نسیم اقتصاد- معاون شرکت متن در امور توسعه، به فرایند پرشتاب توسعه در غرب کارون اشاره کرد و گفت: در ادامه روند افزایش ظرفیت تولید میدان آزادگان جنوبی، تولید این میدان تا پایان آبان ماه امسال از مرز 100 هزار بشکه در روز عبور می‎کند.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از شانا، تورج دهقانی با بیان این مطلب، به آماده‏سازی طرح تلمبهخانه غرب کارون و طرح تولید میدان یاران جنوبی هم اشاره کرد و افزود: این دو طرح از طرحهای کلیدی غرب کارون به شمار میرود که اجرای آنها همگام با افزایش تولید در آزادگان جنوبی، در پیشبرد بیشتر اهداف توسعهای در این منطقه موثر است.
سرپرست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید نفت در این میدان با در مدار قرار گرفتن 13 حلقه چاه تا پایان آبان ماه امسال، ادامه داد: تولید فعلی میدان بیش از 80 هزار بشکه در روز است که این رقم در روزهای آینده به بیش از 100 هزار بشکه افزایش مییابد.
شرکتهای ایرانی در آزادگان جنوبی خوب کار کردهاند
وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون با در مدار آمدن بیش از 30 حلقه چاه، حدود 50 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت میدان آزادگان جنوبی اضافه شده است، به 2 مرحله افزایش تولید دیگر، یکی تا پایان آبان ماه و دیگری طی 6 ماه آینده اشاره کرد و گفت: اگر با افت تولید در برخی چاههای قدیمی این میدان مواجه نمیشدیم، اکنون تولید بیشتری را در میدان شاهد بودیم.
دهقانی در عین حال از برنامهریزی برای انجام تعمیرات به منظور جبران بخشی از افت تولید میدان خبر داد و افزود: مطالعاتی نیز در باره به‌کارگیری پمپهای درونچاهی به منظور نگهداشت تولید صورت گرفته است.
وی یادآور شد: نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت که به ویژه در میدان عظیمی مثل آزادگان بسیار ضرورت دارد، از مواردی است که در مدل جدید قراردادهای نفتی دیده شده و امیدواریم با تعیین تکلیف توسعه میدان در قالب این مدل قراردادی و انتقال فناوریهای روزآمد به صنعت نفت ایران، شاهد برداشت بیشتری از میدان باشیم.
معاون شرکت متن در امور توسعه خاطرنشان کرد: زمانی که شرکتهای خارجی به توسعه آزادگان مشغول شوند، خواهند دید که شرکتهای ایرانی اقدامات بسیاری انجام دادهاند؛ کمااینکه نمایندگان شرکتهای خارجی در بازدید خود از منطقه غرب کارون به این موضوع اذعان داشتند که تاکنون کارهای خوبی در آزادگان انجام شده است.
دهقانی گفت: تمام تلاش شرکت متن معطوف به این بوده است که با تلاش و انسجام گروهی، مسیر اجرای طرحها و پروژههای در دست اقدام شرکت به نحو مطلوبی طی شده و با وجود محدودیتهای مختلف، اجازه ندهیم روند پرشتاب توسعه و تولید در غرب کارون متوقف شود.
سهم 70 درصدی کارکنان بومی در طرح توسعه آزادگان جنوبی
وی یادآور شد: کار در غرب کارون سختیها و پیچیدگیهای خاص خود را دارد. از سویی رعایت مسائل زیستمحیطی به ویژه در حوزه تالاب هورالعظیم بسیار حائز اهمیت است و از سوی دیگر کارکنان و مردم در مواقع بسیاری با آلایندگی ناشی از ریزگردها روبه‌رو هستند؛ از سویی هم شرکت ملی نفت خود را در برابر مسائل اجتماعی منطقه و اشتغالزایی برای مردم بومی متعهد میداند.
دهقانی با بیان اینکه مشترک بودن غالب میادین غرب کارون و واقع شدن بزرگترین میدان مشترک نفتی کشور در این منطقه، بر حساسیت فعالیتهای توسعهای در غرب کارون و به ویژه آزادگان افزوده است، تصریح کرد: هم اکنون بالغ بر چهار هزار نفر در طرح توسعه آزادگان جنوبی مشغول به فعالیت هستند که در این میان، سهم کارکنان بومی استان حدود 70 درصد است.
وی یادآور شد: البته زمانی که به دوران دفاع مقدس و ایثار فرزندان این سرزمین در این منطقه مرزی فکر می‏کنیم، میبینیم صحبت درباره سختیها و مشقتهای فرایند توسعه جایز و منصفانه نیست.
دهقانی در عین حال که ابراز امیدواری کرد با برگزاری مناقصه میدان آزادگان، کنسرسیومی توانمند به توسعه این میدان ورود کند، درباره طولانی شدن این فرایند گفت: حساسیتهای آزادگان با بیش از 35 میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا، تازگی مدل جدید قراردادهای نفتی، ذات این مدل که همکاری 20 ساله با شرکتی خارجی را رقم میزند و تاکید و تلاش برای دریافت بهترین عملکرد و افزایش ضریب بازیافت نفت در این میدان، همه و همه ایجاب میکند فرایند توسعه با درنظر گرفتن همه جوانب و به بهترین شکل ممکن راهبری شود؛ اقدامی که اکنون هم در دستور کار است و مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت با توجه به همین الزامات و با رویکرد حداکثرسازی منافع ملی در این زمینه عمل میکنند.
 

اخبار مرتبط