نسیم اقتصاد- کارخانه فولاد 1 میلیون و 300 هزار تنی و نیروگاه 500 مگاواتی چادرملو همزمان با ایام خجسته دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور معاون اول رییس جمهور رسماً افتتاح شد .

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد با آغاز بکار این کارخانه فولاد چادرملو سالیانه 1  میلیون و 300 هزار تن شمش فولادی در مجتمع صنعتی چادرملو واقع در اردکان یزد تولید می شود .
همچنین واحد احیای مستقیم این مجتمع در مجاورت کارخانه فولاد در حال ساخت است که که تا کنون 82 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، با آغاز بکار این واحد که پیش بینی می شود در نیمه اول سال آینده مورد بهره برداری  قرار گیرد سالانه  1 میلیون  و 550 هزار تن آهن اسفنجی  نیز تولید می گردد.
برای ساخت این دو واحد فولادی از آخرین فناوری روز دنیا استفاده شده که ویژگی آن برخورداری از روش ( هات شارژ ) برای تولید شمش فولاد است . در این روش آهن اسفنجی پیش از سرد شدن و با دمای 600 درجه  مستقیماً وارد کوره های ذوب در کارخانه فولاد می شود و در نتیجه موجب صرفه جویی 30 درصدی مصرف برق و 43 درصدی مصرف آب می گردد .
برای اجرای  این دو طرح بیش از 21  هزار  میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
یکی دیگر از طرح های زیر بنایی و توسعه بخش چادرملو، نیروگاه  سیکل ترکیبی اردکان است که امروز همزمان با کارخانه فولاد رسماً افتتاح شد . این نیروگاه با ظرفیت 500 مگاوات با هدف تامین برق مورد نیاز طرح های فولاد و احیاء و سایر صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو احداث شده که پیشتر 2 فاز گازی و یک واحد حرارتی آن بهره برداری شده بود.
برای اجرای  این طرح نیز مبلغ 14 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
طرح های توسعه چادرملو
 طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی این مجتمع نیز برای تامین گندله مورد نیاز واحد احیاء و فولاد چادرملو ،ارفع و غدیر ایرانیان از جمله طرح های توسعه چادرملو است .
با اجرای این طرح ظرفیت تولید سالیانه کارخانه گندله سازی از 3 میلیون و 400 هزار تن فعلی، به 4 میلیون تن  افزایش خواهد یافت.برای اجرای این طرح 905 میلیارد ریال پیش بینی سرمایه گذاری شده است .
همانگونه که توسعه پایدار از اهداف ترسیم شده در دورنمای فعالیت های چادرملو است ، این شرکت   بمنظور تامین آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد با توجه به کمبود های شدید آب در منطقه ، در توافق با  سازمان آب  و فاضلاب استان یزد ،اجرای شبکۀ فاضلاب شهر اردکان و تصفیه آن را بر عهده گرفت .
برای اجرای این طرح 1 هزار و 939 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است .
 با بهره برداری از این طرح سالانه 2 میلیون و 900 هزار متر مکعب آب  برای مصرف واحد های تولیدی مجتمع
این شرکت تامین می شود .
چادرملو همچنین جهت تحقق چشم انداز توسعه خود در بسیاری از طرح های زیر بنایی صنعت فولاد مشارکت فعال دارد  ، بطوریکه همزمان با بهره برداری از کارخانه فولاد اردکان، عملیات بهره برداری از کارخانه نورد فولاد سرمد ابرکوه نیز که با مشارکت 65 درصدی چادرملو احداث و راه اندازی گردیده آغاز شده است .
مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه مشتمل بر یک کارخانه نورد به ظرفیت سالانه 500 هزار تن انواع میلگرد و کارخانه فولادسازی به ظرفیت سالانه 600 هزار تن شمش فولاد  است که در زمینی به مساحت 150 هکتار پایه گذاری شده است  .
برای ساخت تجهیز و راه اندازی کارخانه نورد فولاد سرمد بالغ بر 4 هزارو 500 میلیارد ریال هزینه شده است که 65 درصد از سرمایه گذاری آن از سوی شرکت چادرملو انجام شده است .
طرح های آتی :
 طرح  احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت 4 میلیون تن در سال در دستور کار شرکت معدنی و صنعتی چادرملو است  و موارد فنی مربوط به این پروژه در حال تکوین بوده و در حال اخذ مجوز از ادرات و ارگانهای مرتبط از یکسو و جذب سرمایه خارجی برای شروع عملیات میباشد
    برای  اجرای  این طرح بالغ بر 7 هزارو 177میلیارد ریال  سرمایه گذاری پیش بینی شده است که  در صورت توفیق در جذب فاینانس ،  این پروژه  در بازه زمانی 4 ساله اجرا خواهد شد.
از سوی دیگر اجرای طرح احداث دو واحد نورد 550  هزار تنی( جمعا  1 میلیون و 100 هزار تن) در سال  از دیگر برنامه های این شرکت می باشد . ساخت این واحد فولادی نیز با پیش بینی  سرمایه گذاری 2 هزارو646 میلیارد ریال در دست مطالعه است  و برای تامین نقدینگی اجرای این طرح هم ، استفاده از منابع داخلی شرکت و سایر منابع ، پیش بینی گردیده و طبق برنامه ریزی های اولیه، این طرح در بازه زمانی 3 ساله اجرا خواهد شد.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما