نسیم اقتصاد- مدیرعامل شرکت نفت و گاز مارون از طراحی و ساخت سامانه جمع‌آوری داده‌های صنعتی کاملا بومی برای نخستین بار در صنعت نفت ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از شرکت ملی نفت ایران، جهانگیر پورهنگ گفت: با توجه به لزوم جمع‌آوری یکپارچه داده‌های صنعتی و محدودیت‌های امنیتی، عملیاتی و مالی برای استفاده از سامانه‌های خارجی، کارگروهی از کارشناسان اداره خدمات رایانه‌ای، مهندسی فرآورش و تعمیرات در شرکت مارون به منظور ارزیابی وضع موجود و دستیابی به فناوری مورد نیاز تشکیل شد.
به گفته وی، این کارگروه در مدت حدود دو سال ضمن بررسی گزینه‌های مختلف، موفق به طراحی الگوریتم‌های نرم‌افزاری شبیه‌سازی عملکرد مجموعه تجهیزات فرآیند Data Gathering از جمله مبدل و انتقال‌دهنده سیگنال و پروتکل‌های صنعتی به ویژه Modbus به TCP/IP شد و با کمترین هزینه، کل فرآیند به صورت نرم‌افزاری و ازطریق سورس کدی که به طور کامل ازسوی کارشناسان مارونی تهیه شده بود شبیه‌سازی شد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز مارون شناسایی سریع تنگناهای عملیاتی، سرعت در تصمیم‌گیری‌ و انجام اقدامات به موقع و موثر، تشخیص خرابی تجهیزات و تاسیسات و پیشگیری از سرایت خرابی‌ها به سایر تجهیزات، کاهش هزینه‌های تعمیر با انجام اقدامات اصلاحی به موقع، تسهیل فرآیند کنترل محصول، کاهش هزینه‌های کنترل کیفیت محصول و افزایش رضایتمندی ذی‌نفعان را از اهداف طرح جمع‌آوری داده‌های صنعتی برشمرد.
پورهنگ افزود: دسترسی سریع، آسان و بهنگام واحد مهندسی به تنظیمات پارامترهای مؤثر در اصلاح فرمول‌های محاسباتی دبی سیالات، استفاده از الگوریتم‌های انعطاف‌پذیر به اقتضای نوع سیال در واحدهای مختلف، امکان ایجاد تاریخچه (Log) کامل فرآیندها، امکان تحلیل داده‌ها و تصمیم‌سازی هوشمند از مزایای دیگر دسترسی به داده‌های لایه فیلد است.
وی یادآور شد: در فاز نخست کارخانه نمکزدایی شماره یک مارون به عنوان پایلوت با هزینه‌ای حدود 170 میلیون ریال به این سامانه مجهز شد که توسعه آن به دیگر واحدهای نمکزدایی به سرعت پیش خواهد رفت و به موازات آن، طراحی و ساخت سامانه واحدهای بهره‌برداری نیز در حال انجام است که در 6 ماه آینده تکمیل خواهد شد.  

اخبار مرتبط

نظرات شما