نسیم اقتصاد- قائم مقام وزیرصنعت معدن و تجارت گفت : آیین نامه واردات خودرو برای دولت ارسال شده و الان در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار نسیم اقتصاد، خسروتاج با اشاره به تسهیلات ویژه‌ای که برای همکاری با خودروسازان داخلی درنظرگرفته شده است، افزود: در 8 ماه نزدیک به 54 هزار دستگاه خودرو از گمرک خارج شده است و امسال حدود 1 میلیارد و 460 میلیون دلار ارزش خودروهای وارد شده است که رشد قابل ملاحظه ای را در این زمینه شاهد هستیم.
خسروتاج درخصوص هدفمندی در واردات سازمات توسعه تجارت که اطلاعات آن در سایت این سازمان موجود است، تصریح کرد: از ابزار تعرفه می توان استفاده مطلوبی کرد تا خواسته های کلان را پوشش دهد. برخی معتقدند که این ابزار به بی ثباتی در کشورهای منطقه منجر شده ودر مقابل برخی دیگر اعتقاد دارند که سیاست مبارزه  با قاچاق ورود برخی کالاها را ممنوع می کند. درحالیکه ازنظر منطقی با این شیوه می توان واردات را کنترل کرد به خصوص درتاکیدات مقام معظم رهبری حمایت از تولید داخل دیده می شود .
او همچنین بیان کرد : سال گذشته با محوریت اینکه چه محصولاتی تولید کنیم جلسات مختلفی که با واحدهای تولیدی داشتیم که البته در آن زمان برخی از وزیران معتقد بودند این مساله ممکن است آثار تورمی برجای بگذارد.
 خسروتاج ادامه داد: دردوماه گذشته 368 قلم از تولیداتی که تصور می شد آثار تورمی دارد حذف شد همچنین درمواردی که نیاز به کاهش با افزایش قیمت داشت، این موضوع اعمال شد .
رییس سازمان توسعه تجارت گفت: ثبات درنرخ ارز نگرانی صادرکننده را کاهش خواهد داد
رییس سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: درهیچ جای دنیا معمول نیست که سیاست کاهش یا افزایش قیمت از قبل به مردم عنوان شود و اگر مردم بدانند ممکن است آثاراحتکار به دنبال داشته باشد اما به طورعمده افزایش یک پله ای قیمت یا همان 5 درصد امری عادی است.
اودرمورد تکلیف یارانه ها عنوان کرد: شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که فعالین اقتصادی درک می کنند که با منابع محدودی  که دولت دراختیار دارد فشارها هرروز بیشتر می شود و علی رغم اینها ما درردیف بودجه 2 ردیف دراختیارداریم که شامل دو ردیف 110 میلیاردتومانی می شود که یکی از آنها به عنوان کمک سود تسهیلات صادارتی است که درفرمایشات رییس جمهور به کرات بیان شده است که باید میزان صادارت را به 15 درصد برسانیم همچنین باید درمصوبات امسال ردیف های دیگری را اخذ کنیم که وارد خزانه نشود تا هنگامی که نیازهای ضروری پیش می آید مصرف شوند و پیشنهاد این است که اوراق خزانه دولتی نسبت به سال قبل را بدهکارتر کنیم که به زودی این بحث مطرح خواهد شد.
مجتبی خسروتاج افزود: از 2هزار و سیصد میلیون تومان منابع درتوسعه صادارت ، صنعت و معدن مقرر شده است با نرخ 11 درصد تسهیلات ارائه دهند و امروزه صادرکنندگان با نرخ حداکثر 5/13درامر صادرات استفاده خواهندکرد و بسته حمایتی که درشهریورماه سالجاری جناب آقای دکترجهانگیری مصوب کردند نسبت به پارسال که با نرخ 27درصد تسهیلات اخذ می کردند گشایش خوبی فراهم شده است و  درست است که این رقم همچنان بالاست و درقیاس با دیگر کشورها که رقمی نزدیک به 2 تا 3 درصد پرداخت می کنند همچنان بالاست اما نمی توان به یکباره به چنین رقمی دست یافت و با گام های تدریجی می توان این رقم را کاهش داد تا شرایط برای صادرکنندگان بهتر شود.
او خاطرنشان کرد: لازم است درکوتاه مدت نسبت به پرکردن ظرفیت های خالی اقدام کرد تا جهش خوبی درصادرات کشور فراهم شود و این امر مهم با کمک مجلس میسرنخواهد شد .
خسروتاج درمورد نوسانات نرخ ارز و نگرانی های صادرکنندگان از این نوسانات گفت: لازمه یک فعالیت اقتصادی داشتن ثبات اقتصادی و نرخ ارز است که نوسانات شدید برای فعالین اقتصادی مضر است همچنین چنانچه نرخ ارز با نرخ تدریجی که درقالب برنامه سوم توسعه اقتصادی مطرح شد متناسب با تورم باشد و اصلاح گردد موجب می شود تاصادرکننده درشرایط غیررقابتی قرارنگیرد اما تورم سالیانه چند سالی است که شیب زیادی دارد که باعث شده فاصله این دو زیاد گردد از سوی دیگر نرخ ارز بالا در برخی اقلام درکوتاه مدت خصوصا درمحصولات کشاورزی آثارتورمی به همراه خواهد داشت و آن دسته از واحد های صنعتی که ظرفیت های خالی دارند باید به کارگرفته شوند .
وی بیان کرد: آثارنرخ ارز برروی کالاهای مختلف متفاوت است و حتی المقدور باید درنرخ های ارز ثبات ایجاد کرد تا صادرکننده نگرانی اش کاهش یابد که دراین وضعیت پیشنهاد می شود  صادرکننده با بیمه کردن خود درمقابل کاهش نرخ ارز تاحدی دغدغه خود را کاهش دهد.
قائم مقام وزیرصنعت معدن و تجارت گفت: ما امروزه از 7 هزار و 700 کد تعرفه ای کالای وارداتی که از این میزان تا به امروز 5 هزار و 400 ردیف تعرفه را از ارز مبادله ای به ارز آزاد یا صادراتی برسانیم که از منابع غیرنفتی است بنابراین 70 درصد واردات ما از 5 هزار و 400 ردیف تعرفه پوشش داده شد و بدیهی است که این مسئله باعث خواهد شد که ما از تخصیص ارزمبادله ای و رانتی نجات یابیم که تا به امروز 70درصد راه را رفته ایم ازسوی دیگر ارز مبادله ای برای تخصیص یافتن باید مراقب بود تا اثرات تورمی را کنترل کرد تا درنهایت به سیاست تک نرخی شدن ارز دست یابیم.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما