نسیم اقتصاد- حباب قیمتی در بازار سکه تاکنون با اهرم های بانک مرکزی همچون حراج سکه برای ساماندهی این بازار تنها تا حدودی تخلیه شده و نوسانات هر روزه و برخی گرانی های سوداگرانه است به موضوعی ماندگار بدل شده است.

به گزارش خبرنگار نسیم اقتصاد، حراج سکه و خالی کردن خزانه راهکاری بود که دولت برای از بین بردن تلاطم بازار در پیش گرفت تا شاید با چنگ انداختن به خزانه که معمولا همه جای دنیا آخرین راهکار دولت ها برای آرامش در بازار به شمار می آید بتواند این بازار آشفته را سامان بخشد اما متاسفانه این راهکار نیز نتوانست بازار سکه در کشور ما را از نوسانات دائمی خارج کند.
هر چند به زعم بسیاری از کارشناسان طبیعت بازار سکه و طلا با نوسان قیمتی عجین شده است اما برخی عوامل بیرونی نیز بر حبابی شدن قیمت ها در این حوزه تاثیر گذار هستند که در صورت حذف این عوامل ساماندهی بازار ممکن خواهد بود.
دولت ها هر کدام در مواجه با حباب قیمتی در بازار طلا و سکه رویکردی متفاوت در پیش می گیرند که این سیاست در دولت فعلی با حراج سکه و ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا همراه بود که به عقیده بسیاری از کارشناسان امر شاید تواسنت تاحدودی قیمت ها را کاهش دهد اما این اقدام نیز مقطعی بوده و به مرور حبابی بزرگ تر شکل خواهد گرفت، در مقابل این دیدگاه برخی نیز هستند که معتقدند حراج سکه تا جایی باید ادامه داشته باشد که نیاز بازار اقناع شده و حباب قیمتی به کل از بین برود.


کشتی آرای:حراج سکه حباب قیمت ها را از بین نبرد
محمد کشتی آرای با اشاره به حراج سکه در اوایل ماه جاری، می گوید: وقتی حراج سکه آغاز شد قیمت سکه رو به کاهش گذاشت اما حباب قیمتی آن به کل از بین نرفت.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان اینکه علت افزایش قیمت سکه و طلا رشد نرخ ارز در ماه های اخیر است، می افزاید: تاثیر رشد نرخ ارز در بازار سکه و حبابی شدن قیمت آن محسوس است.
کشتی آرای با تاکید بر اینکه تقاضای جدیدی در بازار سکه ایجاد نشده است، ادامه می دهد: اکنون در واگذاری سکه از سوی بانک مرکزی یک نوع تعادل عرضه و تقاضا در بازار ایجاد شده بنابراین افزایش قیمت طلا و سکه در دو روز گذشته ناشی از افزایش قیمت ارز است.
وی می گوید: مبنای محاسبه قیمت طلا و سکه از حاصل ضرب قیمت جهانی در قیمت ارز به وجود می آید از این رو وقتی از این معادله یک طرف ثابت است اما قیمت ارز رو به افزایش باشد رشد قیمت سکه و طلا منطقی است.
کشتی آرای با تاکید بر اینکه تقاضا برای خرید ارز در روزهای اخیر عامل اصلی رشد قیمت سکه است، می افزاید: تلاطم در بازار سکه طبیعی است در حال حاضر میز حبابی مدنظر نبوده و بیشتر نوسان قیمتی مشاهده می شود.
وی با اشاره به ایجاد حباب 200 هزار تومانی در قیمت سکه، می افزاید: طبیعت بازار ارز و طلا نوسانات است و برخی نوسانات کاذب و غیر طبیعی است که با ورود بانک مرکزی به عنوان متولی امر از بین می رود.
نقش دستگاه های نظارتی برای کنترل عوامل بیرونی دخیل در نرخ های کاذب و حبابی سکه بر کسی پوشیده نیست در این رابطه آیت محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با تاکید بر ضرورت تدوام سیاست حراج سکه متناسب با نیاز بازار برای شکستن حباب قیمت ها در این حوزه، می گوید: بیشتر شدن تقاضا برای خرید سکه قیمت ها را در این حوزه غیر واقعی کرده است.
وی با اشاره حراج سکه برای مهار قیمت ها می افزاید: هرچند با حراج سکه تا حدودی قیمت ها مهار شد اما حباب قیمتی هنوز به صورت کامل از بین نرفته و قیمت های کاذب همچنان وجود دارد.

