سعید می‌گوید: قبلا اگر 4 بوکس سیگار می‌فروختیم، اکنون به سختی 2 بوکس سیگار می‌فروشیم. میزان فروش ما از زمان افزایش نرخ دلار کاهش داشته است.

سید مسعود آریادوست: در زمان جنگ با عراق، در مجلس شورای اسلامی سخن از افزایش قیمت سیگار به میان آمد که به دلیل تاثیر آن بر رزمنده‌های سیگاری که عموما از قشر فقیر بودند، این افزایش قیمت، فقط به سیگارهایی که "لوکس" خطاب می‌شدند تعلق گرفت و سیگارهای تولید داخل که روانه جبهه می‌شد، از افزایش قیمت در امان ماندند. اما اکنون که همه مشکلات حل شده و خبری هم از جنگ نیست، با منطق افزایش قیمت دلار، سیگار لوکس و غیرلوکس در یک طبقه تعریف شده و عموم نرخ‌ها با یکدیگر، دود هوا می‌شوند؛ از بهمن ایرانی تا وینستون آمریکایی. شاید این همان عدالت گم شده باشد!
به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، با چرخی کوتاه در بازار و پرسیدن نرخ سیگار از سوپری‌ها و فروشگاه‌ها، صدای همه بلند می‌شود که افزایش نرخ سیگار کاسبی ما را هم خراب کرده است. اما همینکه مطلع می‌شوند که طرفشان یک خبرنگار است، مساله را به قول جوان‌ترها بیخیال می‌شوند! کمتر کسی در این مورد حاضر به گفتگو است. حتی برخی فروشندگان این بحث را "خط قرمز" تلقی می‌کردند و می‌گفتند "داریم زندگی‌مان را می‌کنیم...دست بردارید..!"
سعید یکی از فروشنده‌های خیابان خوش است که حاضر شد از گرانی نخ‌های سیگار بگوید. او آغاز گرانی نرخ سیگار را همزمان با گرانی نرخ دلار در بازار می‌داند و می‌گوید: سیگارهای خارجی را قبل از گران شدن دلار، با قیمت هر بسته 3200 خریداری می‌کردیم و 3500 تومان نیز به مشتریان‌مان می‌فروختیم. اما همزمان با گران شدن نرخ دلار، نرخ سیگار خارجی نیز افزایش پیدا کرد. در حال حاضر قیمت هر بسته سیگار خارجی حدودا 4300 تومان است که ما نیز مجبوریم آن را 4500 تومان بفروشیم. اما سیگارهای خارجی گران‌تری هم هستند که قیمتشان بالای 20 هزار تومان است. در کل اگر بخواهم بگویم هر بسته سیگار تا 5 هزار تومان گران شده.
سعید از کاهش میزان فروش سیگار در روزهای افزایش نرخ آن خبر می‌دهد و می‌گوید: قبلا اگر 4 بوکس سیگار می‌فروختیم، اکنون به سختی 2 بوکس سیگار می‌فروشیم. میزان فروش ما از زمان افزایش نرخ دلار کاهش داشته است. ما قبل از گرانی، 4 بوکس سیگار وینستون می‌فروختیم. اما همینکه مشتریان ما از افزایش قیمت‌ها با خبر شدند از خرید سیگار منصرف شدند و یا به سمت خرید سیگارهای ارزانتر رفتند.
به گفته این فروشنده، سیگار مگنا قبل از گران شدن، با قیمت 2500 خریداری می‌شد و با قیمت 2700 به مشتری فروخته میشد. اما با گران شدن سیگار، نرخ سیگار مگنا در هر بسته حدود 3200 تومان شده است. توزیع کننده‌های سیگار، سیگار مگنا را با این مقدار برای ما فاکتور می‌کنند. سیگار جی وان نیز از طرف شرکت با قیمت 2700 تومان برای ما فاکتور می‌شود و فروش آن 3000 تومان است. سیگار وینستون هر باکس با قیمت 50 هزار و 300 تومان برای ما فاکتور می‌شود. قبل از گرانی، هر باکس 40 هزار 600 تومان فاکتور می‌شد.  
سعید این افزایش قیمت را شامل همه سیگارهای خارجی دانست و گفت: کنت، مگنا، وینستون و عموم سیگارهای خارجی با افزایش قیمت مواجه شده‌اند که همزمان با این افزایش قیمت، میزان فروش ما با کاهش روبرو بوده است.
به میمنت افزایش قیمت سیگار خارجی، سیگارهای داخلی نیز افزایش نرخ داشته‌اند. علت‌العلل این گرانی فقط در یک کلام خلاصه می‌شوند: گرانی دلار! دلاری که مسئولان تمام تلاششان را دارند تا از چرخه معاملات( چه صادرات و چه واردات) آن را حذف کنند. همان ارزی که بودجه سالانه بر اساس آن تدوین می‌شود!
