محسن میهن خواه، مدیر اجرایی تعاونی پلاستیک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار نسیم اقتصاد در خصوص تاثیر قیمت نفت، دلار و طلا در قیمت اولیه مواد پلیمری، اظهار داشت: اقتصاد در ایران یک روند سیاسی پیش رو دارد و امر صنعت پلاستیک را در عرصه پتروشیمی تحت تاثیر خود قرار داده است.

پایگاه خبری نسیم اقتصاد، وی در ادامه گفت: در حال حاضر با وجود همسایگی کشورهای عربستان، قطر و عراق که بزرگ ترین تولیدکننده نفت، گاز و پتروشیمی هستند، تاثیر به سزایی در حوزه خاورمیانه داشته و در این راستا قیمت مواد اولیه صنعت پلاستیک در ایران بی تاثیر از این اتفاقات نبوده است.
مدیر اجرایی تعاونی پلاستیک استان تهران تصریح کرد: محصولات و سهام شرکت های عربستان در منطقه خاورمیانه در سطح بالایی به فروش می رسد و این امر به طبع بازار داخلی ایران را متلاطعم کرده است. لذا همین امر باعث بی ثباتی نسبی در سطح فروش مواد اولیه داخلی شده است.
میهن خواه در زمینه صادارت نیز افزود: اربیل عراق بستر بسیار مناسبی برای صادرات صنعت پلاستیک و دیگر صنایع بوده است ولی چندی است با وجود مسائل سیاسی این بستر مناسب به تعطیلی انجامیده، که البته ایران با کشور ترکیه به عنوان کشور همسایه مراودات تجاری مناسبی برقرار کرده و توانسته روابط تجاری خوبی را با تولیدکنندگان ایرانی به وجود آورد .
این فعال اقتصادی در ادامه اظهار داشت: صنعت ایران احتیاج به فکر، تکنولوژی جدید و محصولات متنوع دارد تا تولید کنندگان در همه عرصه های صنعت، بخصوص صنعت پلاستیک رقابت سالمی را برای پیشبرد اهداف اقتصادی از پیش تعیین شده دنبال نمایند.
وی افزود: در حال حاضر با بازار کنونی که ثبابت قیمت وجود ندارد. لذا تحریم ها موجب سردرگمی این صنف شده است و مسئولان هم با وعده ها و تبلیغات بی نتیجه، صرفاً شعارهایی را پیش گرفته اند که این شعارها جنبه عملگرایی کمی داشته است و نتوانسته به مشکل تولیدکنندگان رسیدگی جدی شود .
میهن خواه در پایان اظهار داشت: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در زمینه اشتغال و تولید داخلی و بهره وری، لازم است یک پشتوانه قوی عملی در این زمینه با برنامه ریزی بلند مدت صورت گیرد تا موانع تولید رفع گردد. در این صورت با تلاش مسئولان و استفاده از دستور العمل نقشه راه تعیین شده در جهش به سوی ظهور قله ترقی و شکوفایی خواهیم رسید.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما