نسیم اقتصاد- براساس آمار گمرک در هشت ماهه سال جاری صادرات ایران نسبت به سال گذشته متمرکزتر شده و با افزایش در چند کشور خاص و کاهش در سایر کشورها روبه‌رو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، در این مدت در مجموع 78 میلیون و 812 هزار تن کالا به ارزش 28 میلیارد و 488 میلیون دلار از ایران صادر شده که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی 7.62 درصد و از لحاظ ارزش 1.21 درصد کاهش داشته است.
کشور چین همچنان مهم‌ترین بازار صادراتی ایران است که در هشت ماهه سال جاری 21 میلیون و 608 هزار تن کالا از ایران دریافت کرده که ارزش آن به پنج میلیارد و 748 میلیون دلار می‌رسد.
صادرات ایران به چین 27 درصد وزن صادرات و 20 درصد از کل ارزش صادرات ایران در این مدت را شامل می‌شود، اما در عین حال صادرات به این کشور از لحاظ وزنی با کاهش 2.5 درصد اما از لحاظ ارزش با افزایش 13.5 درصدی روبه‌رو بوده است.
عراق نیز دومین کشور دریافت‌کننده کالاهای ایرانی است که هشت میلیون و 484 هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و 351 میلیون دلار در هشت ماهه سال جاری از ایران وارد کرده است که به این ترتیب صادرات به این کشور 10 درصد وزن و 15 درصد کل ارزش صادرات ایران در این مدت را در بر می‌گیرد.
با این حال حجم صادرات ایران به عراق نسبت به سال گذشته 14 درصد کاهش یافته، هرچند که ارزش صادرات به عراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 6.5 درصدی همراه بوده است.
اما در پی سردی روابط ایران با کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات، صادرات ایران به کشور امارات که که تا دو سال پیش بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود، با کاهش چشمگیری روبه‌رو شده است.
ایران در هشت ماهه سال جاری 11 میلیون و 213 هزار تن کالا به این کشور صادر کرده و این در حالی است که حجم صادرات ایران به امارات نسبت به مدت مشابه سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.
از سوی دیگر، ارزش این صادرات به سه میلیارد و 893 میلیون دلار می‌رسد که نسبت به هشت ماهه سال قبل بیش از 18 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با تمام این تفاسیر امارات کماکان سومین بازار بزرگ صادراتی ایران است که 14 درصد از صادرات وزنی و 13 درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.
جمهوری کره اما در رده چهارم خریداران کالای ایرانی قرار می‌گیرد، به‌طوری که در این مدت شش میلیون و 652 هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و 747 میلیون دلار به این کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد و از لحاظ وزنی و 12 درصد از لحاظ ارزش افزوده داشته است.
افغانستان نیز پس از جمهوری کره پنجمین بازار صادراتی مهم ایران است که توانسته در این مدت سه میلیون و 986 هزار تن کالا را به ارزش یک میلیارد و 849 میلیون دلار از ایران خریداری کند.
صادرات ایران به افغانستان نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزش به ترتیب 22 و 12 درصد رشد را نشان می‌دهد.
ارزش صادرات ایران به چهار کشور از این پنج کشور در حالی با رشد همراه بوده که صادرات ایران به سایر کشورها کاهش 18 درصدی از لحاظ وزنی و 11 درصدی از لحاظ ارزش داشته است.
به این ترتیب می‌توان گفت که صادرات ایران در این مدت متمرکزتر شده و با افزایش صادرات به چند کشور خاص، صادرات به سایر کشورها کاهش یافته است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما