نسیم اقتصاد- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:با انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی می توان بخشی از منابع مالی لازم برای اجرا پروژه ها را تامین کرد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از خانه ملت،  شهاب نادری در خصوص انتشار اوراق ارزی گفت:اینکه برای انجام پروژه های مختلف نیاز به منابع مالی وجود دارد، یک موضوع کاملا بدیهی است و می توان بخشی از منابع مالی مذکور را از طریق انتشار اوراق ارزی بدست آورد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه کشور نیل به نرخ رشد اقتصادی 8درصدی مدنظر است بنابراین باید از تمامی ظرفیت های اقتصادی  برای انجام این مهم استفاده شود.
نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استفاده از ابزارهای نوین مالی مانند انتشار اوراق مشارکت ارزی- ریالی باید با لحاظ مقررات اسلامی و قانونی باشد و در این راستا باید برنامه ریزی مشخصی وجود داشته باشد البته می توان از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه استفاده کرد.
نادری در ادامه تصریح کرد:انتشار اوراق ارزی برای تامین مالی پروژه های نفتی می تواند در توسعه صنعت نفت کشور موثر باشد البته تاکید می شود ملاحظات در این راستا رعایت شود.
وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال 96 کل کشور، اجازه انتشار اوراق ارزی از سوی وزارت نفت داده شده،تصریح کرد:سازمان بورس و بانک مرکزی با هماهنگی سایر دستگاه های ذی ربط باید اقدامات لازم را برای انتشار اوراق ارزی داشته باشند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:باید شرایطی فراهم شود که بتوان از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی استفاده شود و می توان عنوان کرد انتشار اوراق ارزی در این راستا است.
لازم به ذکر است مجلس شورای اسلامی براساس بند (ط) تبصره 5 ماده واحده بودجه سال 96 کل کشور؛ به وزارت نفت اجازه داده از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط با تصویب شورای اقتصاد به‌منظور‌ سرمایه‌گذاری در طرحهای نفت و گاز با اولویت میادین مشـترک نسبت به انتشار اوراق مشارکت ارزی- ریالی از طریق بازار سرمایه در سقف پنجاه هزار میلیارد (50.000.000.000.000)ریال با تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق توسط شرکت مذکور از محل افزایش تولید همان میادین  نسبت به ارقام مصوب همان سال اقدام کند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما