نسیم اقتصاد- مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با توجه به آنکه قیمت خرید شیر خام از دامداران تا حدی مطلوب شده است، کارخانه های لبنی خواستار توقف اجرای طرح خرید توافقی هستند.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از خبرنگاران جوان، علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به آخرین وضعیت خرید توافقی شیر خام  اظهار کرد: با توجه به آنکه قیمت خرید شیر خام از دامداران تا حدی مطلوب شده است،کارخانه های لبنی به بهانه های مختلف به وزارت جهاد کشاورزی فشار می آورند تا خرید توافقی شیر خام را متوقف کنند.
وی با بیان اینکه دولت عراق تعرفه صادرات محصولات لبنی را تا سقف 40 درصد افزایش داده است، افزود: کاهش صادرات لبنیات به بازار عراق مشکلاتی در اجرای این طرح ایجاد کرده است.
عزیزاللهی ادامه داد: با وجود آثار مطلوب اجرای طرح خرید توافقی شیر خام در حفظ و ارتقای نسبی قیمت از وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود که کماکان این طرح را ادامه دهد، چرا که تعلل دولت در استمرار خرید توافقی می تواند خسارت قابل توجهی به صنعت دامپروری وارد کند.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه پس از گذشت سه سال نرخ خرید شیر خام به قیمت مصوب 1440 تومان نرسیده است، تصریح کرد: علی رغم اعتراضات مکرر دامداران، کارخانه های لبنی تن به اجرای نرخ مصوب شیر خام ندادند و هم اکنون قیمت خرید هر کیلو شیر خام از 1300 تا 1400تومان در استان های مختلف متغیر است.
مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه قیمت شیر تابع عرضه و تقاضاست،اذعان کرد: با توجه به افزایش تقاضا در برخی فصول و رونق صادرات انتظار می رود که قیمت این محصول افزایش یابد.
 واردات شیر خشک معنا ندارد
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه نیازی به واردات شیر خشک نداریم،یادآورشد: علی رغم مخالفت های وزارت جهاد کشاورزی،کارخانه های لبنی دو برنامه توقف خرید توافقی شیر خام و واردات شیر خشک را پیگیری می کنند این درحالی است که در شرایط کنونی تولید شیر بیش از نیاز کشور است.
عزیزاللهی با بیان اینکه کارخانه های لبنی خواستار صدور مجوز موقت واردات شیر خشک هستند، افزود: بنابراین کاهش سهم تولید داخل و درنهایت نوسان قیمت شیر می تواند فشار مضاعف بر تولیدکنندگان وارد کند که این امر به قیمت بحران صنعت دامپروری تمام می شود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما