نسیم اقتصاد- وزیر اقتصاد با اشاره به ارایه گزارش بانک‌ها درباره تعیین تکلیف و فروش اموال مازاد،‌ گفت: دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، مسعود کرباسیان با ارایه گزارش 100 روزه عملکرد اقتصادی دولت در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما، گفت: بر اساس تأکید رییس جمهور، بانکها باید دارایی های مازاد خود اعم از املاک، سرقفلی و شرکت ها را واگذار کنند و این تکلیف قانونی است.
وی ادامه داد: بانکها نباید نقدینگی خود را در دارایی های خود حبس کنند بلکه این نقدینگی باید در اختیار چرخه اقتصاد و تولید و بازار سرمایه قرار گیرد. کرباسیان با اشاره به اقداماتی که پس از دستور رییس جمهور درباره فروش دارایی های مازاد بانکها انجام شد، گفت: بانکها در اینباره برنامه ریزی و گزارش عملکرد ارائه کردند.
کرباسیان افزود: در یکسال اخیر بر مبنای آماری ارائه شده از سوی بانکها در زمینه فروش اموال و دارایی های آنها، تاکنون 15 هزار میلیارد تومان از این طریق منابع حاصل شده که البته به نسبت حجمی که وجود دارد رقم مناسبی نیست.
وی با بیان اینکه کمیته ای متشکل از سازمان حسابرسی، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای این منظور تشکیل شده است، افزود: بانک های ملی، تجارت و سپه گزارش خود را در زمینه فروش اموال مازاد خود ارائه کردند و بقیه بانکها هم در حال اقدام هستند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه کاهش سود تسهیلات در دستور کار شورای پول و اعتبار است، گفت: نرخ سود بازار بین بانکی بنا بر اعلام بانک مرکزی به 18.1 درصد کاهش یافت در حالی که این رقم پیش از این به 30 درصد هم رسیده بود.
کرباسیان با اشاره به اینکه قانون اصلاح نظام بانکی اوایل شهریور امسال به مجلس تقدیم شد، افزود: همزمان دو طرح در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار دارد. وی درباره افزایش نرخ دلار با بیان اینکه بانک مرکزی نرخ رشد سالیانه ارز را 8.5 درصد اعلام کرده بود، گفت: معمولا در دو ماه پایانی سال میلادی، جهش قیمتی داریم اما برآورد این است که پس از دی قیمت ارز شیب نزولی را طی کند و در عمل، مدیریت نرخ ارز در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه وزیر امور اقتصادی و دارایی حافظ پول ملی کشورمان است، تاکید کرد: دولت اصلاً در پی افزایش نرخ ارز نیست و بر ارز مدیریت خواهیم داشت. کرباسیان افزود: در 100 روز اخیر در بازار بورس 11 درصد رشد شاخص داشتیم و نوسان نداشتیم و این مرهون صندوق تثبیت بازار سرمایه است که تشکیل دادیم و سیستم نظارتی را افزایش دادیم.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در بازار سهام، امین مردم هستیم گفت: تصور می کردیم با کاهش سود بانکی بازار سهام هم کمی اُفت کند اما این بازار از این موضوع استقبال خوبی کرد. وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها، 15 درصد سود شرکت های بورسی قابلیت افزایش دارد، افزود: از زمانی که اوراق مشارکت و اوراق خزانه را به بازار سهام وارد کردیم این بازار رویکرد مثبتی داشت.
کرباسیان ادامه داد: همچنین از زمانی که در صندوق های سرمایه گذاری 70 درصد سپرده گذاری را به 50 درصد رساندیم و آنها در بازار سهام وارد شدند؛ این بازار بهتر شد. وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت مالیاتی گفت: 65 ردیف یعنی 34 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم.
وی در ادامه سخنان خود افزود: تصمیم گرفته شد از اول آذر نماد بسته ای در بورس نداشته باشیم و کنترل کنیم تا نمادها بسته باقی نماند. وزیر اقتصاد با اشاره به 14 شرکتی که نماد آنها بسته است، اضافه کرد: از این تعداد 8 شرکت بورسی و 6 شرکت فرابورسی است.
کرباسیان گفت: از این تعداد نماد 6 شرکت در حال بازگشایی است و بقیه که عمدتاً بانکها هستند باید مجمع آنها را برگزار کنیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بانکها باید صورت های مالی و حسابرسی خود را ارائه کنند تا بتوانیم مجامع آنها را برگزار کنیم.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: تلاش می کنیم در مدت 3 ماه آینده مشکل در بانکهای دولتی را رفع کنیم و از طریق بورس و بانک مرکزی فشار بیاوریم تا مشکل در زمینه بانکهای خصوصی هم رفع شود.
وی درباره شرکت کنتورسازی گفت: حدود 590 شرکت در بورس داریم، متأسفانه کنتورسازی مشکلی را ایجاد کرد که ما برای فراهم کردن امنیت سرمایه گذار و بازار، وارد موضوع شدیم. کرباسیان با تشکر از قوه قضائیه افزود: دادسرا و بازپرس بیشترین همکاری را با ما انجام دادند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای کسانی که می خواهند سهام خود در شرکت کنتورسازی را بفروشند با برخی بانکها هماهنگ کردیم تا 2 هزار سهم را از آنان با قیمت مناسب بخرند.
