نسیم اقتصاد- رییس کل بانک مرکزی در صدر هیات مدیران عامل نظام بانکی برای بازدید از مناطق زلزله زده و پیگیری ارائه تسهیلات به استان کرمانشاه سفر کرد و قرار است جلسه شورای هماهنگی در این استان برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، ولی الله سیف  در این بازدید قرار است از روستای زلزله زده «شیرین آب» کرمانشاه بازدید و از نزدیک  مشکلات موجود را بررسی کند.
همچنین بر اساس برنامه های اعلام شده، بازدید از چادرهای زلزله زدگان در مناطق زلزله زده از دیگر برنامه های رییس کل بانک مرکزی اعلام شده است.
افزون بر این، جلسه شورای هماهنگی بانک ها با حضور مدیران عامل بانک ها در محل فرماندهی شهرستان قصر شیرین باحضور رییس کل بانک مرکزی برگزار خواهد شد تا  برنامه ها و هماهنگی های لازم برای تسریع کمک به زلزله زدگان به صورت دقیق تر در دستور کار قرار گیرد.
لازم به ذکر است، یکی از موارد دستور کار این سفر پیگیری اجرایی شدن مصوبه هیات دولت برای پرداخت بیش از 750 میلیارد تومان تسهیلات به مناطق زلزله است.
تسهیلات 7675میلیاردی بانک‌ها
گفتنی است دبیر شورای هماهنگی بانک‌های نیز پیش از این گفته بود با هدف تسریع در اجرایی شدن مصوبات هیات دولت در کمک به زلزله زدگان غرب کشور و براساس مصوبه هیات دولت به خانوارهای زلزله زده در مناطق شهری 35 میلیون تومان با نرخ 5 درصد و خانوارهای روستایی 25 میلیون تومان با نرخ 4 درصد تسهیلات با دوره بازپرداخت 15 ساله پرداخت می شود.
علیرضا قیطاسی ادامه داد: براساس مصوبه هیات دولت برای تعمیرات اماکن نیز 12 میلیون تومان تسهیلات با نرخ 4 درصد در مناطق روستایی و 5 درصد در مناطق شهری با دوره بازپرداخت 7 ساله از طرف بانک ها پرداخت می شود.
وی ، رقم تسهیلات برای خرید لوازم خانگی را تا سقف 10 میلیون تومان به طور قرض الحسنه و با دوره بازپرداخت 5 ساله از طرف بانک ها به زلزله زدگان اعلام کرده بود.
وی با بیان اینکه رقم کل تسهیلات اختصاص یافته در مصوبه هیات دولت به زلزله زدگان 7 هزار و 675 میلیارد ریال است، گفت: بانک ها جدا از این رقم، خود تسهیلات دیگری را برای مناطق زلزله زده در نظر گرفته اند که از جمله آنها استمهال بدهی زلزله زدگان به مدت 2 سال است.
دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی اظهارداشت: داشتن چک های برگشتی و معوقات بانکی مانع از پرداخت تسهیلات مصوب دولت به زلزله زدگان غرب کشور نمی شود. وی مرجع معرفی افراد برای دریافت تسهیلات از بانک ها در مناطق زلزله زده را مراجع ذیصلاح در استان کرمانشاه اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظرات شما