محمدولی با بیان اینکه بانک مرکزی برای شکستن حباب قیمتی در بحث قیمت سکه باید سیاست حراج سکه را ادامه بدهد، می گوید: ادامه این سیاست بر اساس نیاز بازار می تواند پاسخگو باشد، البته در میان مدت می تواند حباب قیمتی را حذف کند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران،با اشاره به شروع مناسبت ها پس از محرم و صفر ، تصریح می کند: با توجه به افزایش تقاضا در این برهه از زمان بازار باید مدیریت شود اگر این بازار به درستی مدیریت شده و به موقع در بازار طلا و سکه توزیع شود ما می توانیم ثبات بیشتری را در بازار سکه داشته باشیم
وی با اشاره به عامل دیگری که تقاضا برای خرید سکه در کشور را بالا برده است، می گوید: هزینه های بالای ساخت طلا در کشور، از جمله ارزش افزوده که متوجه تولید مصنوعات طلا در سال های اخیر شده طلای ساخت داخل برای مشتری گران تمام شد از این رو میل به خرید سکه در مردم بیشتر شد.
محمدولی ادامه می دهد: بیشتر شدن تقاضا برای خرید سکه قیمت ها را در این حوزه غیر واقعی کرد به گونه ای که اگر نگاه کنیم حباب حدود 200 هزار تومانی در بحث سکه محسوس است.
در این میان بسیاری از کارشناسان بر اثرپذیری بازار طلا و سکه از سیاست بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی صحبت می کنند به گونه ای که بسیاری معتقدند این سیاست بسیاری از نقدینگی ها را در کشور به سمت بازار طلا و سکه هدایت کرد که این خود بر افزایش تقاضا و در نتیجه بیشتر شدن حجم حباب قیمتی افزود در این رابطه محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر می گوید: در 9 ماه گذشته بازار طلا و سکه رشد 14.5 درصدی را شاهد بوده و کاهش نرخ سود سپرده ها و تک نرخی کردن ارز از عواملی بود که به رشد نرخ طلا و سکه در داخل کشور دامن زد.
وی ادامه می دهد: تنش های سیاسی و اقتصادی نیز از عوامل تاثیرگذار جهانی بر قیمت طلا و سکه بوده که بر قیمت آن در کشور ما نیز اثر گذار بوده است.
در حالی که برخی معتقد به اثر پذیری بازار طلا و سکه از سیاست کاهش نرخ سود سپرده ها هستند محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر می گوید: کاهش سود سپرده ها تاثیری در قیمت سکه و طلا نداشت زیرا این بازار بیشتر تحت تاثیر بازارهای جهانی است.
و یادامه می دهد: مردم سرمایه های اندک خود را برای اینکه از تورم مصون بماند تبدیل به سکه کردند از این رو این تقاضاهای خرد گاهی توانسته بازار عرضه و تقاضا را بر هم بزند.
در این رابطه پایگاه خبری نسیم اقتصاد برای بررسی بازار سکه و شفاف سازی آینده این بازار گفت وگویی با برخی نمایندگان مجلس داشته که در ذیل متن ان را می خوانید:
حسینی شاهرودی: حراج سکه به نفع دلالان است/نباید اجازه بزرگ شدن حباب قیمتی داده شود

سیدحسین حسینی شاهرودی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه حراج سکه به نفع دلالان تمام می شود، می گوید: با این روش فعلی سکه ها به دست متقاضیان اصلی نمی رسد.
حسینی شاهرودی با بیان اینکه حراج سکه شاید برای مقطع کوتاهی مفید باشد، می افزاید: باید این شیوه تغییر کند زیرا دلالان در حراج و مزایده های سکه حاضر می شوند، زیرا متقاضیان اصلی سکه برای خرید تعداد محدودی سکه دراین فرایندها حاضر نمی شوند.
نماینده مردم شاهرود در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت ممانعت بانک مرکزی از بزرگ تر شدن حباب قیمتی سکه، می گوید: افراد متقاضی خرید سکه که به صورت خرد خواهان خرید هستند در چنین حراجی هایی حاضر نمی شوند.
آقاپورعلیشاهی: حباب اقتصادی به سمت بازار سکه حرکت کرده است

معصومه آقاپورعلیشاهی عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به افزایش حجم نقدینگی در دولت یازدهم و ابتدای دولت دوازدهم، می گوید: هزار و 350 هزار میلیارد تومان نقدینگی آفتی است که اقتصاد کشور را نشانه رفته و تا زمانی که این میزان از نقدینگی در جامعه ساماندهی نشود این حباب اقتصادی هر جا حرکت کند آن جا را تخریب می کند که در حال حاضر به سمت بازار سکه حرکت کرده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ساماندهی حجم نقدینگی جامعه باید به فوریت انجام شود، می افزاید: از دولت می خواهم که فرصت ها را به تهدید و بحران تبدیل نکند زیرا ادامه روند فعلی به لصاح نیست.
وی ادامه می دهد: با حرکت بنگاه های کوچک و متوسط رشد 8 الی 10 درصدی برای ایران رقم زده خواهد شد از این رو لازم است شرایط فعالیت آن ها فراهم شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، می افزاید: بخشی از صاحبان نقدینگی در جامعه، بصورت سنتی علاقه دارند که نقدینگی خود را تبدیل به طلا کنند و باتوجه به موضوع اخذ مالیات برارزش افزوده در خرید و فروش طلای زینتی، خرید سکه طلا در اولویت قرار می گیرد که این موضوع خود یکی از عواملی است که به رشد قیمت ها دامن می زند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در هر صورت تیم اقتصادی دولت بصورت هماهنگ با بخش خصوصی کشور، باید با اتخاذ تدابیر موثر اقتصادی، مانع از رونق فعالیت های سوداگرانه در کشور شود.
هر چند نوسانات بسیار در بازار طلا و سکه امری طبیعی است اما اینکه بازار ایران در حباب قیمتی در این زمینه پیشتاز بوده و جزو گران ترین بازارها در دنیا به شمار برود قابل قبول نبوده زیرا پذیرش این امر یعنی پذیرفتن وجود نشانه های دلالی و سوداگری در بازار که این مطلوب نیست حال باید دید بازار با سیاست های اتخاذ شده بانک مرکزی به چه سمت و سویی هدایت خواهد شد و آینده این بازار چه خواهد بود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما