نسیم اقتصاد- رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: صنایع هوایی و فضایی کشور در سخت ترین شرایط اقتصادی کشور، صنعت حمل و نقل هوایی را رها نکرد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، علی عابدزاده، در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و فضایی ایران بر نقش بی بدیل صنایع هوایی و فضایی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: شما در سخت ترین شرایط اقتصادی کشور صنعت را رها نکردید و اجازه ندادید فشارهای بین المللی صنعت حمل و نقل هوایی را متوقف کند.
وی افزود: توسعه زیرساختها، ایجاد امنیت، ایمنی و اشتغال در صنعت حمل و نقل هوایی را شما ایجاد کردید.
عابدزاده با تاکید بر اینکه همدلی و همراهی شما برای ادامه این راه حیاتی است گفت: آینده خوبی پیش روی صنعت قرار دارد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ابتکار حضور بخش خصوصی و شرکت های داخلی و خارجی نشانگر پویا بودن این نمایشگاه دانست و گفت: ایجاد شرکت های دانش بنیان، تاسیس مراکز آموزشی، فنی، خدماتی، تعمیراتی و ... در ابعاد مختلف بی نظیر است.
وی افزود: امروز صنعت هوایی در بخش خصوصی بسیار موفق عمل کرده این در حالی است که در گذشته تمامی فعالیت های این بخش انحصاری بوده اما اکنون بیش از 70 درصد جابه جایی در صنعت توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
عابدزاده اظهارداشت: به عنوان نماینده دولت دست و بازوی بخش خصوصی را می فشاریم چرا که وضعیت اقتصادی کشور ما به دلیل برخورداری از ساختار دولتی در طول 30 تا 40 سال اخیر، متحمل سرمایه گذاری در بخش های عمرانی بود اما امروز بودجه های عمرانی به سمت بودجه های جاری هدایت می شود و امکان توسعه سرمایه گذاری در بخش عمرانی وجود کمتر وجود دارد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همچنین تاکید کرد: ورود بخش خصوصی در سرمایه گذاری بخش های عمرانی چاره گشاست.
وی افزود: ایجاد یک بازار پایدار مطمئن کلیدی ترین موضوع در توسعه حمل و نقل هوایی کشور است و چنانچه ساختار اقتصادی پایدار نداشته باشیم امکان توسعه در این بخش وجود نخواهد داشت برهمین اساس سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی باید تلاش کند این ساختار پایدار ایجاد شود.
وی ادامه داد: ساختار اقتصادی صنعت حمل و نقل هوایی در گذشته ساختار بیمارگونه ای داشت و اجازه شکوفایی استعدادها را نمی داد اما خوشبختانه با آزادسازی نرخ بلیت و شبکه پروازی زمینه های سرمایه گذاری واقعی در صنعت فراهم شده است.
وی افزود: در کنار فشار تحریم ها که در سرعت حرکت به سمت توسعه تاثیر گذار بود ما گرفتار بیماری واپس گرا و تخریب گر بودیم و سرمایه گذاران تمایلی برای ورود به این بخش نداشتند و صنعت هوایی جز صنایع زیان ده به شمار می رفت به گونه ای که سرمایه گذاری در این بخش را بی خاصیت جلوه می داد.
وی افزود: اما با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در طول 2 سال گذشته،  اکنون صنعت مسیر رقابتی شدن را طی می کند به گونه ای که مدل اداره سازمان، خطوط هوایی، فرودگاهها و ... بالاجبار در حال تغییر است و اکنون در بستر استاندارد حرکت می کنیم و این نوید را می دهیم که سرمایه گذاری در این بخش توجیه پذیر است و ریسک سرمایه گذاری کاهش یافته به گونه ای که در سال گذشته شاهد رشد 19 درصدی جابه جایی مسافر در بخش هوایی بودیم.
گفتنی است؛ هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و فضایی ایران به همت اتحادیه صنایع هوایی و فضایی در مرکز نمایش های هوایی به مدت سه روز برپاست.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما