نسیم اقتصاد- معاون وزیر صنعت با بیان اینکه در بودجه سال96، 75 میلیارد تومان برای حوزه زیر ساخت به ایمیدرو اختصاص داده شد گفت: تاکنون 16 میلیارد تومان از آن را دریافت کردیم و برای ایمیدرو در بودجه سال آینده 35 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از تسنیم، مهدی کرباسیان امروز در نشستی خبری که به منظور ارائه گزارش کار 100 روزه ایمیدرو برگزار شده بود با اشاره به اینکه معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی در اولویت دولت قرار دارد، اظهارداشت: در همین راستا نقشه راه 4 ساله برای حوزه معدن و صنایع معدنی شامل 76 بند تهیه و در اختیار دولت و مجلس قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه زنجیره معدن و محصولات معدنی باید در کنار دیده شود، افزود: با واگذاری‌های بی‌مورد زنجیره تولید معدن و صنایع معدنی گسسته شد که در تلاش هستیم تا این ارتباط را مجدد برقرار سازیم. به همین منظور ستاد زنجیره فولاد( از اکتشاف تا صنایع پایین دستی فولاد ) تشکیل شد.
معاون وزیر صنعت تصریح کرد: ظرف چند سال آینده باید 400 میلیون تن کار برداشت معدنی(از باطله برداری تا معدن) را انجام دهیم. در حال حاضر نزدیک به 400 میلیون تن ظرف سالهای آینده باید کار برداشت معدنی اعم از باطله برداری و معدن داشته باشیم، ضمن اینکه ماشین آلات و تکنولوژی‌های جدید نیز باید مدنظر قرار گیرد، بر این اساس پیشنهادی به وزیر صنعت ارایه شده است تا کار را به نحو بهتری پیش برد.
کرباسیان با اشاره به اینکه قرار است 1.5 میلیارد دلار برای رفع محرومیت زدایی مناطق محروم هزینه شود، گفت: البته در این رابطه آیین نامه ای نیز در دولت تصویب شده که معادن کوچک و روستایی نیز مورد توجه قرار گیرد.
معاون وزیر صنعت با اعلام اینکه همکاری خوبی را با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی آغاز کرده ایم، تصریح کرد:در هشت ماهه امسال 14 درصد صادرات آهن اسفنجی، کنسانتره 18 درصد و گندله 26 درصد افزایش یافته است. همچنین صادرات آهن اسفنجی 527 هزار تن در هشت ماهه امسال بوده است.
وی با بیان اینکه نقش معدن و صنایع معدنی در افزایش اشتغال تاثیر گذار است، گفت: ایمیدرو بیش از 500 میلیارد تومان  در حوزه  اکتشاف در جهت اقتصاد مقاومتی سرمایه گذاری کرد. همچنین فاز دوم آلومینیوم لامرد به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد و 300 هزار تن سالانه به ظرفیت آلومینیوم اضافه می شود‌‌. معادن بندر پارسیان و حوزه سنگان نیز با مشورت مشاوران محیط زیست جهانی مجوزهای زیست محیطی لازم را دریافت کردند.
کرباسیان اضافه کرد: جابجایی محصولات معدنی هزینه بر است، راه آهن در زمینه حمل و نقل باید همکاری های لازم را انجام دهد.‌
وی با بیان اینکه در بودجه سال96، 75 میلیارد تومان برای حوزه زیر ساخت به ایمیدرو اختصاص داده شد که تاکنون 16 میلیارد تومان از آن را دریافت کردیم، اظهارداشت: برای ایمیدرو در بودجه سال آینده 35 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته اند، این کاهش در جهت واقعی تر شدن رقم بودجه است.
به گفته معاون وزیر صنعت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر بر روی ایمنی معادن زغالسنگ بسیار حساس است به همین دلیل دو جلسه تاکنون برگزار شد، جلسه ای نیز هفته آینده در این خصوص برگزار می شود.
وی با بیان اینکه با تاسیس شرکت زیر ساخت توسط سرمایه گذاران موضوع برق و گاز در معادن سنگان حل شده برای تامین آب این معادن هم نیز با وزارت نیرو توافقات خوبی شده است، گفت: اجرای  7 طرح بزرگ فولادی کشور با روش مشارکت با بخش خصوصی بوده است در همین زمینه مکلف به واگذاری پروژه های تمام شده در مدت 3 سال به بخش خصوصی هستیم.
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه در واگذاری ها به بخش خصوصی اهلیت باید مورد توجه قرار بگیرد، اظهارداشت: بودجه صندوق بیمه فعالیت های معدنی در سال 96  از 10 میلیارد تومان به 110 میلیارد تومان رسیده که پیشنهاد افزایش بودجه صندوق به 500 میلیارد تومان را برای سال آینده داده ایم.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر  3.5 میلیارد یورو فاینانس و تامین مالی خارجی برای پروژه های متعدد جذب شده است.

اخبار مرتبط

نظرات شما