سعید در ادامه گفتگو ، به سیگارهای داخلی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: همه سیگارهای تولید داخل نیز افزایش قیمت داشته‌اند. به گفته او سیگار بهمن قبل از گران شدن، هر بسته 1500 تومان بود. در حال حاضر این سیگار 1750 تومان برای ما فاکتور می‌شود و ما هم 2000 تومان به دست مشتری می‌دهیم. این یعنی 500 توان افزایش در نرخ سیگار بهمن.
به گفته این فروشنده، برخی از مشتریان که عموما کارگر و از قشر فقیر جامعه بودند، با مشاهده افزایش قیمت‌ها مجبور شدند که خرید سیگار را کاهش دهند. حتی برخی مجبور شدند که ترک کنند. عمده افرادی که مصرف سیگار را کاهش دادند و یا ترک کردند، از اقشار فقیر و کم درآمد جامعه بودند.
ظاهر قضیه که اعمال سیاست‌هایی برای افزایش قیمت سیگار و دور کردن مردم از مصرف آن است، شاید مفید و مثمر باشد، اما برخی از کارشناسان این سیاست را ناموجه و غیر قابل قبول می‌دانند.
محمود کاظم‌زاده مدیرعامل سابق دخانیات مازندران در گفتگو با «نسیم اقتصاد» در پاسخ به دلایل افزایش نرخ سیگار در کشور می‌گوید: در حال حاضر شاهد افزایش نرخ مصوب سیگار از سوی دخانیات کشور نیستیم. سیگارهایی که اخیرا با افزایش قیمت مواجه شدند، مربوط به کمپانی‌های خارجی و تولید مشترک است.
وی می‌افزاید: قطعا افزایش قیمت از سوی این کمپانی‌ها به دلیل اخذ عوارضی است که از سوی دولت در بودجه سال 97 صورت گرفته می‌گیرد.
او به تاثیر افزایش نرخ دلار بر نرخ سیگارهای داخلی و خارجی اشاره می‌کند و می‌گوید: مشخصا این افزایش قیمت همانطور که گفتم به شرکت دخانیات مربوط نمی‌شود و شرکت دخانیات نرخ‌ها را تغییر نداده. این افزایش قیمت در حقیقت نشات گرفته از حساسیت‌های بازار به چنین رخدادهایی است که به وقوع می‌پیوندد.
به گفته کاظم‌زاده، قیمت دلار بر همه اقلام کالاها تاثیر داشته است که سیگار هم از این تاثیر بی‌نصیب نماند. درست است که نرخ دلار در چند مدت اخیر مقداری کاهش یافت، اما کدام کالا همزمان با کاهش نرخ دلار کاهش داشته است که سیگار هم کاهش یابد؟
او می‌گوید: متاسفانه برخی از آقایان و نماینده‌های مجلس معتقدند که به دلیل دور کردن جامعه از مصرف سیگار باید نرخ سیگار را افزایش داد تا مردم از مصرف آن منصرف شوند. این شعار کسانی است که در ممکلت تصمیم می‌گیرند.
کاظم‌زاده ادامه می‌دهد: شخصا به این موضوع باور و اعتقاد ندارم که برای کاهش مصرف صیگار در کشور نرخ آنرا افزایش بدهیم. ممکن است برخی حتی نان شب هم نداشته باشند، اما ترک سیگار برایشان ممکن نباشد.
وی می‌افزاید: در حال حاضر بازار کشور آنقدر آشفته است که هچ نهادی یارای نظارت بر آن را ندارد. اوضاع به گونه‌ای است که شرکت دخانیات هم نمی‌تواند کاری انجام دهد. در حال حاضر مشکلات دیگری در کشور وجود دارد که دستگاه‌های مربوطه، به دلیل درگیری با آن مشکلات، اصلا زمان این را ندارند که به مشکل دخانیات و قیمت آن در بازار رسیدگی کنند. 
کاظم‌زاده که اکنون دوران بازنشستگی خود را سپری می‌کند، می‌گوید: با توجه به تجربه‌ای که دارم، به این نتیجه رسیده‌ام که خود آقایان تمایل به افزایش قیمت سیگار دارند تا با افزایش نرخ سیگار، ترک سیگار رواج پیدا کند. البته من این تصمیم را نمی‌یذیرم.
او در پایان می‌گوید: این نوع تصمیم‌گیری برای ترک سیگار که به افزایش قیمت آن متمسک می‌شوند، در نهایت منجر به افزایش تورم در جامعه می‌شود و تاثیرات مثبتی نیز از خود بر جای نمی‌گذارد. راه کاهش مصرف سیگار، افزایش قیمت آن نیست

اخبار مرتبط

نظرات شما