کرباسیان افزود: بر اساس گزارش 8 ماهه امسال، میزان عدم تحقق درآمدهای مالیاتی 15 درصد است که در مقایسه با پارسال بهبود یافته است.
وی اضافه کرد: امسال معافیت های مالیاتی بیشتر شده و طبقات معافیت های مالیاتی هم افزایش یافت. وزیر اقتصاد با بیان اینکه 65 ردیف معافیت مالیاتی یعنی 34 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم، ادامه داد: این در حالی است که سهم درآمد کشور از مالیات 36 درصد و موفق است.
کرباسیان گفت: توافقنامه ای با بانک مرکزی امضا شد و بانک مرکزی بانکها را موظف به ارائه اطلاعات کرده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه باید صندوق های فروش را ساماندهی کرد گفت: خوشبختانه در تعاملی که با مجلس شورای اسلامی وجود دارد لایحه ای در اینباره آماده شده تا در صحن علنی مجلس مطرح شود.
وزیر اقتصاد افزود: این قدم نخست برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده است. وی با بیان اینکه قانون قبلی مالیات بر ارزش افزوده، آزمایشی بود، اضافه کرد: در این مدت تجربیات، زیاد و مشکلات شناسایی شد.
کرباسیان گفت: وظیفه اصلی ما در این 100 روز اجرای شعار محوری سال یعنی تولید و اشتغال بود و همه تلاش ما در این راستاست. وی با بیان اینکه از اول امسال تاکنون 33 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص دادیم، افزود: 25 هزار میلیارد تومان آن در این 100 روز بود که در مقایسه با پارسال 60 درصد رشد داشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بر اساس قانون موظف هستیم امسال 34 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص بدهیم که تاکنون حدود 24 هزار میلیارد تومان را انجام دادیم که عمده آن صرف بودجه عمرانی شد و با توجه به این موضوع، اشتغال و تولید افزایش یافت.
وی با بیان اینکه بیش از 32 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت را پرداخت کردیم، گفت: بدهی های دولت نسبت به پارسال 5 درصد کاهش داشته است. کرباسیان با بیان اینکه این بدهی ها را از طریق روش هایی مانند تهاتر، اوراق خزانه و نقدی پرداخت کردیم، افزود: نارضایتی چندانی از طرف پیمانکاران عمده نداریم چون بدهی های ما نسبت به آن ها کاهش یافته است.
کرباسیان گفت: در قانون برنامه ششم توسعه برای سرمایه گذاری سالانه، برای اینکه بتوانیم به رشد 8 درصد برسیم 25.3 درصد تامین مالی و سرمایه گذاری از منابع خارجی حدود 24.7 درصد و تسهیلات بانکی و تملک دارایی ها و بازار سرمایه 12.4 درصد بود.
وزیر اقتصاد افزود: 5.4 میلیارد دلار در این 100 روز، قرارداد سرمایه گذاری خارجی بسته شده است که با حدود 23 میلیارد دلار به حدود 28 میلیارد دلار منابع خارجی می رسد که وارد اقتصاد کشورمان می شود.
وی گفت: در برخی جاها خصوصی سازی به معنی رد دیون دولت تلقی شده بود در حالی که واحدها به بخش هایی واگذار می شد که خصوصی واقعی نبودند. کرباسیان با بیان اینکه در دولت یازدهم جلوی این کار گرفته شد، افزود: در 2 سال اخیر هم هیچ واحدی به غیر خصوصی واگذار نشد و سعی کردیم واحدها را به اهل آن واگذار کنیم و با این واگذاری ها بهره وری و سود بیشتری داشتند و نیروی کار بیشتری را هم جذب کردند.
کرباسیان اضافه کرد: باید اصل 44 قانون اساسی را به درستی اجرا کنیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کسانی که مدعی هستند قاچاق از مبادی رسمی وارد می شود باید ادعای خود را ثابت کنند، گفت: مرجع صدور آمار قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق است و گمرک بخشی از حلقه تجارت است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نباید چهره چرخه تجارت کشور را سیاه نشان دهیم، گفت: حدود یک سال و نیم جهان ما را به رتبه نخست برخورد با قاچاق تلقی کرده اما عده ای در کشور نمی خواهند این موضوع را بپذیرند.
کرباسیان با اشاره به اینکه آمارهای غلط در داخل کشور مبنی بر قاچاق کالا منتشر می شود که وجود خارجی ندارد افزود: سامانه و پنجره گمرک اطلاعات لازم را ارائه می کند. وی ادامه داد: تجهیزات پُرسرعت برای گمرک تهیه کردیم و برخی از آنها را به تولید داخل رساندیم.
وی گفت: 50 تن مواد مخدر را در گمرک کشف کردیم. وزیر اقتصاد با بیان اینکه رییس جمهور اولویت های اختصاصی و عمومی به ما ابلاغ کرد، افزود: اقتصاد مقاومتی تکلیف همه ما بوده و در این زمینه 33 بسته ابلاغ شده و برنامه محوری در 30 طرح راهبردی تعریف کردیم که به اطلاع عموم خواهیم رساند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما