نسیم اقتصاد- یک مقام مسوول بانک مرکزی گفت:ثبت سفارش های قبل از تاریخ ممنوعیت دلار مشکلی ندارد وسازمان توسعه تجارت از روز گذشته درخواست ثبت سفارش دلاری را انجام نمی دهد البته این امر تاثیری در واردات کشور ندارد.

به گزارش پایگاه خبری  نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، مهدی کسرایی پور افزود:زمانی که تحت تحریم های ظالمانه آمریکا از مکانیسم تسویه دلار محروم هستیم چه لزومی دارد در کشورمان ثبت سفارش دلاری را مجاز بدانیم.

وی ادامه داد: ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا به درخواست بانک مرکزی از وزارت صنعت بوده که امروز اجابت و اجرایی شده و از این بابت از این وزارتخانه تشکر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه روش پرداخت در ثبت سفارش به دو شیوه بانکی و غیر بانکی است و نوع ارز هم بستگی به پرفرم های صادره دارد، تصریح کرد: از آنجایی که عدم امکان استفاده از مکانسیم تسویه دلاری برای شبکه بانکی ایران بدلیل تحریم های اولیه آمریکا میسر نیست بنابراین در روش بانکی هیچ ثبت سفارش دلاری در سال های اخیر انجام نشده است.

کسرایی پور در خصوص روش غیر بانکی نیز اظهار داشت: در این روش که عمدتا از طریق صرافی ها انجام می شود بعضی از ثبت سفارش ها تا به امروز به دلار آمریکا انجام می شد که این ممنوعیت مشمول این روش است.

وی تاکید کرد: در حالیکه مراوده دلاری با آمریکا نداریم چه نیازی است که سیستم ثبت سفارش بر پایه دلار باشد و انجام ثبت سفارش با دلار جو کاذبی را در تحریک دلار ایجاد کند.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه ممنوعیت ثبت سفارش با دلار تاثیری در واردات کشور ندارد، تصریح کرد: وارد کنندگان باید از طرف های خارجی خود بخواهند پرفرم های ارزی دیگری ارائه کنند و از ارزهای جایگزین نظیر یورو برای خرید های خود استفاده کنند.

 کسرایی پور ادامه داد: در حال حاضر عمده منابع صادراتی کشور به دلار دریافت نمی شود بطوریکه هم اکنون شرکت ملی نفت و بسیاری از صادرکنندگان ما به ازای فروش خود یورو یا سایر ارزها را دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ثبت سفارش های قبل از تاریخ ممنوعیت مشکلی ندارد و از امروز به بعد سازمان توسعه تجارت درخواست ثبت سفارش دلاری را انجام نخواهد داد.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی درباره مکانیسم تسویه دلار نیز گفت:به واسطه تحریم های اولیه و همزمان با تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا امکان پرداخت و دریافت دلار با آمریکا و سایر کشورها در شبکه بانکی محروم هستیم.

یادآور می شود، ثبت‌سفارش ارز «دلار آمریکا» از روز «چهارشنبه 9 اسفند 96»، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش ایبِنا، شایان ذکر است که این موضوع شامل درخواست‌هایی با نوع ارز «دلار آمریکا» که قبل از تاریخ مذکور، مجوز 8 رقمی ثبت‌سفارش خود را دریافت کرده اند، نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، امکان ثبت درخواست خرید الکترونیکی ارز برای تمام ارزها به غیر از ارزهای «ین ژاپن، وون کره جنوبی و بات تایلند» فراهم شده است.

اخبار مرتبط

نظرات شما