نسیم اقتصاد- هم‌زمان با پنجمین سالگرد تاسیس انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (UNU-FLORES)، از نقش کلیدی و موثر دکتر رضا اردکانیان به‌عنوان مدیر موسس این انستیتو تقدیر شد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، طی سمپوزیومی که از سوی دانشگاه سازمان ملل (UNU) با حضور کارشناسان برجسته بین‌المللی و مقامات آلمانی در شهر درسدن آلمان برگزار شد، علاوه بر تقدیر از فعالیت‌ها و کوشش‌های دکتر رضا اردکانیان، دستاوردها و اهداف آتی این انستیتو نیز مورد بحث قرار گرفت.
UNU-FLORES  مؤسسه جدیدی است که با هدف توسعه دانش و اطلاع‌رسانی از سیاست‌گذاری‌های انجام شده در بخش‌های مختلف سازمان ملل متحد در خصوص پتانسیل مدیریت بهم‌پیوسته آب، خاک و پسماند، به‌عنوان رویکرد موثری در حفاظت از آب و تولید انرژی در آژانس‌های سازمان ملل متحد و دیگر نقاط جهان تاسیس شده و فعالیت می‌کند.
این موسسه در طول پنج سال فعالیت خود تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر از دانشگاه و نظام گسترده سازمان ملل متحد شده که به دنبال کمک به حل و فصل مهم‌ترین مسائل و مشکلات جهانی در زمینه آب، خاک و پسماند است.
 در این سمپوزیوم همچنین محققان ارشد و پژوهشگران دانشگاهی UNU-FLORES نتایج حاصل از پروژه‌های پژوهشی در حال انجام خود را در ارتباط با چگونگی مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی و تغییر کاربری زمین که می‌تواند با استراتژی‌های مدیریت بهم‌پیوسته حل شود، ارائه کردند.
در روز اول این سمپوزیوم، از نقش کلیدی و موثر دکتر رضا اردکانیان، که در دولت دوازدهم مسئولیت وزارت نیرو را عهده‌دار هستند و به عنوان مدیر موسس UNU-FLORES در این رویداد علمی حضور داشت، تقدیر به‌عمل آمد.
پروفسور راتان لال، استاد خاکشناسی در اوهایو و رئیس کمیته مشورتی UNU-FLORES درباره فعالیت اردکانیان در این موسسه گفت: دکتر اردکانیان در 5 سال گذشته با سخت‌کوشی، تعهد و اعتقاد به تعالی، UNU-FLORES را به بلوغ حرفه ای خود ارتقا داد و آن را به یک مرکز تعالی جهانی شناخته شده در رویکرد مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع زیستی (نکسوس) تبدیل کرد.
وی ادامه داد: او پایه و اساس این موسسه را تقویت و آن را در مسیر پیشرفت‌های علمی هدایت کرده و اعتبار آن را در بین سازمان‌های بین‌المللی سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای جهانی افزایش داده است.
لازم به ذکر است، سخنرانان اصلی این سمپوزیوم، دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دانشگاه، نمایندگان وزارت علوم و تحقیقات دولت فدرال آلمان از شهر بن و ایالت ساکسونی، پروفسور مولن اشتاین هاگن، رئیس دانشگاه درسدن، رئیس کمیته مشورتی بین المللی انستیتو UNU-FLORES و رضا اردکانیان به عنوان مدیر موسس انستیتوی دانشگاه سازمان ملل در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (آب، خاک و پسماند) بودند.
در این سمپوزیوم از کتاب 5 سال فعالیت انستیتو دانشگاه سازمان ملل طی سال‌های 2012 تا 2017 تحت مدیریت رضا اردکانیان رونمایی شد.
همچنین در روز دوم همایش، مذاکرات اولیه بین اردکانیان، وزیر نیرو و دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل در خصوص تاسیس یک انستیتوی بین‌المللی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران انجام شد. در صورت توافق و تاسیس آن در ایران، این مجموعه تنها انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در این زمینه در سطح جهان خواهد بود.
شایان ذکر است،  دکتر رضا اردکانیان موسس برنامه دهه بین المللی آب در شهر بن آلمان از سال 2007 تا 2017 نیز بوده است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما