نسیم اقتصاد- مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از اجرای پروژه ساخت، نصب و راه‌اندازی یک دستگاه ماشین سنتراکس CNC با پنج ایستگاه سه محور توسط این شرکت و با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، مهندس سلیمان یوسف‌پور، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: ماشین سنتراکس که دارای پنج ایستگاه سه محور است، بر اساس کنترلر زیمنس S7300 و عملکردهای حرکتی سرو موتور و اسکرو ساخته و راه‌اندازی می‌شود.
مهندس یوسف‌پور ضمن بیان این مطلب که شرکت‌های معتبر اروپایی نظیر SOMEX ، SUHNER و ... از سنتراکس (Centrax) جهت ماشین‌کاری انواع مختلف قطعات در قالب تولید انبوه استفاده می‌کنند، اظهار کرد: سنتراکس با استفاده از قابلیت حرکت یونیت‌های ماشین‌کاری در سه محور X ،Y ، Z و به‌طور CNC یک ماشین سنتر کامپکت (فشرده) و با انعطاف‌پذیری بسیار در مقایسه با ماشین سنترهای متعارف است.
وی گفت: این دستگاه قادر است پس از مرجع‌یابی، خود را آماده ماشین‌کاری هر قطعه‌ای کند.
مهندس یوسف‌پور تصریح کرد: این ماشین می‌تواند با ویژگی‌هایی که دارد، با دقت بالا و مانور بیش از حد خود به سرعت تمام قطعات مشخص شده در برنامه کامپیوتر خود را با تعویض ابزار و فیکسچرهای قابل انعطاف استاندارد و با سرعت تولید پنج برابر یک ماشین سنتر معمولی ماشینکاری کند.
وی ضمن بیان این مطلب که تولید این ماشین سنتراکس باعث بومی‌سازی دانش فنی ساخت اینگونه ماشین‌آلات خواهد شد، انعطاف‌پذیری (FLEXIBILITY)، تغییرپذیری (CONVERTIBILITY)، مقیاس‌دهی (MODULARITY) و تولید 5 برابر ماشین سنتر (PRODUCTION) را به‌ عنوان ویژگی‌های این دستگاه برشمرد که وجه تمایز آن با سایر دستگاه‌های جایگزین است.
مهندس یوسف‌پور در خصوص موارد کاربرد این دستگاه گفت: ماشین سنتراکس با ایجاد شرایط مطلوب برای مجموعه‌های کوچک و متوسط قطعات فلزی که نیاز مبرمی برای ماشین‌کاری تولید انبوه دارد، طراحی شده و با تغییر روی فیکسچر می‌تواند بیش از 20 نوع قطعه فلزی را ماشین‌کاری کند.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: ماشین سنتراکس با 15 محور CNC در صنایع مختلف از جمله خودرو، لوازم خانگی و ... به‌کار می‌رود.
وی گفت: تمام قطعات مربوط به شاسی و بدنه، صفحات، میز ایندکس و بخشی از یونیت‌های ماشین‌کاری، ساخته و خرید قطعات خارجی نیز انجام شده و فقط تکمیل تابلو برق، یونیت‌ها و مونتاژ باقی مانده است.
مهندس یوسف‌پور با اشاره به فعالیت شرکت پارس لوجیک در زمینه صنایع ماشین‌سازی و ساخت تجهیزات مرتبط، گفت: تجهیزات تولیدی این شرکت ماشین‌آلات CNC و دستگاه‌های تراش بوده و هم اکنون با دریافت گواهی‌های کیفی مختلف از مراجع داخلی و خارج از کشور، به انجام فعالیت‌هایی نظیر یونیت‌سازی، ساخت میز ایندکس، ساخت ماشین‌های مخصوص و ماشینکاری قطعات فلزی مشغول است.
وی ادامه داد: شرکت ما تاکنون بیش از 310 دستگاه ماشین‌آلات مخصوص و همچنین در حدود 180 دستگاه یونیت‌های مختلف سوراخکاری را طراحی، تولید و عرضه کرده است.
مهندس یوسف‌پور با پیش‌بینی فروش سالانه پنج دستگاه از ماشین سنتراکس با 15 محور CNC در بازار ایران و با اشاره به این مطلب که شرکتشان ساخت دستگاه سنتراکس را طی قراردادی اجرا خواهد کرد، گفت: شرکت ما در حال مذاکره جهت فروش دو دستگاه از آن برای دیگر صنایع داخلی است.
مدیرعامل این شرکت با اشاره به قیمت 130 تا 250 میلیون تومانی یک دستگاه CNC منفرد گفت: با تهیه یک دستگاه مجتمع با پنج ایستگاه کاری، صرفه‌جویی مناسبی در هزینه‌های تولید کارگاه‌ها و کارخانجات انجام خواهد شد.
وی افزود: همچنین این نوع دستگاه‌ها جهت انبوه‌سازی قطعات کاربرد دارد و در این راستا با برخی شرکت‌های تولیدکننده داخلی جهت فروش دستگاه به آن‌ها مذاکره شده است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما