نسیم اقتصاد- شنیده‌ها حاکی است وزیر اقتصاد به دنبال تغییر مدیران عامل چهار بانک ملت، رفاه، تجارت و صادرات است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از فارس، آخرین شنیده‌ها نیز حاکی از وسیع‌تر بودن دامنه تغییر مدیران عامل بانک‌هاست.
برخی کارشناسان معتقدند که  وزیر اقتصاد به دنبال تغییر مدیران عامل بانک‌های ملت، رفاه، تجارت و صادرات است و این تغییرات احتمالا با استفاده  از مدیران فعلی و سابق سیستم بانکی انجام خواهد شد.
این کارشناسان می گویند که دلیل اصلی این تغییرات مدیریتی،‌ عدم اجرای مصوبات دولت و شورای پول و اعتبار در کاهش نرخ سود بانکی است و در حال حاضر بانک های مختلف به شکل های مختلف در حال دور زدن مصوبات شورای پول و اعتبار هستند و همچنان نرخ های سود بالای 15 درصد برای جذب سپرده ها اعمال می شود.
پیش از این، کرباسیان به شکل های مختلف از عملکرد بانک ها انتقاد کرده بود و در اوایل مهر ماه اعلام کرد که بانک های متخلف نقره داغ می‌شوند.
کرباسیان به دنبال آن است که از طریق کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، اصلاح نظام بانکی و کاهش هزینه های تولید به خروج از رکود و ایجاد رونق در اقتصاد کمک کند و براین اساس، از بانک ها انتظار دارد که ساز وکارهایی را برای کاهش نرخ سود تسهیلات  کمک به رونق و خروج از رکود ارائه دهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با هشدار به بانک‌هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی کنند، گفت: بانک‌هایی که اقدام به این کار کرده‌اند، باید مالیات بدهند، یکبار نقره‌داغ می‌شوند تا دفعه دیگر بفهمند که بخشنامه قابل اجراست.
کرباسیان در مورد اقدام برخی از بانک‌ها برای دریافت سپرده از مردم با نرخ 23 درصد قبل از اجرایی شدن بخشنامه بانک مرکزی گفت: این کار بانک‌ها حتماً مورد تأیید دولت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نیست و این را به حساب زرنگی نگذارند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اقدام بانک‌ها برای جذب سپرده بیش از نرخ مصوب بخشنامه بانک مرکزی از دو جنبه قابل بررسی است، یکی اینکه تخطی کردن آنها از بخشنامه حتماً در هیأت انتظامی بانک مرکزی بررسی می‌شود و دیگر اینکه از نظر وزارت اقتصاد، اگر بانک‌ها نرخ مقرر پولی را به عنوان سپرده از مردم گرفته‌اند، از نظر ما جزء هزینه‌های قابل قبولشان منظور نمی‌شود.
کرباسیان اظهار داشت: مردم در این مورد مقصر نیستند، اما بانک‌هایی که اقدام به این کار کرده‌اند، باید مالیات بدهند، یکبار نقره‌داغ می‌شوند تا دفعه دیگر بفهمند که بخشنامه قابل اجرا است.
وی همچنین در مورد اقدامات دولت برای خروج از رکود گفت: یکی از بحث‌های مطرح شده در ابلاغیه‌ ریاست جمهوری برای وزارت امور اقتصاد و دارایی، اصلاح نظام بانکی در راستای توسعه تولید و اشتغال است.خوشبختانه لایحه اصلاح نظام بانکی تقدیم مجلس شده است و کمیسیون اقتصادی مجلس به سرعت در حال پیگیری آن است.
وی اظهار داشت: دومین اقدام در راستای خروج از رکود، بحث کاهش سود سپرده‌های بانکی است که این موضوع فضای خوبی را فراهم می‌کند تا بتوانیم سود تسهیلات بانکی را هم کاهش دهیم. فعال نمودن بازار سهام و بازار بورس از دیگر اقدامات است که به دنبال آن اجازه دادیم که اوراق در بازار ثانویه تبدیل شود و پیمانکاران بتوانند اوراق مشارکت را در بازار ثانویه عرضه کنند و با این اقدام، کمک مؤثری به آنها شده است.
عده ای از صاحب نظران نیز معتقدند که تغییر مدیران عامل بانک ها تنها می تواند سرعت برخی تحولات از جمله تهیه صورت های مالی را افزایش دهد اما در شرایط کنونی، نمی تواند تاثیر زیادی بر عملکرد بانک ها داشته باشد زیرا مهمترین مشکل بانک ها کمبود منابع، بدهی دولت، مطالبات معوق، زیان ده شدن بانک ها با صورت های مالی جدید است....
 عدم ارائه به موقع صورت های مالی، بسته شدن نماد بانک ها و نارضایتی سهامداران، زیان ده شدن برخی بانک ها و... مسائلی است که فشار سنگینی را بر بانک های خصوصی شده وارد کرده و در نتیجه دولت به دنبال آن است که از طریق راهکارهای مختلف، عملکرد بانک های خصوصی شده بهتر از شرایط کنونی باشد.
 اما زیان ده شدن تعدادی از بانک های خصوصی شده متاثر از اصلاح صورت های مالی و فشار بانک مرکزی برای ارائه صورت های مالی جدید  است و از آنجا که این اقدام در یکی دوسال اخیر با فشار بر بانک ها همراه بوده و منجر به زیانده شدن بانک ها شده، در نتیجه ارائه صورت های مالی، برگزاری مجامع و باز شدن نماد بانک ها با تاخیر بسیار همراه شده  و به وضعیتی منجرشده که با تغییرمدیران این بانک ها تنها می توان از نظر شکلی تحولاتی را ایجاد کرد و مثلا صورت های مالی را سریعتر از شرایط کنونی ارائه کرد. اما از زیان ده شدن برخی بانک ها نمی توان جلوگیری کرد.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما