نسیم اقتصاد- معاون شورای عالی مناطق آزاد با اعلام آمادگی مناطق آزاد برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی، از رسوب نیرو در این بخش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، جعفر آهنگران در برنامه تیتر امشب سیما، اظهارداشت: مناطق آزاد بیشتر به کارهای خدماتی و بانکی می پردازند و عملکرد آنها نسبتا موفق بوده است. وی افزود: عملکرد آنها نسبت به بخش های دیگر اقتصادی بهتر بوده و آنها مرحله تکمیل زیرساخت ها را گذرانده و درباره اقتصاد مقاومتی هم در 4 سال گذشته اقدامات مثبتی انجام داده و سیاست های راهبردی داشته اند و اکنون آماده پذیرش سرمایه خارجی هستند.
معاون شورای عالی مناطق آزاد ابراز امیدواری کرد: از این پس باید نظارت بر سازمان مناطق آزاد تقویت شود و به کارکرد اصلی خود یعنی تولید و صادرات سوق پیدا کند. آهنگران افزود: مکان یابی مناطق آزاد به درستی صورت نگرفته چون شیوه مدیریت مناطق آزاد درآمد هزینه ای است.
وی ادامه داد: از دیگر مشکلات مناطق آزاد مساحت زمین هایی است که انتخاب می شود. در کشورهایی که روی مناطق آزاد سرمایه گذاری کرده اند، مناطق آزاد بیش از 400 تا 500 هکتار نیستند، اما برخی مناطق آزاد در ایران مانند منطقه آزاد ماکو 540 هزار هکتار است و همین مسئله موجب شده مدیران مناطق آزاد به جای تولید و صادرات به دنبال کارهای عمرانی و شهرداری بروند چون مناطقی که به عنوان منطقه ازاد تعریف شده شهر و روستاهای بسیاری را در برگرفته است.
آهنگران گفت: رسوب نیرو در مناطق آزاد از دیگر مشکلات این مناطق شمرده می شود. به عنوان مثال در منطقه ای مانند قشم کارکنان مناطق آزاد چند برابر کارکنان شهرداری آن منطقه است. در صورتی که قرار نیست این مناطق آنقدر کارمند به خدمت بگیرند که در پرداخت حقوق آنها هم دچار مشکل بشوند و از راه هایی مانند فروش زمین و برخی عوارض حقوق انها را تامین کنند.
معاون شورای عالی مناطق آزاد افزود: در مناطق هشت گانه آزاد ورود کالا با مسافر ممنوع شد ولی اعضای کمیسیون با این طرح مخالفت کردند و پیشنهاد شد منطقه ویژه امیر آباد به منطقه آزاد تبدیل شود و منطقه ماکو به عنوان یک منطقه موفق معرفی و در سیستان و بلوچستان، منطقه چابهار منطقه تجاری شد.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما