نسیم اقتصاد- واردات نفت خام ایران از سوی خریداران بزرگ در آسیا در اکتبر نسبت به ماه پیش از آن - که بالاترین رکورد شش ماه اخیر بود - کاهش یافت که نخستین کاهش از ژوئن بود.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، آمار دولتی و رهگیری کشتی نشان داد چین، هند، ژاپن و کره جنوبی ماه میلادی گذشته تقریبا 1.75 میلین بشکه در روز نفت ایران را وارد کردند که 11.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.
خرید نفت ایران از سوی آسیا پایین رکورد بالایی ماند که اوایل امسال و سال گذشته که تهران پس از رفع لغو تحریم‌های هسته‌ای صادراتش را افزایش داده بود، مشاهده شد.
یک منبع آگاه از برنامه نفتکش ایران اواخر ماه گذشته به رویترز گفته بود صادرات نفت ایران در نوامبر احتمالا کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد زیرا بارگیری نفت به مقصد آسیا در اکتبر به پایین 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
تهران با تخفیف قیمت که جذابیت نفت ایران را در مقایسه با سایر گریدهای خاورمیانه افزایش خواهد داد، تلاش می‌کند مشتریان آسیایی خود را حفظ کند.
واردات نفت هند از ایران در اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 38.9 درصد کاهش یافت و به حدود 467 هزار بشکه در روز رسید. چین که بزرگترین خریدار نفت است، در اکتبر خریدش از ایران را بر مبنای سال به سال 11.5 درصد کاهش داد و به حدود 685 هزار بشکه در روز رساند.
واردات نفت کره جنوبی در اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 90 درصد افزایش یافت و به 427 هزار بشکه در روز رسید.
واردات نفت ایران به ژاپن در اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 20 درصد کاهش یافت وبه 165 هزار بشکه در روز رسید.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما