاد- وزارت بازرگانی چین برای چندمین بار با صدور بیانیه ای به آمریکا هشدار داد عرصه تجارت بین الملل به ویژه در حوزه فولاد، بازی مجموعه صفر نیست که به دلخواه واشنگتن و با نتیجه باب طبع آن کشور رقم بخورد.

به گزارش پایگاه خبری  نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرده است برای امضای لایحه ای که بر اساس آن تعرفه بر روی فولاد و تولیدات آلومینیومی افزایش می یابد، آماده است.
او حتی در پاسخ به هشدارهای چین و چند کشور دیگر که می گویند این کار باعث جنگ تجاری می شود، توییتی منتشر کرد و افزود این لایحه را امضا می کند و اطمینان دارد آمریکا در این نبرد تجاری به آسانی پیروز می شود.
وی خاطر نشان کرده است وقتی آمریکا در تجارت با کشورهای دیگر میلیاردها دلار را از دست می دهد، پس یک جنگ تجاری برایش خوب است و راحت در آن برنده خواهد شد.
او در توئییت خود بدون اشاره به نام هیچ کشوری تصریح کرد وقتی در مقابل یک کشور 100 میلیارد دلار کسری تجاری داریم می گویند دیگر تجارت نمی کنیم خوب این نبردی است که ما در آن راحت پیروز می شویم.
بر اساس این لایحه که رییس جمهور آمریکا می گوید آن را امضا می کند تعرفه بر روی فولاد وارداتی تا 25 درصد و برای تولیدات آلومینیومی نیز تا 10 درصد افزایش می یابد.
وزارت خارجه چین هم در بیانیه ای از آمریکا خواست که از خود خویشتنداری بیشتری نشان دهد.
آمار نشان می دهد آمریکا در سال گذشته میلادی افزون بر 35 میلیون تن فولاد به ارزش بیش از 33 میلیارد دلار وارد کرده است که معادل 36 درصد از مصرف فولاد این کشور است.
چین اگرچه بین 2 تا 3 درصد از فولاد آمریکا را تامین می کند اما به دلیل آنکه ظرفیت بالایی در تولید این فراورده در بین کشورهای جهان دارد ، از تبعات این تصمیم نگران است.
هنگ کنگ هم از این اقدام آمریکا انتقاد کرده به طوری که نهاد تجارت و اقتصاد این شهر گفته است در روزهای اخیر تلاش زیادی برای گفت و گو با واشنگتن کرده است.
گزارش نشریه هنگ کنگی حکایت از آن دارد که تصویب این لایحه و تاکید ترامپ بر امضای آن، سفر هفته گذشته 'لیو خه' فرستاده چین به آمریکا و موفقیت آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.
بر اساس این گزارش این فرستاده که مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور چین است تلاش کرده تا آمریکا را برای انجام گفت و گوهای جامع اقتصادی تشویق کند که ظاهرا دراین زمینه توفیقی بدست نیاورده است.
از ماه نوامبر سال قبل که آمریکا حاضر نشد جایگاه بازار اقتصادی چین را به رسمیت بشناسد و به دنبال افزایش مازاد تجاری چین در برابر آمریکا و بعد از آنکه واشنگتن از پکن به عنوان یک رقیب راهبردی یاد کرد، روابط دو طرف هر روز پر تنش تر شده است.
مجلس سنای آمریکا نیز لایحه ای را روز پنجشنبه گذشته تصویب کرد که بر اساس آن مقام های این کشور می توانند آزادانه با مقام های تایوانی در تایوان و آمریکا دیدار کنند.
مورنینگ پست هنگ کنگ می نویسد که اقداماتی که دولت آمریکا در روزهای اخیر انجام داده است می تواند روابط دو کشور را در سال 2018 میلادی به قهقرا ببرد.
کره جنوبی نیز گفته است که فکر می کند تعرفه بر روی فولاد در آمریکا به 53 درصد برسد اما باز هم 25 درصد نگران کننده است و در این باره با واشنگتن گفت و گو خواهد کرد زیرا این کشور بزرگترین فروشنده فولاد به آمریکاست.

در عین حال یک مقام مرکز تجارت بین المللی گفته است که برخلاف آنچه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مدعی شده است، در جنگ تجاری هیچکس برنده نخواهد بود.
آرانچا گونزالز رییس مرکز تجارت بین المللی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری شینهوا چین گفته است این اقدام دولت آمریکا می تواند مشکلات زیادی در عرصه تجارت در دنیا ایجاد کند.
وی گفت که گمان نمی کند کسی در این بخش برنده باشد جنگ تجاری همیشه بازنده - بازنده بوده است و اگر کسی اقدامی کند طرف مقابل تلافی خواهد کرد.
بسیاری از کشورهایی که در تجارت فولاد و آلومینیوم با آمریکا هستند از جمله کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی گفته اند در حال اتخاذ تدابیر تلافی جویانه علیه واشنگتن هستند.
از سوی دیگر هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن گفت که حمایت گرایی تجاری آمریکا برای دنیا یک خطر بزرگ است و این کشور باید خویشتنداری نشان دهد.
وی دولت آمریکا را به برهم زدن نظم تجارت بین المللی متهم کرد و گفت که اگر مشکلاتی در ارتباطات و تعاملات تجاری وجود دارد باید با همکاری مشترک کشورها حل و فصل شود.
روبرتو آزویدو رییس سازمان تجارت جهانی هم مشخصا از اینکه دولت آمریکا تصمیم گرفته است تعرفه بر روی محصولات فوق را افزایش دهد، ابراز نگرانی کرد.
گزارش ها حاکی است که افزایش تعرفه بر روی فولاد در سال های 2002 تا 2004 میلادی نه تنها به آمریکا کمک نکرد بلکه باعث شد 200 هزار نفر عمدتا در بخش های صنعتی شغل خود را از دست بدهند.
کانادا و برزیل و کره جنوبی به ترتیب سه کشور بزرگ صادر کننده فولاد به آمریکا هستند و کشورهایی نظیر مکزیک، روسیه، ژاپن، ترکیه و آلمان دیگر تامین کنندگان فولاد واشنگتن به حساب می آیند.

اخبار مرتبط

نظرات شما