نسیم اقتصاد- در ماه‌های اخیر بالاترین نوسان در معامله سفته و برات به دو ماه اول برمی‌گردد که بعد از کاهش حدود 60 درصدی در فروردین تا 80 درصد در اردیبهشت رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، تازه‌ترین آمار از وضعیت اسناد بانکی بیانگر آن است که در مردادماه امسال بالغ بر چهار میلیارد و 500 میلیون تومان سفته و برات در تهران فروخته شده که این رقم در مقایسه با تیرماه تا 16.3 و نسبت به مرداد سال گذشته حدود 0.9 درصد افزایش دارد. این در حالی است که در پنج ماهه اول امسال نزدیک به 18 میلیارد تومان از این اوراق بانکی فروش رفته که تا 7.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.
بالاترین حد رشد فروش سفته و برات در سال جاری مربوط به اردیبهشت ماه با 80 درصد است، در حالی که در فروردین‌ماه فروش تا 60 درصد نسبت به اسفندماه کاهش داشت.
جزئیات تغییرات سفته و برات واخواست شده که آمار آن را دادگستری استان تهران اعلام کرده است از این حکایت دارد که در مردادماه حدود 800 برگه سفته و برات به مبلغی نزدیک به 15 میلیارد تومان برگشت خورده که تعداد برگشتی‌ها حدود 14.8 درصد افزایش و مبلغ تا 7.2 درصد کاهش دارد.
در مجموع در پنج ماهه ابتدایی امسال حدود 3900 برگ سفته و برات به مبلغی بیش از 87 میلیارد تومان در تهران واخواست شده که نشان‌دهنده افزایش 4.3 درصدی تعداد و 8.8 درصدی مبلغ آن است.
اما در مورد وضعیت چک به عنوان دیگر سند رایج بانکی آمارهای قبلی نشان داده بود که در تیرماه بالغ بر 9.3 میلیون فقره چک مورد مبادله قرار گرفته که با رشد 2.2 درصدی همراه بوده است. چک‌های مبادله شده مبلغی حدود 57 هزار و 400 میلیارد تومان را در بر می‌گیرد که از این نظر کاهش حدود 4.3 درصدی دارد.
درعین حال که چک‌های برگشتی تا 1.5 میلیون فقره از مجموع چک‌های مورد مبادله را تشکیل داده‌اند که با رشد 2.1 درصدی همراه بود. مجموعه چک‌های برگشتی رقمی حدود 13 هزار میلیارد تومان را در تیرماه تشکیل داده که کاهش 5.6 درصدی دارد.
این در حالی است که اخیرا با راه‌اندازی رسمی سامانه"صیاد" هدف بر ساماندهی گردش چک در شبکه بانکی و اعتبار بخشی به آن بوده و گامی در مسیر کاهش چک‌های برگشتی خواهد بود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما