نسیم اقتصاد- وزیر صنعت، معدن و تجارت، نبود استراتژی صنعتی مبتنی بر آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی را مهمترین ایراد و معضل صنایع کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری امروز (دوشنبه) در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز در محل سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: در سالهای 80 و 81 این استراتژی صنعتی نگاشته شد اما دولت وقت آن را کنار گذاشت.
وی ابراز امیدواری کرد، با همکاری صاحب نظران زیست ‌محیطی، صنعتی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تا پایان سال، استراتژی توسعه صنعتی، بر پایه آمایش سرزمینی و ملاحظات زیست محیطی تدوین شود.
وی با بیان اینکه امروز اهمیت اقتصاد سبز در توسعه صنعتی و معدنی و توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست، افزود: شرایط محیطی حاکم بر صنایع در حال تغییر است و باید با برنامه ریزی های لازم، در این زمینه همراه باشد.
شریعتمداری، بر لزوم مکان یابی مناسب صنایع بر پایه ملاحظات سبز تاکید کرد و افزود: در نظر داشتن قوانین بازیافت و شیوه های کاهش مصرف انرژی در محیط‌ های کسب و کار صنعتی از مهمترین توصیه ها در این زمینه است تا به مشکلات زیست‌ محیطی بعدی مبتلا نشویم.
این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه کلانشهرهای کشور مکان مناسبی برای زندگی مردم نیستند، افزود: در سایر نقاط کشور که با آلایندگی های کمتری مواجه ایم نیز شاهد بی توجهی در انتقال تاسیسات آب بر در مناطق خشک و انتقال فعالیت‌ها در مکان ها با محدودیت‌های تامین برق و گاز هستیم.
شریعتمداری، به عنوان نمونه به افتتاح 2 واحد گندله سازی پنج میلیون تنی در یک ماه گذشته در کشور اشاره کرد و افزود: این واحدها در مناطقی ساخت شده اند که مشکل تامین آب وجود دارد.
وی افزود: از این رو مجبوریم حجم قابل توجهی آب با حجم (دبی) بالا را از خلیج فارس و دریای عمان به مناطق مرکزی کشور برای توسعه صنایع فولادی منتقل کنیم؛ اینها اشتباهاتی است که در ادوار گذشته مرتکب شده ایم.
شریعتمداری گفت: این اشتباهات منجر به بروز مشکلات سیاسی و اجتماعی در برخی مناطق کشور شده و مردم در این مناطق با مشکل تامین آب مواجه شدند؛ پس باید از این راه برگردیم و توسعه صنعت را بر پایه عقل و منطق و ملاحظات آمایش سرزمینی و زیست محیطی دنبال کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کاهش شدت انرژی در فعالیت‌های صنعتی، کاهش استفاده از منابع طبیعی در این فعالیت ها، کاهش آلایندگی ها برپایه استفاده از فناوری های نوین، هوشمندسازی تولید و توزیع در کشور و بکارگیری اینترنت اشیاء باید در دستور کار توسعه صنعتی باشد.
وی افزود: امروز مصرف سرانه انرژی کشور 2 برابر متوسط جهانی و بیش از سه تن معادل نفت خام است.
به گفته این مقام مسئول، تا سال 92، انرژی بری صنایع کشور افزایش یافته و در زمینه ایجاد ارزش افزوده صنعتی عقب افتاده ایم.
شریعتمداری، سرانه بالای انتشار دی اکسید کربن به میزان 66 درصد بالاتر از میانگین جهانی را جمله مشکلات صنعتی کشور دانست و افزود: حرکت در مسیر توسعه سبز یک اجبار و نه یک انتخاب است، زیرا جهان هر روز در حال فاصله گرفتن از اقتصاد کربن محور است.
این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: قوانین و مقررات خوبی در برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده و مواد 2، 38، 44 46 این برنامه درباره آلودگی هوای کلان شهرها و انرژی بری صنایع توجه جدی داشته و تعیین تکلیف کرده است.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید، فهرستی از صنایع با لحاظ مسائل آمایشی و ملاحظات زیست محیطی تهیه شده که به زودی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
**نوسازی ناوگان حمل و نقل بار با تزریق 10 میلیارد دلار
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نوسازی ناوگان تاکسیرانی و تعویض بیش از 70 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سال گذشته که به 170 هزار دستگاه افزایش خواهد یافت، افزود: در زمینه انتقال بار و مسافر از جاده به ریل گام‌های خوبی برداشته شده است و با تزریق 10 میلیارد دلار به اقتصاد کشور، نوسازی 202 هزار دستگاه کشنده سنگین و نیمه سنگین فرسوده مطابق با استانداردهای روز جهان در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی بیان داشت: طبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست 2 درصد صنایع کشور صنایع آلاینده تشخیص داده شده اند.
شریعتمداری افزود: در حوزه خودروسازی، 40 درصد خودروهای تولیدی کشور تا سال 92 از استاندارد یورو 4 برخوردار بودند که امروز به 100 درصد افزایش یافته است.
وی بیان داشت: استاندارد یورو 5 خودرو نیز در کشور آغاز شده که از 2 هزار و 282 دستگاه خودرو در سال 92 به 19 هزار و 120 دستگاه افزایش یافته است.
وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: با رشد30 درصدی تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای صنعتی، رشد 37 درصدی مقوله آبچرخانی در صنایع و نصب سامانه پایش لحظه ای آلودگی های زیست محیطی در بیش از 300 واحد صنعتی کشور‌ امروز شاهد رشد 10 درصدی صنایع سبز هستیم.
در این آیین چهار واحد صنعتی و چهار واحد خدماتی به عنوان «برگزیده سبز» شناخته شدند و از 67 واحد «صنعت سبز» و 22 واحد «خدمات سبز» با اهدای تندیس قدردانی شد.
همچنین بر مبنای معیارهای انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز، 12 واحد صنعتی و 10 واحد خدماتی «قابل تقدیر» شناخته شدند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما