نسیم اقتصاد- پنجمین مرحله عملیات پاکسازی محوطه چاه 147 رگ سفید، دیشب (16 آبان ماه) اجرا و در جریان آن، سه مخزن مملو از گل حفاری و سه دستگاه پمپ مستقر در محدوده آتش خارج شد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از شانا، ستاد مهار فوران چاه شماره 147 رگ سفید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اعلام کرد: این عملیات با حضور و همکاری تیم عملیاتی این شرکت و شرکت ملی حفاری با موفقیت کامل انجام شد.
بر اساس این گزارش، در این عملیات که ساعت 20:30 دقیقه شامگاه 16 آبان آغاز شد و چهار ساعت به طول انجامید، ابتدا تیم آتش نشانی مناطق نفتخیزجنوب و شرکتهای بهره برداری نفت و گاز گچساران و آغاجاری با استقرار و چیدن ماشین آلات آتش نشانی و تانکرهای حمل آب، بارش انبوه و فوران آب را در محدوده عملیات امکانپذیر ساختند. سپس سه گروه از آتشکاران در صفوف منظم و در فواصل معین، در شعاع 50 تا 30 متری دهانه چاه مستقر و با پاشش مستمر آب، دمای تجهیزات و آهن آلات باقیمانده در ضلع غربی چاه را کاهش دادند.
در بخش دوم این عملیات، نیروهای عملیاتی زیر پوشش سنگین آب به چاه نزدیک شدند و  لولههای مرتبطه مخازن ذخیره گل روغنی را از یکدیگر جدا ساختند؛ سپس دو دستگاه بلدوزر به مخزن شماره یک نزدیک شده و پس از اتصال بکسل و اعمال مراقبت های لازم، مخزن مملو از گل قابل اشتعال را از معرض لهیب آتش دور کردند که این کار با ریزش انبوه فوم و پاشش متراکم آب آتش نشانی همراه بود.
در ادامه این عملیات شبانه، 2 دستگاه مخزن مکش نیز با رعایت اصول ایمنی، توسط نیروهای مستقر در محل ابتدا جداسازی و سپس به بلدوزرها متصل و از محوطه چاه خارج شدند.
آخرین مرحله عملیات شب گذشته، خارج ساختن سه دستگاه پمپ گل حفاری از محدوده آتش بود که بدون هیچگونه آسیبی به انجام رسید و در مجموع 6 محموله سنگین از مجموعه موانع دسترسی به چاه، از محوطه خارج شد.
این عملیات که بخشی از مقدمات کنترل فوران چاه شماره 147 رگ سفید به شمار می رود، با حضور و نظارت محسن پاکنژاد، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید اجرا شد و در مجموع 60 نفر از نیروهای عملیاتی و مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با فرماندهی واحد در این عملیات همکاری کردند.
عملیات تخلیه و پاکسازی محوطه چاه با هدف دسترسی به مرکز آتش و کنترل فوران انجام میشود و به علت حرارت بسیار بالا، آلودگی سرسامآور صوتی و آلودگی محیط به مواد قابل اشتعال، یکی از حساسترین و پرخطر ترین مراحل مهار چاه به شمار می رود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما