نسیم اقتصاد- بهبود محصولات و کسب رضایت بیشتر مشتریان از محصولات پتروشیمی امیرکبیر با حضورمسوولان پتروشیمی امیر کبیر در تعاونی پلاستیک استان تهران بررسی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نسیم اقتصاد، در این جلسه مهندس دیاکو عباسی مدیر فروش پتروشیمی امیر کبیر گفت: مشکلات نباید یک جانبه قضاوت  شود، شرکت‌های پتروشیمی و تولیدکنندگان باید فارغ از هر وعده کاذب در یک راستا گام بردارند تا با وجود تمام تحریم‌های موجود که هم پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی پتروشیمی دست خوش حوادث خود کرده است بتواند در این مسیر با سربلندی بیرون بیایند .
وی درباره این که پتروشیمی امیرکبیر نمی توند خارج از بورس مواد اولیه به فروش برساند افزود: پتروشیمی امیر کبیر همواره سعی داشته است طبق اصول و قوانین حاکم کشور مواد اولیه را به فروش برساند ودلالان بازار در این پتروشیمی جایگاهی ندارند .
مدیر فروش پتروشیمی امیر کبیردرادامه با بیان این که بازار دست پتروشیمی ها  نیست تصریح کرد: خارج از بورس در این پتروشیمی مواد اولیه به فروش نمی‌رسد و بورس کالا هم همواره خواستار کارمزد خود هستند .
وی افزود: اگر قرار است پتروشیمی‌ها بخش عمده محصولات خود را در بازارهای داخلی عرضه کنند باید تعهدی هم از سمت و سوی بنگاه‌های صنایع تکمیلی درخصوص این کالاها باشد تا مجتمع‌های پتروشیمی در آرامش خیال بتوانند به فعالیت بپردارند و برای پیشبرد این تعهد، بورس کالای ایران می‌تواند یک بازار‌گردان کالایی درست کند؛ البته لازمه ایجاد این بازارگردان کالایی وجود یک بستر مناسب است که باید برای ایجاد این بازارگردان با دوستان دیگر به توافق برسیم.
مهندس محسن میهن خواه مدیر اجرایی تعاونی پلاستیک استان تهران درادامه جلسه درباره طرح مشکلاتی که در عرضه مواد اولیه  وجود دارد، اشاره کرد و گفت: مشکلاتی درباره کیفیت، بسته بندی و نحوه ارسال وجود دارد که باید رسیدگی های لازم صورت گیرد و آنها هم  ضمن پذیرش این موضوع عنوان کردند، بخش زیادی از این مشکلات حل شده و بقیه نیز در حال مرتفع شدن است.
وی در جلسه صبح امروز در زمینه مشکلات پتروشیمی خاطر نشان کرد : تامین مواد اولیه همواره یکی از دغدغه‌های اصلی در صنعت پتروشیمی بوده و هست؛ مساله‌ای که مجتمع‌های پتروشیمی، تولید‌کنندگان پایین دست و بورس کالای ایران را به‌عنوان سه بازیگر اصلی این داستان پیوند داده است به‌طوری‌که مجتمع‌های پتروشیمی به‌عنوان عرضه‌کننده، تولید‌کنندگان پایین دستی متقاضی و بورس کالا در مقام تنظیم‌کننده ظاهر می‌شوند.
وی تاکید کرد : داستان از اینجا شروع می‌شود که تولید‌کنندگان صنایع تکمیلی این صنعت در مقطعی از زمان، برای تولید محصولات نهایی، مواد اولیه لازم را ندارند و با توجه به شرایط حاکم توان واردات هم ندارند و برای به حرکت درآوردن موتور محرک خط تولیدی کارخانه‌های خود با مشکل روبه رو شده و برخی از آنها ادعا می‌کنند که به مرز ورشکستگی رسیده‌اند.
وی گفت : در طرف دیگر مجتمع‌های پتروشیمی قراردارند که می‌گویند تمام تلاش خود را برای تامین نیاز صنایع تکمیلی داخلی به کاربرده‌اند و نگران از عدم تعهد بازیگران پایین دست برای خرید محصول شان به کار خود ادامه می‌دهند.
حمید نمکی عضوهئیت مدیره تعاونی پلاستیک با بیان این که شفاف‌سازی فضا و ایجاد بستری مناسب باید صورت گیرد تا در سایه آن نقش واسطه‌گرها و دلالان کمرنگ و تقاضاهای کاذب حذف شود و معاملات در فضای امن‌تری انجام گیرد تاکید کرد : پتروشیمی ها، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی را نادیده می گیرند در صورتی که شفاف سازی در زمینه فروش مواد اولیه باشدخیلی از مشکلات به خودی خود حل و فصل خواهد شد .
وی افزود: شورای رقابت نتوانسته در زمینه خواسته های صنایع پایین دستی اقدامات ارزنده ای را به معرض ظهور برسازند و همیشه اقداماتی که انجام داده که بیشتر به اختلافات پتروشیمی و تولیدکننده دامن زده است .
عضوهئیت مدیره تعاونی پلاستیک عنوان کرد : به‌دلیل نبود یک رویه ثابت قیمت، قانونمند و شفاف در حمایت از تولیدکنندگان این قشر با مشکلات زیادی همراه بوده ‌است؛ برای حل مشکل مزبور ابتدا باید متولیان برنامه مدونی را داشته باشند و جلوی خرید افرادی که تولیدکننده صنایع تکمیلی نیستند را بگیرد.
در این نشست بنا به درخواست پتروشیمیی‌ها مبنی بر تضمین خرید انعقاد قرارداد بلند‌مدت، پیشنهاد شد پتروشیمی‌ امیر کبیر همواره در کنار صنایع تکمیلی  قرار گرفته می‌توانند برنامه مدونی درخصوص تولید و عرضه و تقاضا در پیش روی داشته باشند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما