نسیم اقتصاد- ظرفیت پست‌های توزیع برق در کشور هم اکنون حدود 114 هزار و 945 مگاولت آمپر است که می‌بایست تا چشم انداز 1400 به حدود 131 هزار و 500 مگاولت آمپر برسد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه پیش بینی شده که رشد سالانه اقتصاد ایران 8 درصد و میزان تورم نیز کمتر از 8 درصد باشد تا براساس آن بتوان شاهد افزایش تولید ناخالص داخلی کشور از حدود 212 هزار میلیارد تومان فعلی به 314 هزار میلیارد تومان بود، رشدی که نوید افزایش حدود 50 درصدی در میزان تولید ناخالص داخلی کشور را می‌دهد.
برای رسیدن به چنین شاخص‌هایی لازم است بخش‌های مختلف صنعت نیز به صورت سیستماتیک شاهد رشد قابل توجهی باشند. از جمله این صنایع، صنعت برق است که به «زیرساخت زیرساخت‌ها» نیز مشهور است و تقریباً راه اندازی هر صنعتی منوط به وجود و راه اندازی آن است.
بر اساس اعلام برنامه ششم توسعه، صنعت برق برای پوشش نیازمندی‌ها و تحقق اهداف برنامه لازم است تا پایان برنامه شاهد افزایش سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت اسمی خود باشد؛ ظرفیتی که پیش بینی می‌شود حدود 5 هزار مگاوات آن شامل انرژی‌های نو باشد.
بر این اساس تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به بیش از 100 هزار مگاوات خواهد رسید.
مسلماً نصب چنین ظرفیت نیروگاهی نیازمند احداث شبکه‌ها و پست‌های متعدد خطوط توزیع و انتقال است تا برق تولید شده را به مقصد موردنظر برساند که برآورد می‌شود هزینه‌های سالانه در این بخش به تنهایی به چند ده میلیارد تومان برسد.
بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر طول شبکه‌های توزیع نصب شده در کشور تا پایان سال گذشته حدود 768 هزار و 230 کیلومتر مدار بوده است که پیش بینی می‌شود طول این شبکه‌ها تا پایان برنامه چشم انداز 1400 به 848 هزار کیلیومتر مدار برسد.
همچنین میزان ظرفیت پست‌های توزیع برق در کشور هم اکنون حدود 114 هزار و 945 مگاولت آمپر است که می‌بایست تا پایان چشم انداز 1400 به حدود 131 هزار و 500 مگاولت آمپر برسد.
گفته می‌شود برای ایجاد هر کیلومتر مدار شبکه توزیع زمینی حدود 200 میلیون تومان و برای ایجاد هر کیلومتر مدار خطوط هوایی حدود 70 میلیون تومان هزینه لازم است.
همچنین برای ایجاد هر پست توزیع زمینی 120 میلیون تومان و برای هر پست هوایی حدود 100 میلیون تومان هزینه می‌شود که در این صورت تنها برای ایجاد خطوط و پست‌های بخش توزیع ده‌ها میلیارد تومان باید هزینه شود.
بالطبع چنین هزینه‌هایی برای ایجاد شبکه‌های انتقال و فوق توزیع و ایجاد ظرفیت‌های جدید پست‌های انتقال و فوق توزیع نیز وجود دارد که خود، موضوع گزارش جدیدی خواهد بود که پیش بینی می‌شود این بخش نیز نیازمند ده‌ها میلیارد تومان جهت رسیدن به اهداف برنامه باشد.
فراموش نکنیم که رسیدن به سایر اهداف برنامه ششم در بخش‌های مختلف صنعتی، که گفته می‌شود ایران هم اکنون در بیش از 140 صنعت در حال فعالیت است، مستلزم توجه ویژه به صنعت برق است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما