نسیم اقتصاد- سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی، تصریح کرد: راهکار حذف دلار در معاملات اقتصادی توسعه پیمان های پولی دو و چند جانبه است.

 رحیم زارع در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم اقتصاد، با بیان اینکه در سال های گذشته تحریم های ناجوانمردانه از سوی دشمنان باعث شد نوسانات بازار ارز، اقتصاد کشور را با چالش هایی روبرو کند، تصریح کرد: اگر دلار از مبادلات بین المللی ایران حذف شود، مشکلات بانکی برطرف و سرعت تبادلات افزایش پیدا می کند.
نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیگر تاثیرات حذف دلار از مراودات بین المللی، گفت: دیگر اثر گذاری حذف دلار از مبادلات بین المللی خنثی کردن نوسانات نرخ ارز بر مبادلات است.
به گزارش نسیم اقتصاد، وی با بیان اینکه با توجه به تحریم دلاری ایران با حذف این ارز لازم نیست مبادلات با واسطه انجام شود، افزود: در حال حاضر ایران با چهار کشور اصلی از جمله ترکیه، چین، روسیه و کره جنوبی مبادلات بین المللی دارد و اگر این کشورها شرایط را فراهم کنند، تهدیدهای آمریکا برای بی اثر خواهد بود هر چند که اکنون نیز اثری ندارد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس با جدیت از ایده حذف دلار در مبادلات بین المللی حمایت می کند و در صورت لزوم اگر لازم باشد در این رابطه قانون گذاری نیز می کند، یادآور شد: بانک مرکزی باید علاوه بر انعقاد پیمان های پولی چند جانبه، زمینه عملیاتی شدن آن ها را نیز فراهم کند تا به این ترتیب تحریم های آمریکایی با حربه دلار دیگر اثر نکند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما