نسیم اقتصاد- رییس کل بانک مرکزی با اشاره به برقراری ثبات کامل در بازار ارز، گفت: روند کاهش نرخ سکه تا تخلیه کامل حباب قیمتی ایجاد شده ادامه می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره علت افزایش قیمت سکه و ارز در بازار، اظهار داشت: بانک مرکزی بازار ارز و سکه را به صورت ویژه تحت نظر دارد و پایش می‌کند، چراکه این بازار به بقیه بخش‌های اقتصاد علامت می‌دهد.
وی افزود: نرخ ارز هر ساله در پایان سال میلادی افزایش می‌یابد و پس از پایان سال روند کاهشی به خود می‌گیرد که در حال حاضر نیز از همین قاعده پیروی می‌کند.
سیف تصریح کرد: اتفاق خاص و استثنایی در بازار ارز رخ نداده و بازار ارز از ثبات بالایی برخوردار است، واکنش این بازار به اتفاقات سیاسی نیز در چند ماهه گذشته نشان داد که تحت تاثیر هیجانات قرار نمی‌گیرد.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه طلا وضعیت متفاوتی دارد، گفت: قیمت طلا تغییر خاصی نکرده و متناسب با طلای جهانی است اما یک شکاف قیمتی بین سکه و طلا ایجاد شده و قیمت سکه اکنون حباب دارد.
وی ادامه داد: برای تخلیه حباب ایجاد شده از طریق بانک کارگشایی اقدام به حراج سکه کردیم و اقدامات بانک مرکزی تا تخلیه حباب سکه ادامه دارد.
سیف با بیان اینکه بانک مرکزی کار سنگینی ظرف دو، سه سال گذشته انجام داده و اکنون موسسه فعال غیرمجازی در بازار پول نداریم، خاطرنشان کرد: همچنین بخشنامه بانک مرکزی درباره نرخ سود موثر واقع شده و نرخ 15 درصد در شبکه بانکی رعایت می‌شود و تخلفات ناچیز بوده است.
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: باید تدابیر خاصی در جهت جلوگیری از پیدایش موسسات غیر مجاز جدید بیندیشیم و با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه در این زمینه اقدامات در حال انجام است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما